Reklama

Reklama

Roman Graczyk

 • Roman Graczyk

  ​Gorzkie święto wolności

  Czwartek, 13 czerwca (18:46)

  Ponieważ nie napisałem tydzień temu o rocznicy 4 czerwca 1989, czynię to niniejszym. Uważam, że rocznice narodowe należy czcić, a 4 czerwca 1989 roku jest datą znamienną, może - mimo całej dwuznaczności kontraktu politycznego, którego owocem były tamte wybory - najważniejszą, decydującą dla przełamania komunistycznego porządku. Rocznice należy jednak czcić rozumnie, to znaczy nie oddając się wyłącznie błogim wspomnieniom i myślowemu lenistwu. Inaczej historia niczego nas nie nauczy.

 • Roman Graczyk

  Polska przegrała

  Czwartek, 6 czerwca (15:15)

  Dzisiaj 6 czerwca, rocznica lądowania Aliantów na plażach Normandii. A przedwczoraj był 4 czerwca, rocznica wyborów, które choć politycznie ugadane wcześniej, wstrząsnęły Polską i umożliwiły rychły koniec komunizmu. Ale nie napiszę dziś ani o D-Day, ani o dniu, w którym załamał się w Polsce komunizm. Napiszę o konsekwencjach niedawnych wyborów do Parlamentu Europejskiego, ponieważ wydaje mi się, że zanadto się – tu, w Polsce – skupiamy na ich skutkach bezpośrednich, symbolicznych i krajowych,...

 • Reklama

  Reklama

 • Roman Graczyk

  Genialny pomysł Kaczyńskiego

  Czwartek, 30 maja (18:37)

  Prezes Jarosław Kaczyński wymyślił polityczne perpetuum mobile. I skutecznie je zastosował. Kiedy taki Gomułka musiał dla uwiarygodnienia swojej obietnicy ("władzy raz zdobytej nie oddamy nigdy") opierać się na aparacie represji, to Pan Prezes daje sobie radę bez tego, a jedynie ofiarowując swoim wyborcom poczucie socjalnego awansu i socjalnego bezpieczeństwa - a poprzez to poczucie godności. Polityczny majstersztyk.

 • Roman Graczyk

  ​Europa, w jaką wierzę...

  Czwartek, 23 maja (17:45)

  Odkąd Parlament Europejski jest wybierany w wyborach bezpośrednich (1979 r.), kampanie wyborcze doń powinny były mieć za temat sprawy wspólne Unii. Tak by się mogło wydawać i taki - w końcu - był sens tej reformy instytucjonalnej. Ale owa reforma nigdy nie poskutkowała w taki sposób. I także dzisiaj kampania wyborcza europejska jest w gruncie rzeczy szeregiem kampanii krajowych. Jest tak nawet w krajach "starej Unii", ale znacznie bardziej w krajach "nowej Unii", także w Polsce. Mimo to...

 • Roman Graczyk

  Po Sekielskim - wspólnie i osobno

  Czwartek, 16 maja (14:42)

  Trudno pisać o czymś innym niż film Tomasza Sekielskiego, kilka dni po jego premierze. Niemal cały naród zjednoczył się w aprobatywnym jego odbiorze. Cały poza jednostkami bez sumienia, jak arcybiskup generał Sławoj Leszek Głódź. Chciałbym jednak pokazać, że mimo tego prawie jednolitego odbioru obrazu Sekielskiego spór o Polskę nie wygasa, przeciwnie nabiera nowych kolorów.

 • Roman Graczyk

  ​LGBT-yzm i pro-rodzinność. To samo?

  Czwartek, 9 maja (14:50)

  Wielu katolików postępowych biegnie w tych dniach na ratunek Pani Elżbiety Podleśnej, która postanowiła bronić praw osób LGBT przez twórcze przerobienie ikony Matki Bożej Jasnogórskiej. Ja nie biegnę.

 • Roman Graczyk

  ​Modzelewski: Człowiek silnego charakteru i łagodnych obyczajów

  Czwartek, 2 maja (09:45)

  Poznałem Karola Modzelewskiego dopiero w 2007 roku. Wypadała wtedy akurat 80. rocznica urodzin Tadeusza Mazowieckiego i w ramach tej fety zorganizowano w Krakowie, w Krakowskiej Szkole Wyższej im. ks. Józefa Tischnera, debatę z udziałem Jubilata oraz dwóch Ważnych Figur III RP - Leszka Balcerowicza i Karola Modzelewskiego właśnie. Modzelewski był od początku kontestatorem planu Balcerowicza, a zarazem był legendą oporu wobec PRL-u, początki tego oporu sięgały lat 60. Jego sprzeciw wobec planu...

