Reklama

Reklama

Opinie

 • Roman Graczyk

  Dziwny jest ten świat

  Czwartek, 13 sierpnia (15:36)

  Dziwny jest ten świat. Michał Sz. (skrócona forma nazwiska z powodu postawienia mu zarzutów prokuratorskich), mężczyzna, który ma w dokumentach stanu cywilnego wpisane: "płeć: mężczyzna", a także nie pozbył się widocznych gołym okiem atrybutów męskości, uważa się - ponoć - za osobę płciowo niebinarną. Powiadam "ponoć", bo z kolei używa żeńskiego imienia "Margot" i życzy sobie, by w formie zaimkowej pisać i mówić o nim "ona".

 • Grzegorz Jasiński

  A co dalej z węglem?

  Środa, 12 sierpnia (18:48)

  W natłoku tematów ważnych, bardzo ważnych i umiarkowanie ważnych nie mieliśmy ostatnio czasu zajmować się sprawą rzeczywiście istotną, która wkrótce nam o sobie przypomni. Usłyszymy o niej zarówno w związku z negocjacjami górniczych związków zawodowych z rządem, jak i odgłosami z Brukseli, że bez względu na pandemię koronawirusa odejścia od Europejskiego Zielonego Ładu nie będzie. Chodzi o to, co mamy zrobić z tym węglem.

 • Reklama

  Reklama

 • Opinie

  Radykalnie czy skutecznie

  Wtorek, 11 sierpnia (09:00)

  W latach 60. w emancypacyjnych środowiskach czarnoskórych Amerykanów ścierały się ze sobą dwie koncepcje zmagań o równouprawnienie. Jedna proponowała pokojowe inicjatywy i działania, podejmowane metodami legalnymi i politycznymi, a jej uosobieniem był Martin Luther King. Druga nawoływała do akcji radykalnych, nie wyłączając przemocowych, a nawet zbrojnych, uosabiał je zaś Malcom X.

 • Robert Walenciak

  Margot - kto za tym stoi i komu to służy?

  Poniedziałek, 10 sierpnia (10:09)

  Zdjęcie Julii, to z piątku, która leży na chodniku, i dusi ją policjant, obiegło cały świat. Tak wygląda dziś Polska. Brawo Wy!

 • Roman Graczyk

  Tour de Pologne: Fasada i tyły

  Czwartek, 6 sierpnia (07:00)

  Od lat jestem kibicem kolarstwa. Pandemia COVID-19, oprócz wszystkich innych, i dalece ważniejszych, szkód, poczyniła także szkody w kolarstwie – po prostu nie było minionej wiosny wielkich wyścigów. Dlatego tak bardzo radosną dla kibiców kolarstwa była wiadomość, że pierwszą wieloetapową imprezą kolarską w kalendarzu UCI będzie Tour de Pologne.

 • Grzegorz Jasiński

  Zgubna pokusa ostentacji

  Środa, 5 sierpnia (18:40)

  Po wyborach prezydenckich osobom przywiązanym w Polsce do Kościoła i ogólnie tego co uznajemy za narodową tradycję przytrafiło się co najmniej kilka okazji, by - delikatnie mówiąc - być świadkami nieprzyjemnych przypadków ostentacji. Choć pierwszy z nich był jednostkowy, a kolejne dopiero zdają się zwiastować to, co nastąpi, wydają mi się na tyle ważne, by w ramach remanentu po pierwszej części urlopu je przypomnieć.

 • Janusz A. Majcherek

  Niech im będzie

  Wtorek, 4 sierpnia (06:00)

  Drogi chłopcze! Jeśli twój ojciec, ojczym lub konkubent twojej matki znęca się nad tobą, nie wahaj się powiedzieć o tym pani pedagog w szkole. Zrób to koniecznie, jeżeli maltretuje twoją matkę czy siostrę. I nie słuchaj tych, którzy mówią, że domowych problemów nie wynosi się na zewnątrz, albo że nie wolno donosić na swojego ojca czy "wujka".

 • Roman Graczyk

  Unia się nie poddaje

  Czwartek, 30 lipca (11:02)

  Co się nie stało w lutym/marcu, stało się poniekąd 21 lipca. Szefowie państw i rządów UE podjęli historyczną decyzję.

