Reklama

Reklama

Roman Graczyk

 • Roman Graczyk

  ​Uroki rozdawnictwa

  Czwartek, 28 lutego (17:11)

  Kolejny pakiet obietnic socjalnych Prawa i Sprawiedliwości, zwany "nową piątką Kaczyńskiego" zasługuje na zastanowienie. Z kilku powodów.

 • Roman Graczyk

  Nasza sprawczość między Netanjahu a Trumpem

  Czwartek, 21 lutego (14:31)

  To, co się wydarzyło w związku z ubiegłotygodniową konferencją bliskowschodnią w Warszawie, dobrze pokazuje najpierw obiektywną trudność wypracowania silnej pozycji Polski na scenie międzynarodowej, ale także zawinioną bezradność obecnego rządu wobec tej sytuacji. To pierwsze jest czynnikiem stałym, a w każdym razie trudno wzruszalnym, i każdy polski rząd miałby tu kłopot. Ale sposób podejścia do tego kłopotu podlega już ocenie.

 • Reklama

  Reklama

 • Roman Graczyk

  "Mike Pompeo presents..."

  Czwartek, 14 lutego (15:44)

  Nie twierdzę, że Polska na pewno nie powinna była podejmować się roli gospodarza konferencji o Bliskim Wschodzie, która właśnie dziś kończy się w Warszawie, ale chciałbym zwolennikom tego pomysłu uprzytomnić istnienie kilku wątpliwości.

 • Roman Graczyk

  Wałęsa i dwa obłędy

  Czwartek, 7 lutego (14:09)

  Spór o Europejskie Centrum Solidarności pokazuje, w jak chorym kraju żyjemy. Rząd, który najpierw obiecuje tej ważnej placówce 7 mln zł, a następnie daje jej 4 mln, nie jest poważnym rządem. Odwołanie się przez ECS do ofiarności publicznej okazało się skuteczne - trochę na fali poprzedniej zbiórki do symbolicznej puszki WOŚP Pawła Adamowicza, a trochę na fali antyrządowych nastrojów. Tak czy tak, cieszy, że rząd, który ma ambicje antywolnościowe, okazuje się niekiedy bezradny wobec woli...

 • Roman Graczyk

  Władza - opozycja - problem

  Czwartek, 31 stycznia (17:05)

  Mamy rok podwójnych wyborów - na wiosnę do Parlamentu Europejskiego, jesienią do Sejmu i Senatu. To, co teraz czytasz, Drogi Czytelniku, nie jest analizą przedwyborczą w takim sensie, że aspiruje do odpowiedzi na pytanie: kto wygra?

 • Roman Graczyk

  Myślenie pod ścianą

  Czwartek, 24 stycznia (13:45)

  W pierwszych godzinach po zamachu na prezydenta Adamowicza niektórzy wyrażali nadzieję, że tym razem nie popadniemy w koleiny wytyczone przez katastrofę smoleńską. Znamienne, że tylko niektórzy, bo to znaczyłoby, że w większości czuliśmy przez skórę, że jednak popadniemy. I rzeczywiście jesteśmy tam, gdzie zwykle w takich razach bywamy.

 • Roman Graczyk

  Śmierć prezydenta - nasze wyzwanie

  Czwartek, 17 stycznia (12:24)

  Nie możemy powiedzieć, że mordercę prezydenta Adamowicza na pewno pchały do czynu nienawistne wyobrażenia przeciwników politycznych PiS, kreowane przez "Wiadomości", "Minęła 20" i podobne im produkty łże-dziennikarstwa, tudzież przez hejt wylewający się z internetu. Nie możemy tego powiedzieć, bo prawie nic nie wiemy o tym człowieku.

 • Roman Graczyk

  ​Lekcja Barbarina

  Czwartek, 10 stycznia (16:51)

  Wczoraj zakończył się w Lyonie proces karny przeciwko arcybiskupowi lyońskiemu i pięciu innym osobom - urzędnikom archidiecezji. Wszyscy zostali uniewinnieni. Byli oskarżeni o zaniechanie złożenia doniesienia o przestępstwach seksualnych księdza tej archidiecezji, Bernarda Preynata, który przez wiele lat (ale oskarżenie dotyczy okresu 1986-1991) dopuszczał się nadużyć seksualnych wobec grupy skautów, której był duszpasterzem.