 • Roman Graczyk

  ​Oświatowy zamach stanu: Część większej całości

  Czwartek, 25 kwietnia (15:56)

  Strajk nauczycieli jest jak strajk lekarzy. Jeden odbywa się kosztem uczniów, drugi - kosztem chorych. Delikatny problem moralny. Wolę zakładać, że nasi nauczyciele posunęli się do tego atomowego argumentu w desperacji, gdy uznali, że rząd inaczej nie potraktuje ich protestu poważnie.

 • Roman Graczyk

  ​Notre Dame: Moja Pani z Paryża

  Czwartek, 18 kwietnia (12:55)

  Pożar katedry Notre Dame w Paryżu nastąpił w momencie, gdy prezydent Macron nagrał już swoje telewizyjne wystąpienie, którego emisja była zaplanowana na poniedziałek, na godzinę 20:00. To wystąpienie było zapowiadane jako wydarzenie najwyższej rangi politycznej, ponieważ miało być podsumowaniem wielkiej debaty narodowej - następstwa ruchu "żółtych kamizelek", trwającego od listopada ubiegłego roku. Jednak w obliczu pożaru katedry paryskiej, tego miejsca może najbardziej symbolicznego dla...

 • Roman Graczyk

  Brexit niemożliwy

  Czwartek, 11 kwietnia (17:12)

  Brytyjczycy nie chcieli integrować się z resztą kontynentu, gdy powstawała EWG w 1958 r. Potem - po wielkich wahaniach - weszli do niej w 1973 r., ale przez lata hamowali integrację, jak tylko mogli. Wywalczyli też sobie specjalne traktowanie, zwalniające ich z niektórych obszarów integracji (strefa Schengen, strefa euro), a także obniżające wydatnie ich składkę do wspólnego budżetu. W 2016 r. zdecydowali, że wychodzą, jednakowoż od trzech lat nie mogą się ze sobą dogadać co do tego, na...

 • Roman Graczyk

  Biskup, który nie ściemnia

  Czwartek, 4 kwietnia (13:59)

  Mówi się – słusznie – że Kościół w Polsce nie znalazł właściwego języka dla opisania nadużyć seksualnych popełnianych przez duchownych. Albo inaczej, że przemilcza, relatywizuje, nie potrafi przyjąć odpowiedzialności za to co się stało. Wszystko to prawda, a w takiej ocenie utwierdził jeszcze bardziej raport Episkopatu ujawniony w połowie marca. A tym bardziej - komentarze ważnych hierarchów, wtedy wygłoszone.

 • Roman Graczyk

  ​Wiosna: Polityka zastępcza

  Czwartek, 28 marca (16:49)

  Dziś rano wystąpił w Radiu TOK FM Krzysztof Śmiszek, kandydujący z pierwszego miejsca z dolnośląskiej listy partii Wiosna w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Przedstawiał swoją partię jako powiew świeżości w polskiej polityce. Prawie nic p. Śmiszek nie mówił o Unii Europejskiej, co - zresztą - jest normą zachowań polskich polityków, nawet wtedy gdy stawką zbliżających się wyborów jest Unia.

 • Roman Graczyk

  ​Rozkosze Hartmana

  Czwartek, 21 marca (11:54)

  Pan Jan Hartman napisał na swoim blogu w "Polityce", że dzisiaj przynależność do Kościoła katolickiego jest niemoralna i hańbiąca. Zanim przytoczę kilka przykładów jego rozumowania, chciałbym zauważyć, że ten głos jest typowym troszczeniem się o moralne prowadzenie się nie swojej trzódki, co z zasady uważam za postawę dosyć dwuznaczną.

 • Roman Graczyk

  Czym jest seks? Kim jest człowiek?

  Czwartek, 14 marca (15:17)

  Niestety, muszę napisać o warszawskim porozumieniu ze środowiskami LGBT. Powiadam, "niestety, muszę", nie dlatego, żebym chciał się tłumaczyć z zajmowania się tym tematem jako czymś nieważnym – owszem, temat płciowości człowieka jest bardzo ważny. Tłumaczę się jedynie dlatego, że tak wiele już w ostatnich dniach ukazało się na ten temat artykułów, wywiadów i innych materiałów prasowych (także w Interii). Ktoś może więc mieć wrażenie przesytu. Jeśli jednak decyduję się pisać o tym, to dlatego,...

 • Roman Graczyk

  Macron: Bitwa o Europę

  Czwartek, 7 marca (15:24)

  Prezydent Francji jest politykiem nietuzinkowym. Czego by nie powiedzieć o rezultatach jego dotychczasowych rządów, z pewnością ma on zdolność wynajdywania oryginalnych sposobów komunikowania się z publicznością-wyborcami.

 • Roman Graczyk

  ​Uroki rozdawnictwa

  Czwartek, 28 lutego (17:11)

  Kolejny pakiet obietnic socjalnych Prawa i Sprawiedliwości, zwany "nową piątką Kaczyńskiego" zasługuje na zastanowienie. Z kilku powodów.