Reklama

Reklama

Roman Graczyk

 • Roman Graczyk

  ​Wolne sądy, sprawiedliwość, wolna prasa

  Czwartek, 19 grudnia (15:18)

  Nowelizacje ustaw o Sądzie Najwyższym i o ustroju sądów powszechnych, które większość parlamentarna chce uchwalić, o ile nie zostaną w ostatniej chwili radykalnie zmienione, będą ciosem w niezależność władzy sądowniczej. Stąd nazywanie ich kagańcowymi jest właściwe. Niezależnie od tego, jak bardzo przesadzone byłyby reakcje na te zamiary, taka legislacja nie broni się w polskim porządku konstytucyjnym, ani w porządku prawnym Unii Europejskiej, który - przypominam - nie jest czymś Polsce...

 • Roman Graczyk

  ​Hołownia namiesza

  Czwartek, 12 grudnia (14:47)

  Zanim jeszcze Szymon Hołownia ogłosił, że będzie kandydował na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej, środowiska etablishmentowe już biły na alarm, że to jakiś skandal. Że kandydować chce człowiek znikąd, bez zaplecza, bez programu, że z pewnością stoją za tym przedsięwzięciem duże pieniądze, tylko nie wiadomo, jakie, i czy aby nie są to pieniądze podejrzane.

 • Reklama

  Reklama

 • Roman Graczyk

  Dwuwładza sądownicza

  Piątek, 6 grudnia (10:46)

  ​Wczorajsze orzeczenie Sądu Najwyższego wprowadza nas w nową fazę sporu o sądownictwo. Wyrok Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 19 listopada, który był odpowiedzią na pytania prejudycjalne polskich sędziów, zalecił rozstrzygnięcie tych spraw przez Sąd Najwyższy, tym niemniej dał jasne przesłanki do decyzji. Wczoraj, opierając się na tych przesłankach, SN wydał pierwsze orzeczenie (następne mają zapaść 15 stycznia). Nie pozostawia ono wątpliwości. SN orzekł, że tzw. Krajowa Rada...

 • Roman Graczyk

  Jeszcze jeden proces kardynała Barbarina

  Czwartek, 28 listopada (14:16)

  To długa historia. Arcybiskup Lyonu, kardynał Philippe Barbarin, staje dziś i jutro, kolejny raz przed sądem. Najpierw został uniewinniony, potem (w marcu 2019) skazany na sześć miesięcy więzienia w zawieszeniu, teraz będzie proces apelacyjny od tego ostatniego wyroku. Cały czas chodzi o oskarżenie biskupa o bezczynność wobec nadużyć seksualnych podległego mu księdza.

 • Roman Graczyk

  ​"Przystawki" i prawdziwa polityka

  Czwartek, 21 listopada (07:40)

  Wygląda na to, że zaczynająca się właśnie kadencja parlamentarna może nie być tak bezproblemowa dla obozu rządzącego, jak była poprzednia. Mniej dlatego, że mamy w nowym Sejmie siły polityczne, których tam w poprzedniej (a nawet w kilku wcześniejszych) nie było, a mianowicie Konfederację i Lewicę. I mniej dlatego, że Prawo i Sprawiedliwość straciło większość w Senacie. A bardziej z powodu wewnętrznej niespójności większości parlamentarnej i z powodu rozpoczynającej się już de facto kampanii...

 • Roman Graczyk

  Władza trochę mniej totalna

  Czwartek, 14 listopada (14:54)

  Dziś wieczorem ma wystąpić z telewizyjnym orędziem nowy marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Gdyby marszałkiem Senatu został kandydat rządzącej partii Stanisław Karczewski i on miałby wygłosić orędzie, nikt by na to nie zwrócił uwagi.

 • Roman Graczyk

  Casus Bełchatów: Moralność Kalego

  Czwartek, 7 listopada (13:38)

  Pewnie ksiądz z Bełchatowa przesadził, wzywając policję, gdy nie potrafił skłonić 13-latka do oddania Hostii. Piszę ją z dużej litery, bo nie chodzi o zwykły opłatek, jakim dzielimy się (a przynajmniej większa część z nas, i to nie tylko katolicy, przecież) przy stole wigilijnym. Dla katolika chodzi o przedmiot, nie to, że uświęcony tradycją, nie to, że symbolizujący Boga, ale będący upostaciowaniem Boga. Wyjaśniam to na wstępie, żeby od razu było jasne, czym ta Hostia, wypluta przez 13-latka...