 • Janusz A. Majcherek

  ​Historie świątynne

  Wtorek, 28 lipca (06:09)

  Modły odprawione przez muzułmanów w świątyni znanej i podziwianej na całym świecie jako Hagia Sophia, mogły ucieszyć chyba tylko samych - i to też nie wszystkich - wyznawców islamu, u pozostałych obserwatorów budząc co najmniej rozżalenie. Zawłaszczanie budowli sakralnych przez wyznawców innych religii niż ich budowniczowie i fundatorzy, to zawsze wydarzenie mało radosne dla wszystkich poza tymi, którzy takiego zawłaszczenia dokonują. Ci zwykle uważają, że wreszcie będzie tam czczony właściwy...

 • Robert Walenciak

  Ruch jest wszystkim

  Poniedziałek, 27 lipca (11:00)

  Jest lato! Można rzec, robi się sennie, ludzie nie mają głowy do zajmowania się polityką. I zresztą słusznie, bo ile można... Ale wtedy na łowy wychodzi ON. Jarosław. Chyba już zresztą przyzwyczailiśmy się do tego, że PiS lubi sprawy polityczne, zwłaszcza te budzące kontrowersje, przepchać albo nocą, albo w wakacje, w upalne dni.

 • Roman Graczyk

  Podlasie: Inne życie

  Czwartek, 23 lipca (10:43)

  Jestem na Podlasiu. Wstyd powiedzieć, ale włóczyłem się wiele razy po dalekim świecie, a właściwie nie znam kilku regionów w Polsce, wśród nich także ziemi nad Narwią i Bugiem.

 • Janusz A. Majcherek

  ​Łagiewnicka farsa

  Wtorek, 21 lipca (05:20)

  Łagiewnicki ślub kościelny Jacka Kurskiego wywołał u wielu katolików większe zgorszenie niż jego wyczyny w TVP. Wygląda na to, że najbardziej oburzeni są ci, którym nie przeszkadzała zamiana mediów publicznych na narodowe, a potem ściekowe. Obłuda, cynizm i hucpa, jakiej dopuścił się za przyzwoleniem Kościoła katolickiego ów frywolny i bezczelny żonkoś, mogą być dla wielu rzeczywiście bulwersujące.

 • Robert Walenciak

  Gierek wiecznie żywy

  Poniedziałek, 20 lipca (10:03)

  Lada dzień mają ruszyć zdjęcia do filmu o Gierku, a już o tym jest głośno, już się mówi. A nie wiadomo przecież jaki to będzie film, dobry czy zły, poważny czy komediowy, to wszystko, jak widać nie ma znaczenia, samo nazwisko Gierek wystarcza.

 • Roman Graczyk

  Co nas przytłacza - co nas ratuje

  Czwartek, 16 lipca (11:44)

  Mówi się, że to straszne, że Polska jest podzielona pół na pół. A ja uważam, że to jest całkiem normalne. Tak się zdarza w różnych wyborach, w różnych krajach. Jeśli rywalizacja jest zacięta (a u nas była), to wynik w drugiej turze zbliża się do 50:50 i nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Ci, którzy z tego powodu lamentują, może nie bardzo rozumieją, że mamy dwie tury głosowania i co oznacza politycznie tura pierwsza, co oznacza tura druga, a co łącznie obie.

 • Grzegorz Jasiński

  A teraz w Bieszczady

  Środa, 15 lipca (18:04)

  Przez ostatnie dwa lata tak wiele razy przychodziło nam pisać o wyborach, kampaniach, prognozach, nadziejach czy rozczarowaniach, że oczekiwanie na chwilę, w której wydaje się, że na kolejne trzy lata mamy wybory z głowy, nie mogło dłużyć się bardziej. Spieszmy się korzystać z tej chwili, póki trwa. Jeszcze tylko ostateczne podsumowanie - posprzątanie segregatora z programami wyborczymi - i... można jechać na wakacje. Choćby w Bieszczady, gdzie może się wkrótce zebrać niemało zachwyconych...

 • Janusz A. Majcherek

  ​Pęknięcie

  Wtorek, 14 lipca (06:00)

  Społeczeństwo polskie jest głęboko podzielone pod względem przekonań i poglądów mających odzwierciedlenie polityczne. Dokonującą się wewnątrz niego polaryzację kolejne wybory ujawniały i potwierdzały, a prezydenckie pogłębiły, bo wymagały opowiedzenia się po jednej z przeciwnych stron: PiS lub nie-PiS. Jeśli chcemy pomimo tych podziałów utrzymać jakąś elementarną więź wspólnotową, konieczna jest tolerancja, a w wymiarze politycznym idąca za nią liberalizacja i decentralizacja. Szkopuł w tym,...