Roman Graczyk

 • Roman Graczyk

  Śmierć prezydenta - nasze wyzwanie

  Czwartek, 17 stycznia (12:24)

  Nie możemy powiedzieć, że mordercę prezydenta Adamowicza na pewno pchały do czynu nienawistne wyobrażenia przeciwników politycznych PiS, kreowane przez "Wiadomości", "Minęła 20" i podobne im produkty łże-dziennikarstwa, tudzież przez hejt wylewający się z internetu. Nie możemy tego powiedzieć, bo prawie nic nie wiemy o tym człowieku.

 • Roman Graczyk

  ​Lekcja Barbarina

  Czwartek, 10 stycznia (16:51)

  Wczoraj zakończył się w Lyonie proces karny przeciwko arcybiskupowi lyońskiemu i pięciu innym osobom - urzędnikom archidiecezji. Wszyscy zostali uniewinnieni. Byli oskarżeni o zaniechanie złożenia doniesienia o przestępstwach seksualnych księdza tej archidiecezji, Bernarda Preynata, który przez wiele lat (ale oskarżenie dotyczy okresu 1986-1991) dopuszczał się nadużyć seksualnych wobec grupy skautów, której był duszpasterzem.

 • Reklama

 • Roman Graczyk

  Andruszkiewicz: Cui bono?

  Czwartek, 3 stycznia (21:00)

  Nominacja Adama Andruszkiewicza na wiceministra cyfryzacji sprowadziła nas ze świąteczno-noworocznej orbity na ziemię.

 • Roman Graczyk

  ​Święta spowszedniałe

  Czwartek, 27 grudnia (19:31)

  Za nami kolejne Boże Narodzenie. W moim wieku można już sobie pozwolić na porównawczą wizję obchodów tego święta w różnych epokach historycznych.

 • Roman Graczyk

  Pan Prezydent jak Zagłoba

  Czwartek, 20 grudnia (16:58)

  Pan Prezydent wystąpił przedwczoraj na Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Wcześniej Andrzej Duda podpisał nowelizację (kolejną) ustawy o Sądzie Najwyższym, w której napisano wyraźnie, że kadencje Pierwszego Prezesa SN i prezesów jego izb oraz służbę wskazanych sędziów SN, wcześniej odsuniętych od niej przez przepisy o wieku emerytalnym, uważa się za nieprzerwane. Skoro „uważa się za nieprzerwane”, to znaczy, że Pani Pierwsza Prezes była nią cały czas po uchwaleniu...

 • Roman Graczyk

  ​Żółty brak nadziei

  Czwartek, 13 grudnia (13:20)

  Dzisiaj Francja jest ciągle pod wrażeniem wtorkowego zamachu terrorystycznego w Strasburgu. Ale zamach tylko na chwilę przyćmił znaczenie ruchu "żółtych kamizelek" ("gillets jaunes") - ruchu, który jest wyrazem kryzysu naprawdę na wielką skalę, być może największego od czasu rewolty studenckiej z maja 1968 r.

 • Roman Graczyk

  ​Węgiel nasz powszedni

  Czwartek, 6 grudnia (12:29)

  Pan Prezydent Andrzej Duda ma tę szczególną - jako polityk - cechę, że na poparcie jakiegoś twierdzenia wypowiada argumenty, które temu twierdzeniu przeczą. Już na początku kadencji Andrzej Duda zasłynął tym, że podpisywał kolejne nowelizacje ustawy o Trybunale Konstytucyjnym - bez wątpliwości antykonstytucyjne - podnosząc argument, że właśnie to jest wyrazem szacunku dla Konstytucji. Albo mianując do Trybunału Konstytucyjnego sędziów-dublerów z argumentacją, że czyni to po to, ażeby umacniać...

 • Roman Graczyk

  List, który wiele mówi

  Czwartek, 29 listopada (14:03)

  List Georgette Mosbacher do premiera Morawieckiego pokazuje, jakie są realia naszego "uprzywilejowanego partnerstwa" ze Stanami Zjednoczonymi. Wprawdzie Pani Ambasador zachowuje się tak, jak się nosi, a zachowuje się i nosi tak, jak prezydent Trump - i w tym sensie to nie dziwi. Ale zarazem, czy ktoś może sobie wyobrazić takie zachowanie ambasadora Stanów Zjednoczonych wobec jakiegoś poważnego państwa, nie tylko zachodniego przecież, bo przedstawiciele dyplomatyczni USA unikają lekceważących...

