Opinie

 • Rafał Ziemkiewicz

  ​Opozycja totalna, czyli instynkt śmierci

  Piątek, 17 sierpnia (09:12)

  Próbuję sobie wyobrazić kandydata na mera Paryża, który dystansuje się od corocznej defilady wojskowej 14 lipca, szydzi z jej uczestników i chwali się, że w tym czasie odwiedzał jakiś lokalny jarmark, smakując sprzedawany tam dżem i znajdując w tym "odtrutkę na patetyczny nastrój wielkiej defilady". Albo jakiegoś lokalnego chairmana z hrabstwa Arlington, który odmawia przedstawicielom US Army prawa wstępu na rocznicowe uroczystości na sławnym cmentarzu wojskowym, leżącym w tymże hrabstwie....

 • Roman Graczyk

  Błaszczak i sprawy poważne

  Czwartek, 16 sierpnia (13:12)

  Pan Minister Błaszczak wypowiedział znowu publicznie opinię kompromitującą. Będzie mu ona zapamiętana na długie lata, podobnie jak to było w 1991 r. ze słowami Kazimierza Kapery, podówczas wiceministra zdrowia, który nazwał homoseksualistów zboczeńcami. Różnica, która coś mówi o naturze tamtych i tych rządów, jest taka, że wtedy premier (był nim wówczas Jan Krzysztof Bielecki) natychmiast zdymisjonował autora niegodnych słów, a teraz nic takiego nie nastąpiło.

 • Reklama

 • Janusz A. Majcherek

  Po turecku

  Wtorek, 14 sierpnia (08:00)

  Zgodnie z trafną sugestią Samuela Johnsona, że patriotyzm bywa ostatnim schronieniem łajdaków, turecki despota wezwał rodaków, aby w patriotycznym geście wyzbywali się obcych walut i złota, zamieniając je na krajową walutę w celu jej wzmocnienia.

 • Robert Walenciak

  Weto prezydenta będzie wydarzeniem drugorzędnym

  Poniedziałek, 13 sierpnia (09:41)

  Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że prezydent Duda zawetuje uchwaloną przez PiS ordynację do Parlamentu Europejskiego.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Faszyzm urojony

  Piątek, 10 sierpnia (09:23)

  "Opozycja totalna" zachowuje się jak… Nawiasem mówiąc, zauważyłem, że coraz częściej twierdzi ona, iż nazywanie jej w taki sposób to "propaganda PiS". Trzeba najwyraźniej przypomnieć, że "totalną" nie nazwał tej opozycji żaden program telewizyjny ani gazeta, tylko jej własny lider, Grzegorz Schetyna. Rzecz zresztą nie w nazwie, tylko w tym, co w niej lider zmieścił, czyli w przyjętej u zarania kadencji z góry i ogłoszonej otwarcie zasadzie, że PO będzie zawsze "na nie", cokolwiek PiS zrobi,...

 • Roman Graczyk

  Demokracja i jej karykatura

  Czwartek, 9 sierpnia (09:02)

  Idea reformy sądownictwa w Polsce jest w zasadzie słuszna – ale głosząc jej realizację partia rządząca w istocie buduje system wymiaru sprawiedliwości podporządkowany rządowi.

 • Opinie

  ​Imigracyjny zwrot?

  Wtorek, 7 sierpnia (09:24)

  Polski rząd zamierza otworzyć kraj na imigrację z dalekich i egzotycznych Filipin. To decyzja zaskakująca, choć racjonalna, ale też ryzykowna.

 • Robert Walenciak

  Awantura ważniejsza od celu

  Poniedziałek, 6 sierpnia (09:57)

  ​Nie będę się wygłupiał i nie będę dywagował, czy sędziowie Sądu Najwyższego mogli zwracać się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w swojej sprawie, czy nie. Proponuję zostawić te analizy profesorom prawa, czyli fachowcom.

 • Roman Graczyk

  Powstanie: Chwała, zakłopotanie i obojętność

  Czwartek, 2 sierpnia (11:11)

  Trzy lata temu brałem udział w Biegu Powstania Warszawskiego. Startowaliśmy koło stadionu Polonii, na rogu Konwiktorskiej i Bonifraterskiej. Tam powiedział do nas kilka słów Pan Wojciech Barański – żołnierz Powstania, wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, on też był honorowym starterem Biegu. Ruszyliśmy Bonifraterską, Miodową, potem Krakowskim Przedmieściem, koło Hotelu Bristol skręciliśmy w Karową w dół, dobiegliśmy do Wisły, potem Wybrzeżem Kościuszkowskim i Wybrzeżem...

