Reklama

Reklama

Roman Graczyk

 • Roman Graczyk

  ​Oświatowy zamach stanu: Część większej całości

  Czwartek, 25 kwietnia (15:56)

  Strajk nauczycieli jest jak strajk lekarzy. Jeden odbywa się kosztem uczniów, drugi - kosztem chorych. Delikatny problem moralny. Wolę zakładać, że nasi nauczyciele posunęli się do tego atomowego argumentu w desperacji, gdy uznali, że rząd inaczej nie potraktuje ich protestu poważnie.

 • Roman Graczyk

  ​Notre Dame: Moja Pani z Paryża

  Czwartek, 18 kwietnia (12:55)

  Pożar katedry Notre Dame w Paryżu nastąpił w momencie, gdy prezydent Macron nagrał już swoje telewizyjne wystąpienie, którego emisja była zaplanowana na poniedziałek, na godzinę 20:00. To wystąpienie było zapowiadane jako wydarzenie najwyższej rangi politycznej, ponieważ miało być podsumowaniem wielkiej debaty narodowej - następstwa ruchu "żółtych kamizelek", trwającego od listopada ubiegłego roku. Jednak w obliczu pożaru katedry paryskiej, tego miejsca może najbardziej symbolicznego dla...

 • Reklama

  Reklama

 • Roman Graczyk

  Brexit niemożliwy

  Czwartek, 11 kwietnia (17:12)

  Brytyjczycy nie chcieli integrować się z resztą kontynentu, gdy powstawała EWG w 1958 r. Potem - po wielkich wahaniach - weszli do niej w 1973 r., ale przez lata hamowali integrację, jak tylko mogli. Wywalczyli też sobie specjalne traktowanie, zwalniające ich z niektórych obszarów integracji (strefa Schengen, strefa euro), a także obniżające wydatnie ich składkę do wspólnego budżetu. W 2016 r. zdecydowali, że wychodzą, jednakowoż od trzech lat nie mogą się ze sobą dogadać co do tego, na...

 • Roman Graczyk

  Biskup, który nie ściemnia

  Czwartek, 4 kwietnia (13:59)

  Mówi się – słusznie – że Kościół w Polsce nie znalazł właściwego języka dla opisania nadużyć seksualnych popełnianych przez duchownych. Albo inaczej, że przemilcza, relatywizuje, nie potrafi przyjąć odpowiedzialności za to co się stało. Wszystko to prawda, a w takiej ocenie utwierdził jeszcze bardziej raport Episkopatu ujawniony w połowie marca. A tym bardziej - komentarze ważnych hierarchów, wtedy wygłoszone.

 • Roman Graczyk

  ​Wiosna: Polityka zastępcza

  Czwartek, 28 marca (16:49)

  Dziś rano wystąpił w Radiu TOK FM Krzysztof Śmiszek, kandydujący z pierwszego miejsca z dolnośląskiej listy partii Wiosna w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Przedstawiał swoją partię jako powiew świeżości w polskiej polityce. Prawie nic p. Śmiszek nie mówił o Unii Europejskiej, co - zresztą - jest normą zachowań polskich polityków, nawet wtedy gdy stawką zbliżających się wyborów jest Unia.

 • Roman Graczyk

  ​Rozkosze Hartmana

  Czwartek, 21 marca (11:54)

  Pan Jan Hartman napisał na swoim blogu w "Polityce", że dzisiaj przynależność do Kościoła katolickiego jest niemoralna i hańbiąca. Zanim przytoczę kilka przykładów jego rozumowania, chciałbym zauważyć, że ten głos jest typowym troszczeniem się o moralne prowadzenie się nie swojej trzódki, co z zasady uważam za postawę dosyć dwuznaczną.

 • Roman Graczyk

  Czym jest seks? Kim jest człowiek?

  Czwartek, 14 marca (15:17)

  Niestety, muszę napisać o warszawskim porozumieniu ze środowiskami LGBT. Powiadam, "niestety, muszę", nie dlatego, żebym chciał się tłumaczyć z zajmowania się tym tematem jako czymś nieważnym – owszem, temat płciowości człowieka jest bardzo ważny. Tłumaczę się jedynie dlatego, że tak wiele już w ostatnich dniach ukazało się na ten temat artykułów, wywiadów i innych materiałów prasowych (także w Interii). Ktoś może więc mieć wrażenie przesytu. Jeśli jednak decyduję się pisać o tym, to dlatego,...

