Reklama

Reklama

Roman Graczyk

 • INTERIA NA WYBORY

  Pocałunek śmierci

  Wtorek, 8 października (18:10)

  Poparcie rozpoznawalnych osobistości dla list partyjnych, czy pojedynczych kandydatów (w JOW-ach) jest zwyczajem znanym w demokratycznym świecie. Niekiedy bywa to dwuznaczne (ale ciągle może być skuteczne), gdy popierający jest po prostu celebrytą pop-kultury i o rzeczywistych wyzwaniach stojących przed kandydatem nie ma pojęcia. Niekiedy bywa wsparciem kłopotliwym dla obdarowanych, gdy pochodzi od obecnych lub (częściej) byłych polityków, mniej czy bardziej przegranych – wtedy może...

 • INTERIA NA WYBORY

  ​Układ z Wałęsą, czyli pakt z diabłem

  Poniedziałek, 7 października (16:05)

  Słowa Lecha Wałęsy o Kornelu Morawieckim, wypowiedziane wczoraj podczas konwencji wyborczej Koalicji Obywatelskiej, były nikczemne. Nie tylko dlatego, że padły nazajutrz po pogrzebie szefa "Solidarności Walczącej". Także dlatego, że nikt wtedy (w 1982 r.) nie postrzegał założenia "SW" jako wypowiedzenia wojny głównemu nurtowi i osobiście Lechowi Wałęsie, tylko - zgodnie ze zdrowym rozsądkiem - jako wybór bardziej nieprzejednanej wobec Jaruzelskiego linii politycznej.

 • Reklama

  Reklama

 • INTERIA NA WYBORY

  ​Kandydaci nieoczywiści

  Niedziela, 6 października (17:44)

  Wiele się mówiło, nie tylko w ciągu ostatnich czterech, ale wręcz ostatnich 14 lat (od 2005 r.), o postępującej polaryzacji polskiej sceny politycznej. Mówiło się słusznie. Ta tendencja, która zaczęła się w 2005 r., po nieudanej próbie stworzenia wspólnego rządu Platformy Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwości, narastała przez wszystkie te lata. Głęboki rów, już nie tylko polityczny, ale wręcz cywilizacyjny, jaki mamy dziś w Polsce, jest jej oczywistym skutkiem. Tendencja ta ma się nadal...

 • Opinie

  ​Monika Jaruzelska a pakt senacki

  Sobota, 5 października (16:59)

  Były prezydent Aleksander Kwaśniewski ma rację, gdy mówi, że Monika Jaruzelska, startując obok wspólnego kandydata opozycji w okręgu nr 43 w Warszawie, politycznie błądzi. W tym okręgu kandydatem Prawa i Sprawiedliwości jest Lech Jaworski, wspólnym kandydatem opozycji (tzn. trzech bloków wyborczych: Koalicji Obywatelskiej, Koalicji Polskiej i Lewicy) jest Barbara Borys-Damięcka. Trzy bloki opozycyjne zawarły porozumienie w sprawie Senatu, a jego efektem jest właśnie to, że w tym okręgu...

 • INTERIA NA WYBORY

  Taśma Neumanna - taśma Ardanowskiego

  Piątek, 4 października (14:28)

  Można było przewidzieć, że kilka dni przed 13 października obaj główni pretendenci odpalą duże - politycznie ładunki wybuchowe. I odpalili: jedni rozmowę Sławomira Neumanna z 2017 r. z jego partyjnymi kolegami na temat sytuacji wewnątrz Platformy Obywatelskiej; drudzy rozmowę Jana Krzysztofa Ardanowskiego z przełomu sierpnia i września tego roku, z urzędnikami Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

 • INTERIA NA WYBORY

  ​Wśród kolegów z jednej listy

  Czwartek, 3 października (18:33)

  W Krakowie wyszło na jaw, że ekipa wspierająca jednego z kandydatów Koalicji Obywatelskiej zasłoniła billboardem swojego szefa billboard innego kandydata KO. Zasłaniający billboard przedstawiał podobiznę Józefa Lassoty, zaś billboard zasłaniany - podobiznę Bogusława Sonika.

 • Roman Graczyk

  Jacques Chirac - człowiek na wskroś polityczny

  Czwartek, 3 października (15:05)

  Zmarł Jacques Chirac, trzy dni temu odbył się w Paryżu jego pogrzeb. Chirac był aktywny we francuskiej polityce od 1967 r., kiedy po raz pierwszy został posłem, aż do 2007, kiedy opuścił Pałac Elizejski po drugiej kadencji szefa państwa. Równo 40 lat. Kiedy odchodzi taka postać, odchodzi wraz z nią epoka.

