Roman Graczyk

 • Roman Graczyk

  Bez Obamy - bez złudzeń

  Czwartek, 27 sierpnia (09:18)

  Prawdopodobna nieobecność wysokiego szczebla przedstawiciela USA na rocznicowych uroczystościach na Westerplatte dużo mówi o naszych relacjach z tym krajem. Nawet jeśli w ostatniej chwili Amerykanie wydelegują jakiegoś przedstawiciela znaczniejszej postury politycznej, będzie to efekt usilnych polskich zabiegów, gest uczyniony jakby z łaski, żeby już ci Polacy przestali wreszcie marudzić.

 • Roman Graczyk

  Skrzypczak i model turecki

  Czwartek, 20 sierpnia (09:42)

  Do tej pory było z reguły tak, że gdy rząd miał kłopoty, Lech Kaczyński piekł na tym własną polityczną pieczeń. Teraz doszedł z otoczenia głowy państwa sygnał, że prezydent oczekuje od ministra Klicha jasnej deklaracji, czy dalej chce współpracować z generałem Skrzypczakiem.

 • Reklama

 • Roman Graczyk

  Śmierć, populizm i bezmyślność

  Czwartek, 13 sierpnia (07:29)

  Śmierć kapitana Daniela Ambrozińskiego na polu walki w Afganistanie pokazała całą nędzę polskiej polityki, a także całą pustotę polskiego dziennikarstwa.

 • Roman Graczyk

  IPN: Nasz narodowy chłopiec do bicia

  Czwartek, 6 sierpnia (08:36)

  Nagłośnione wczoraj przez "Dziennik" dokumenty z lat 80., świadczące o tym, że tuż przed upadkiem PRL-u Służba Bezpieczeństwa zbierała informacje o Aleksandrze Kwaśniewskim, narobiły - jak zawsze w podobnych wypadkach - sporo szumu. I - jak zawsze w podobnych wypadkach - dla niektórych koryfeuszy naszego życia publicznego, winny jest IPN.

 • Roman Graczyk

  Parytet czyli punkty za płeć

  Czwartek, 30 lipca (09:38)

  Rama Yade jest obecnie we francuskim rządzie sekretarzem stanu do spraw sportu przy ministrze zdrowia i sportu. Początkowo była sekretarzem stanu do spraw praw człowieka przy ministrze spraw zagranicznych.

 • Roman Graczyk

  Kownacki do dymisji!

  Czwartek, 23 lipca (07:46)

  Szef Kancelarii Prezydenta, Piotr Kownacki, został wysłany na przymusowy urlop. To by świadczyło o tym, że prezydent kazał mu przemyśleć jego wywiad dla "Dziennika" (18 - 19 lipca) i być może ostatecznie pozostawi go na stanowisku. To błąd, nawet jeśli ostatecznie Kownacki zostanie odwołany.

 • Roman Graczyk

  Madonna i cud nad Wisłą

  Czwartek, 16 lipca (09:14)

  Pani Madonna Louise Veronica Ciccone całym swoim jestestwem - poczynając od pseudonimu scenicznego, a kończąc na numerach w rodzaju wiszenia na krzyżu - wyśmiewa katolicką wiarę. Tak po prostu ma.

 • Roman Graczyk

  Groch z kapustą, czyli pani Jola na prezydenta!

  Czwartek, 9 lipca (07:51)

  Pani Jolanta Kwaśniewska ma na pewno wiele zalet. Ale jej rewelacyjne wyniki w sondażu "Gazety Wyborczej" (57 proc. Kwaśniewska - 43 proc. Tusk w II turze) mówią wiele o nas jako o wyborcach. Wiele złego. Po raz kolejny pokazaliśmy, jakimi jesteśmy ignorantami, gdy na dowolne pytanie odpowiadamy niezmiennie: "tak znam, widziałem(am) go(ją) w telewizji, dobrze wypada".

 • Roman Graczyk

  Dziwna Europa, europejskie miny prezydenta

  Czwartek, 2 lipca (07:58)

  Wyrok niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego w gruncie rzeczy jest krokiem w kierunku definitywnej ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego przez Niemcy (parlamentarna ratyfikacja już się tam dokonała wiosną 2008 r., teraz chodzi jeszcze o podpis prezydenta, wieńczący całą procedurę).

 • Roman Graczyk

  CBA jako NKWD

  Czwartek, 25 czerwca (08:57)

  Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy powołującej do życia Centralne Biuro Antykorupcyjne w pewnej gazecie zapanowała głupkowata euforia. Napisano tam o tym wyroku, kwestionującym 4 (słownie: cztery) przepisy z całej ustawy, (wydanie z 24 czerwca) jako o wielkim zwycięstwie praw człowieka nad instytucją autorytarną, nad "państwem PiS" albo - jak kto woli - nad "IV RP".

 • Roman Graczyk

  Wajda o Wałęsie, czyli strach się bać

  Czwartek, 18 czerwca (09:28)

  Andrzej Wajda kręci film o Lechu Wałęsie. Wiadomo, jaką rolę odegrał Wajda w sporze o Wałęsę w ostatnich latach. Była to rola cenzora. Wajda stanął w rzędzie tych, którzy próbę napisania prawdy o agenturalnym uwikłaniu Wałęsy na początku lat 70. piętnowali jako "fałszowanie historii", którzy starali się nie dopuścić do opublikowania przez IPN książki Cenckiewicza i Gontarczyka.

 • Roman Graczyk

  Do Brukseli psim swędem

  Czwartek, 11 czerwca (10:59)

  Uważna analiza wyników wyborów do PE pokazuje dwie osobliwości tej elekcji. Najważniejsze polityczne wnioski (stabilizacja polskiej sceny politycznej, supremacja dwóch największych partii, odrzucenie ekstremów) po wielokroć zostały już w ostatnich dniach nazwane. Ale osobliwości, o których mówię, też są ważne.

 • Roman Graczyk

  4 czerwca - duma i wstyd

  Czwartek, 4 czerwca (08:08)

  4 czerwca 1989 r. stało się coś, czego kontrakt "Okrągłego Stołu" nie przewidywał. Rozmiary zwycięstwa solidarnościowej strony tego kontraktu były takie, że komuniści nie potrafili już politycznie skonsumować swojej nominalnej przewagi w kontraktowym Sejmie (65 proc. mandatów).

 • Roman Graczyk

  Straszenie faszyzmem

  Czwartek, 28 maja (09:14)

  Nie jestem fanem Telewizji Polskiej w jej obecnym wydaniu, ale jestem przeciwny manipulowaniu utrwalonymi znaczeniami słów.

 • Roman Graczyk

  Trybunał pogroził prezydentowi

  Czwartek, 21 maja (09:08)

  Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego na temat sporu rządu z prezydentem jest jasne. Spór dotyczył uprawnień Rady Ministrów i głowy państwa w zakresie udziału Polski w pracach Rady Europejskiej (organu skupiającego szefów państw i/lub rządów krajów członkowskich Unii Europejskiej). Orzeczenie wyraźnie wskazuje, że wedle Konstytucji to rząd prowadzi politykę zagraniczną, zaś prezydent reprezentuje Polskę na zewnątrz jedynie w ramach tejże polityki.

 • Roman Graczyk

  Wałęsa - nasz Nikodem Dyzma

  Czwartek, 14 maja (07:51)

  Prasa informuje, że Lech Wałęsa znowu wybiera się na wyborczą konwencję europejskiej partii Libertas, tym razem do Madrytu. Pisze się też, że to nie koniec - czeka go jeszcze do końca kampanii kilka innych tego typu imprez Libertasu w innych krajach.