 • Roman Graczyk

  Macron: Bitwa o Europę

  Czwartek, 7 marca (15:24)

  Prezydent Francji jest politykiem nietuzinkowym. Czego by nie powiedzieć o rezultatach jego dotychczasowych rządów, z pewnością ma on zdolność wynajdywania oryginalnych sposobów komunikowania się z publicznością-wyborcami.

 • Roman Graczyk

  ​Uroki rozdawnictwa

  Czwartek, 28 lutego (17:11)

  Kolejny pakiet obietnic socjalnych Prawa i Sprawiedliwości, zwany "nową piątką Kaczyńskiego" zasługuje na zastanowienie. Z kilku powodów.

 • Roman Graczyk

  Nasza sprawczość między Netanjahu a Trumpem

  Czwartek, 21 lutego (14:31)

  To, co się wydarzyło w związku z ubiegłotygodniową konferencją bliskowschodnią w Warszawie, dobrze pokazuje najpierw obiektywną trudność wypracowania silnej pozycji Polski na scenie międzynarodowej, ale także zawinioną bezradność obecnego rządu wobec tej sytuacji. To pierwsze jest czynnikiem stałym, a w każdym razie trudno wzruszalnym, i każdy polski rząd miałby tu kłopot. Ale sposób podejścia do tego kłopotu podlega już ocenie.

 • Roman Graczyk

  "Mike Pompeo presents..."

  Czwartek, 14 lutego (15:44)

  Nie twierdzę, że Polska na pewno nie powinna była podejmować się roli gospodarza konferencji o Bliskim Wschodzie, która właśnie dziś kończy się w Warszawie, ale chciałbym zwolennikom tego pomysłu uprzytomnić istnienie kilku wątpliwości.

 • Roman Graczyk

  Wałęsa i dwa obłędy

  Czwartek, 7 lutego (14:09)

  Spór o Europejskie Centrum Solidarności pokazuje, w jak chorym kraju żyjemy. Rząd, który najpierw obiecuje tej ważnej placówce 7 mln zł, a następnie daje jej 4 mln, nie jest poważnym rządem. Odwołanie się przez ECS do ofiarności publicznej okazało się skuteczne - trochę na fali poprzedniej zbiórki do symbolicznej puszki WOŚP Pawła Adamowicza, a trochę na fali antyrządowych nastrojów. Tak czy tak, cieszy, że rząd, który ma ambicje antywolnościowe, okazuje się niekiedy bezradny wobec woli...

 • Roman Graczyk

  Władza - opozycja - problem

  Czwartek, 31 stycznia (17:05)

  Mamy rok podwójnych wyborów - na wiosnę do Parlamentu Europejskiego, jesienią do Sejmu i Senatu. To, co teraz czytasz, Drogi Czytelniku, nie jest analizą przedwyborczą w takim sensie, że aspiruje do odpowiedzi na pytanie: kto wygra?

 • Roman Graczyk

  Myślenie pod ścianą

  Czwartek, 24 stycznia (13:45)

  W pierwszych godzinach po zamachu na prezydenta Adamowicza niektórzy wyrażali nadzieję, że tym razem nie popadniemy w koleiny wytyczone przez katastrofę smoleńską. Znamienne, że tylko niektórzy, bo to znaczyłoby, że w większości czuliśmy przez skórę, że jednak popadniemy. I rzeczywiście jesteśmy tam, gdzie zwykle w takich razach bywamy.

 • Roman Graczyk

  Śmierć prezydenta - nasze wyzwanie

  Czwartek, 17 stycznia (12:24)

  Nie możemy powiedzieć, że mordercę prezydenta Adamowicza na pewno pchały do czynu nienawistne wyobrażenia przeciwników politycznych PiS, kreowane przez "Wiadomości", "Minęła 20" i podobne im produkty łże-dziennikarstwa, tudzież przez hejt wylewający się z internetu. Nie możemy tego powiedzieć, bo prawie nic nie wiemy o tym człowieku.

 • Roman Graczyk

  ​Lekcja Barbarina

  Czwartek, 10 stycznia (16:51)

  Wczoraj zakończył się w Lyonie proces karny przeciwko arcybiskupowi lyońskiemu i pięciu innym osobom - urzędnikom archidiecezji. Wszyscy zostali uniewinnieni. Byli oskarżeni o zaniechanie złożenia doniesienia o przestępstwach seksualnych księdza tej archidiecezji, Bernarda Preynata, który przez wiele lat (ale oskarżenie dotyczy okresu 1986-1991) dopuszczał się nadużyć seksualnych wobec grupy skautów, której był duszpasterzem.