 • Roman Graczyk

  Zagubiona sprawiedliwość

  Czwartek, 31 października (11:00)

  Jan Śpiewak, warszawski aktywista miejski, walczący od lat w obronie ofiar dzikiej reprywatyzacji kamienic, opisał ostatnio swoje sądowe perypetie z Bogumiłą Górnikowską-Ćwiąkalską. Uczynił tak, korzystając z faktu, że rozprawa w procesie apelacyjnym była jawna. Kto ciekaw, niech zajrzy na jego profil facebookowy.

 • Roman Graczyk

  ​Walka o Senat: Kłamstwo wróciło rykoszetem

  Czwartek, 24 października (07:22)

  Okazało się, że wybory z 13 października nie skończyły się ani 13 października, ani nazajutrz, gdy Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła ich wyniki. Prawo i Sprawiedliwość nie pogodziło się z utratą Senatu na rzecz dotychczasowej opozycji, złożyło protesty, będą one procedowane.

 • Roman Graczyk

  Po wyborach idą nowe wybory

  Czwartek, 17 października (15:40)

  Nowa kadencja parlamentarna będzie zapewne ciekawsza niż obecna, z dwóch powodów. Po pierwsze, Prawo i Sprawiedliwość nie będzie już miało takiej swobody ruchów, jak dotąd. Po drugie, opozycja nabrała nieco wiatru w żagle.

 • INTERIA NA WYBORY

  Senat nie równa się balans władzy

  Poniedziałek, 14 października (18:29)

  Mniej niż 24 godziny po zakończeniu wyborów, mamy kompletne wyniki - tym razem Państwowa Komisja Wyborcza sprawiła się bardzo dobrze.

 • INTERIA NA WYBORY

  PiS odnowiło mandat, będzie dalsze psucie państwa

  Niedziela, 13 października (22:21)

  Stało się to, co od dawna było najbardziej prawdopodobnym wynikiem tych wyborów, a co przewidywały prawie wszystkie sondaże. Zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość i ono będzie samodzielnie rządzić. Mobilizacja wyborców dokonała się co najmniej w takim samym stopniu w elektoracie PiS-u, co w elektoracie opozycji. Frekwencja, owszem, była wyższa, ale opozycji to specjalnie nie sprzyjało.

 • INTERIA NA WYBORY

  Praworządność: Luksus inteligentów

  Piątek, 11 października (18:11)

  Niedawno sondaż IBRiS dla Interii pokazał, co Polacy myślą o stosunku poszczególnych partii do praworządności. Wyniki mogą dziwić, bo oto partią, która "najbardziej gwarantuje ochronę praworządności w Polsce" jawi się Prawo i Sprawiedliwość. Bardzo ciekawe.

 • INTERIA NA WYBORY

  Nobel i polityka

  Czwartek, 10 października (18:09)

  Literacka nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk to, jak ktoś dziś słusznie powiedział, nie jest wiadomość dnia, ale co najmniej wiadomość roku. To bardzo dobra wiadomości dla Polski, gorsza dla polskiego rządu.

 • Roman Graczyk

  Zamach w prefekturze: Cios w serce

  Czwartek, 10 października (07:06)

  Tydzień temu, 3 października 2019, doszło w Paryżu do zamachu terrorystycznego. Zważywszy, że Francja żyje w cieniu tego typu wydarzeń od kilkunastu lat, można byłoby to uznać za jeden więcej taki wypadek - i tyle. Ale jest inaczej: tym razem to jest atak dokonany w samym sercu państwa.

 • INTERIA NA WYBORY

  ​Debata: Dyskusja o rzeczywistości czy robienie wrażenia?

  Środa, 9 października (17:46)

  We wczorajszej debacie przedwyborczej w TVN24 nikt z polityków nie oblał egzaminu. Wszyscy byli przygotowani merytorycznie i retorycznie. Nie znaczy to oczywiście, że wszyscy naraz mieli rację - ale to pozostawiam ocenie widzów. Jednak ogólne wrażenie było takie, że starcie zakończyło się remisem. W debacie przedwczorajszej w Polsat News było inaczej: przedstawiciele Koalicji Polskiej (PSL i Kukiz'15) i Koalicji Obywatelskiej (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska i Zieloni) wyróżnili się in...