 • Roman Graczyk

  Andruszkiewicz: Cui bono?

  Czwartek, 3 stycznia (21:00)

  Nominacja Adama Andruszkiewicza na wiceministra cyfryzacji sprowadziła nas ze świąteczno-noworocznej orbity na ziemię.

 • Roman Graczyk

  ​Święta spowszedniałe

  Czwartek, 27 grudnia (19:31)

  Za nami kolejne Boże Narodzenie. W moim wieku można już sobie pozwolić na porównawczą wizję obchodów tego święta w różnych epokach historycznych.

 • Roman Graczyk

  Pan Prezydent jak Zagłoba

  Czwartek, 20 grudnia (16:58)

  Pan Prezydent wystąpił przedwczoraj na Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Wcześniej Andrzej Duda podpisał nowelizację (kolejną) ustawy o Sądzie Najwyższym, w której napisano wyraźnie, że kadencje Pierwszego Prezesa SN i prezesów jego izb oraz służbę wskazanych sędziów SN, wcześniej odsuniętych od niej przez przepisy o wieku emerytalnym, uważa się za nieprzerwane. Skoro „uważa się za nieprzerwane”, to znaczy, że Pani Pierwsza Prezes była nią cały czas po uchwaleniu...

 • Roman Graczyk

  ​Żółty brak nadziei

  Czwartek, 13 grudnia (13:20)

  Dzisiaj Francja jest ciągle pod wrażeniem wtorkowego zamachu terrorystycznego w Strasburgu. Ale zamach tylko na chwilę przyćmił znaczenie ruchu "żółtych kamizelek" ("gillets jaunes") - ruchu, który jest wyrazem kryzysu naprawdę na wielką skalę, być może największego od czasu rewolty studenckiej z maja 1968 r.

 • Roman Graczyk

  ​Węgiel nasz powszedni

  Czwartek, 6 grudnia (12:29)

  Pan Prezydent Andrzej Duda ma tę szczególną - jako polityk - cechę, że na poparcie jakiegoś twierdzenia wypowiada argumenty, które temu twierdzeniu przeczą. Już na początku kadencji Andrzej Duda zasłynął tym, że podpisywał kolejne nowelizacje ustawy o Trybunale Konstytucyjnym - bez wątpliwości antykonstytucyjne - podnosząc argument, że właśnie to jest wyrazem szacunku dla Konstytucji. Albo mianując do Trybunału Konstytucyjnego sędziów-dublerów z argumentacją, że czyni to po to, ażeby umacniać...

 • Roman Graczyk

  List, który wiele mówi

  Czwartek, 29 listopada (14:03)

  List Georgette Mosbacher do premiera Morawieckiego pokazuje, jakie są realia naszego "uprzywilejowanego partnerstwa" ze Stanami Zjednoczonymi. Wprawdzie Pani Ambasador zachowuje się tak, jak się nosi, a zachowuje się i nosi tak, jak prezydent Trump - i w tym sensie to nie dziwi. Ale zarazem, czy ktoś może sobie wyobrazić takie zachowanie ambasadora Stanów Zjednoczonych wobec jakiegoś poważnego państwa, nie tylko zachodniego przecież, bo przedstawiciele dyplomatyczni USA unikają lekceważących...

 • Roman Graczyk

  PiS się cofa

  Czwartek, 22 listopada (11:58)

  Podobnie, jak to już było w sprawie nowelizacji ustawy o IPN, teraz rządząca partia cofa się w sprawie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym - w zakresie przepisów o wysłaniu na emeryturę sędziów SN, którzy skończyli 65 lat. Wtedy stało się tak w obawie przed nieprzychylnymi reakcjami USA i Izraela, teraz w obawie przed spodziewanym niekorzystnym wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

 • Roman Graczyk

  ​Rady na kaca po święcie

  Czwartek, 15 listopada (08:57)

  Minęło już parę dni od święta 11 Listopada. Z tego oddalenia może łatwiej jest dziś spojrzeć na to, co się stało, bardziej trzeźwym okiem. Co nie znaczy: rysując obraz idylliczny. Ale znaczy to: próbując uwzględnić punkty widzenia i emocje obu stron. Mówiąc "obu stron", nie mam na myśli ekstremistów, lecz ludzi normalnych, którzy wszelako w tych nienormalnych warunkach są wystawieni na pokusę radykalizacji.