 • Robert Walenciak

  Polityczna gra Powstaniem

  Poniedziałek, 30 lipca (10:05)

  Gdy zbliża się 1 sierpnia i rusza lawina rocznicowych uroczystości, artykułów, wspomnień, po raz kolejny przypominają mi się obrazy z dzieciństwa. Mieszkałem na warszawskiej Woli, w kamienicy, której mieszkańcy mieli to szczęście, że uniknęli rzezi. Dlaczego, wyjaśnił mi to kilka lat temu Piotr Gursztyn, autor książki "Rzeź Woli". Otóż ten fragment dzielnicy miał być rozstrzelany w dalszej kolejności, był kolejny na liście. A później zmieniły się rozkazy, więc kobiet i dzieci już nie...

 • Rafał Ziemkiewicz

  To się nazywa frustracja

  Piątek, 27 lipca (08:00)

  Jest coś takiego, jak "kara Boża", cokolwiek tam księża mówią.

 • Roman Graczyk

  PiS przypadkiem ratuje nas przed klęską

  Czwartek, 26 lipca (13:12)

  Senat odrzucił – jak można się było tego spodziewać – wniosek prezydenta Dudy o przeprowadzenie referendum w sprawie Konstytucji. Pan Prezydent, składając swój wniosek, dołączył do niego listę 10 pytań, jakie miałyby być postawione w referendum. Pisałem już o tym wcześniej, bo Andrzej Duda od dawna rzecz rozważał publicznie i dzielił się swoimi pomysłami, dlatego teraz mogę rzecz ująć tak: nie wszystkie pytania niedoszłego referendum były niedorzeczne, ale i tak niedorzeczny był cały pomysł.

 • Grzegorz Jasiński

  GDZIE BYLIŚCIE, JAK ŁAMANO KONSTYTUCJĄ…

  Środa, 25 lipca (20:15)

  Od czasów historycznego przełomu 1989 roku chyba nie mówiło się w Polsce o demokracji tak dużo, jak w ciągu minionych 12 miesięcy, nie odmieniano demokracji przez wszystkie przypadki, nie wyrażano związanych z nią nadziei i obaw. O ile jednak wtedy mówiono głównie o przywracaniu demokracji, teraz najczęściej słyszymy o tym, że demokrację się łamie. Mam przekonanie, graniczące z pewnością, że gdyby wtedy demokrację przywrócono faktycznie, a nie na niby, teraz już o żadnym jej łamaniu nie...

 • Janusz A. Majcherek

  Hamulcowi

  Wtorek, 24 lipca (09:00)

  Wyłaniani właśnie lub ujawniający się kandydaci na burmistrzów i prezydentów miast na wyprzódki zapewniają, że jeśli wygrają wybory, poskromią ekspansję deweloperów.

 • Robert Walenciak

  PRL

  Poniedziałek, 23 lipca (10:29)

  "Dojdziemy do władzy, powsadzamy was do więzień. Wie pan, dlaczego? Ja nie mówię tego bezpośrednio do pana, tylko do pana klasy. Mówię to po to, żebyście się opamiętali i to przeanalizowali" - powiedział Włodzimierz Czarzasty, przewodniczący SLD, do Jacka Sasina z PiS. A powolnych PiS prokuratorów i sędziów ostrzegł, że wszystkich ich zwolni z pracy. Z wilczym biletem.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Multi-kulti zabija

  Piątek, 20 lipca (08:00)

  Europa Zachodnia nie wie nic o naszej historii, a właśnie tam powinno się ją bardzo uważnie studiować. Zaręczam, że Unia Europejska miałaby z tego dużo więcej pożytku, niż ze strofowania nas na prośbę "opozycji totalnej" za rzekome "rozmontowywanie praworządności" – zwłaszcza, gdy rzeczywiście zaczyna ona być rozmontowywana, tylko że wcale nie u nas, a właśnie w próbujących rozpaczliwie rozwiązać kwadraturę bezdzietności i imigracji krajach zachodnich.