 • INTERIA NA WYBORY

  ​Obyśmy zdrowi byli

  Środa, 2 października (18:00)

  Ochrona zdrowia jest jednym z najważniejszych tematów tej kampanii wyborczej. To, akurat, bardzo dobrze, bo problem nie jest wydumany.

 • INTERIA NA WYBORY

  Jachira, Matecki i granice przyzwoitości

  Wtorek, 1 października (18:18)

  Małgorzata Gosiewska, wicemarszałek Sejmu (PiS), powiedziała dzisiaj, że Dariusz Matecki, kandydujący w tych wyborach, podobnie jak ona, z list Prawa i Sprawiedliwości, powinien zrezygnować z ubiegania się o mandat. Matecki zasłynął opinią, że Donald Tusk zasłużył na to, by "trafić pod sąd wojskowy i ścianę".

 • INTERIA NA WYBORY

  PiS-owi wolno więcej

  Poniedziałek, 30 września (16:02)

  Dziwna jest ta kampania. Po raz pierwszy od 1989 roku, czyli od momentu kiedy wybory przestały być jedynie rytuałem, czy teatrem politycznym, dość powszechne jest przekonanie, że wynik jest już znany - to znaczy, wiadomo, kto wygra, a rywalizacja toczy się jedynie o rozmiar tego zwycięstwa. Oczywiście, nie jest to skutkiem fikcji instytucjonalnej, jaką były wybory w PRL-u, gdyż wtedy wprost nie dało się zarejestrować kandydatów opozycyjnych wobec rządu. Był to system tzw. jednej listy, a...

 • Roman Graczyk

  Brytyjski standard i niezależność sądów w Polsce

  Czwartek, 26 września (05:50)

  Nie znamy przyszłości, ale dziś mówi się, że 24 września 2019 roku będzie kluczową datą w historii brytyjskiego konstytucjonalizmu. A jakie to ma znaczenie dla Polski?

 • Roman Graczyk

  "Solid Gold" - pierwszy "pułkownik"?

  Czwartek, 19 września (12:02)

  Film Jacka Bromskiego "Solid Gold" został wycofany z Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Oficjalnie na prośbę producentów, w rzeczywistości wskutek nacisków TVP, która jest - obok Akson Studio - współproducentem tego obrazu. Instytucja kierowana przez Jacka Kurskiego zażądała od reżysera przemontowania filmu i skrócenia go o 20 minut. Reżyser nie zgodził się, film wypadł z gdyńskiej rywalizacji.

 • Roman Graczyk

  Stary Sejm jako nowy

  Czwartek, 12 września (10:09)

  Formalnie stary Sejm trwa do ostatniego dnia przed pierwszym posiedzeniem Sejmu nowo wybranego. Ale nigdy nie zdarzyło się w Polsce po 1989 r., żeby stary Sejm zbierał się po wyborach. Teraz - mocą decyzji pani marszałek Elżbiety Witek - tak się stanie. Dziwne to z pewnością. A czy niepokojące?

 • Roman Graczyk

  Malowany premier - nowy polski standard

  Czwartek, 5 września (20:11)

  Manewr z wystawieniem Małgorzaty Kidawy-Błońskiej jako kandydatki na - bardzo hipotetycznego, trzeba dodać - premiera jest i sprytny, i cyniczny. Sprytny, bo Pani Wicemarszałek jest rzeczywiście osobą wzbudzająca znacznie mniej negatywnych emocji niż Pan Przewodniczący. Cyniczny, bo Platforma przez cztery lata w kółko powtarzała, że PiS wybrał fatalny dla państwa model rządzenia z tylnego siedzenia, po czym tuż przed wyborami zrobiła to samo "in spe".

 • Roman Graczyk

  Mały wielki problem

  Czwartek, 29 sierpnia (10:30)

  Jestem na Słowacji. W ubiegłą środę (21 sierpnia) byłem przypadkiem w Popradzie. Przechadzałem się po centrum miasta, gdy spostrzegłem, że przy Námestii Svätého Egidia, niedaleko kościoła pod tym samym wezwaniem, zbiera się tłumek ludzi.

 • Roman Graczyk

  ​Afera - i co dalej?

  Czwartek, 22 sierpnia (09:48)

  Farma trolli działająca w Ministerstwie Sprawiedliwości, kierowana przez wiceministra Łukasza Piebiaka, rozsyłająca kompromitujące (prawdziwe lub nie) informacje o sędziach ze Stowarzyszenia "Iustitia", tudzież pocztówki o wulgarnej treści do pani I Prezes Sądu Najwyższego, to gruba afera.