 • Roman Graczyk

  PiS się cofa

  Czwartek, 22 listopada (11:58)

  Podobnie, jak to już było w sprawie nowelizacji ustawy o IPN, teraz rządząca partia cofa się w sprawie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym - w zakresie przepisów o wysłaniu na emeryturę sędziów SN, którzy skończyli 65 lat. Wtedy stało się tak w obawie przed nieprzychylnymi reakcjami USA i Izraela, teraz w obawie przed spodziewanym niekorzystnym wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

 • Roman Graczyk

  ​Rady na kaca po święcie

  Czwartek, 15 listopada (08:57)

  Minęło już parę dni od święta 11 Listopada. Z tego oddalenia może łatwiej jest dziś spojrzeć na to, co się stało, bardziej trzeźwym okiem. Co nie znaczy: rysując obraz idylliczny. Ale znaczy to: próbując uwzględnić punkty widzenia i emocje obu stron. Mówiąc "obu stron", nie mam na myśli ekstremistów, lecz ludzi normalnych, którzy wszelako w tych nienormalnych warunkach są wystawieni na pokusę radykalizacji.

 • Roman Graczyk

  Stadionowi bandyci a Niepodległa

  Czwartek, 8 listopada (15:49)

  Decyzja Pani Prezydent Warszawy o zakazie dla Marszu Niepodległości wydaje mi się pochopna, przedwczesna i niesłuszna co do istoty. Pochopna, bo należało dać szansę organizatorom na powściągnięcie ekscesów, a policji na wykazanie się skutecznością interwencji – gdyby do ekscesów rzeczywiście doszło. Przedwczesna, bo trudno stwierdzić a priori niebezpieczeństwo – ono wystąpi, albo nie, ale tego nie możemy wiedzieć zawczasu. Gdyby rzeczywiście wystąpiło, można było marsz rozwiązać na gorącym...

 • Roman Graczyk

  Za a nawet przeciw Jacka Czaputowicza

  Czwartek, 1 listopada (07:00)

  We wtorek opinia publiczna dowiedziała się, że MSZ uznał wniosek Prokuratora Generalnego do tzw. Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności prawa europejskiego z polską Konstytucją, za „bezzasadny”. Resort kierowany przez ministra Jacka Czaputowicza, sporządził obszerny, 16-stronicowy, dokument, w którym stwierdził, że: 1) Polska wstępując do Unii uznała zgodność jej prawa (w tym kwestionowanego przez Zbigniewa Ziobrę przepisu) z polską Konstytucją; 2) w przeszłości polski Trybunał...

 • Roman Graczyk

  Włochy - Komisja i polskie Schadenfreude

  Czwartek, 25 października (13:20)

  Komisja Europejska zażądała we wtorek od rządu włoskiego skorygowania projektu budżetu na 2019 r., a rząd włoski odpowiedział, że ani myśli dostosować się do tego żądania.

 • Roman Graczyk

  Minister Ziobro szykuje grunt

  Czwartek, 18 października (06:26)

  Zbigniew Ziobro zaskarżył – jako prokurator generalny – art. 267 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do tzw. Trybunału Konstytucyjnego, wnioskując o uznanie go za niezgodny z polską Konstytucją. Chodzi Panu Prokuratorowi Generalnemu o prawo polskich sądów do zadawania pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, które to prawo zawarte jest w owym art. 267. Wczoraj Pan Prokurator Generalny wyjaśnił, że jego obiekcja nie dotyczy prawa do pytań prejudycjalnych w...

 • Roman Graczyk

  Czy Polska wybije się na demokrację?

  Czwartek, 11 października (13:31)

  A więc stało się. Pan Prezydent mianował wczoraj 27 sędziów Sądu Najwyższego, nie czekając na orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, ani nie zważając na zawieszenie przez Naczelny Sąd Administracyjny wykonalności uchwał tzw. Krajowej Rady Sądownictwa o rekomendowaniu głowie państwa kandydatów do SN.

 • Roman Graczyk

  "Kler" jako papierek lakmusowy

  Czwartek, 4 października (13:22)

  Powiadają niektórzy, że ostatni film Wojciecha Smarzowskiego to lustro Kościoła – jest coś na rzeczy. Sam chętniej powiedziałbym, że dyskusja o „Klerze” jest lustrem Polaków.