Roman Graczyk

 • Roman Graczyk

  ​Aborcja a Polska w Europie

  Czwartek, 29 września (13:48)

  Zapadła decyzja: w Parlamencie Europejskim odbędzie się w przyszłym tygodniu debata na temat praw kobiet w Polsce, a to w kontekście projektu ustawy antyaborcyjnej. W ostatnich miesiącach kilkakrotnie pisałem tu o zajmowaniu się sprawami polskimi przez PE - zawsze broniłem prawa do tych debat. Teraz jestem przeciwnego zdania.

 • Opinie

  KOR, jedno państwo i dwie Polski

  Czwartek, 22 września (13:13)

  Prezydent Andrzej Duda organizuje obchody 40. rocznicy powstania Komitetu Obrony Robotników - to dobrze. Zaprasza na te obchody byłych opozycjonistów, i to z obu stron politycznej barykady dzielącej dziś Polskę - bardzo dobrze. Wielu z zaproszonych ze strony - mówiąc umownie - "Gazety Wyborczej", odmawia udziału - mam z tym problem.

 • Reklama

 • Roman Graczyk

  Anty-PiS-owska rezolucja i anty-unijna histeria

  Czwartek, 15 września (11:55)

  Mamy nową rezolucję Parlamentu Europejskiego w sprawie sytuacji w Polsce. Kto obserwuje prace instytucji unijnych, ten wie, że procedura wdrożona w sprawie łamania praworządności w Polsce nie należy do zwykłej polityki europejskiej.

 • Roman Graczyk

  Sędziowie: Kasta, która nas chroni

  Czwartek, 8 września (12:38)

  Wygląda na to, że po spacyfikowaniu Trybunału Konstytucyjnego, następne w kolejce jest sądownictwo jako takie.

 • Roman Graczyk

  ​Test Chevenementa

  Czwartek, 1 września (19:57)

  Wróciłem z Francji. Ale dopiero co, prawie przed chwilą. Przez ostatnie trzy tygodnie na tyle oddaliłem się od spraw polskich, że wolę ich jeszcze nie komentować. Za to sprawy francuskie, o których tu pisałem, mają swoje dalsze ciągi.

 • Roman Graczyk

  Burkini: To nie takie proste, Panie i Panowie

  Czwartek, 25 sierpnia (12:19)

  Jestem jeszcze we Francji. Francja ma kolejny problem z gatunku: słaba integracja przybyszów ze świata islamu. Zaczęło się od plaży w Cannes, gdzie tego lata pewna liczba kobiet muzułmańskich wprowadziła nowy strój, nazwany szybko burkini, co jest po trochu opisem (przez połączenie słów: burka i bikini), a po trochu żartem (burkini = muzułmańskie bikini).

 • Roman Graczyk

  ​Dawnej Francji żal

  Czwartek, 18 sierpnia (12:52)

  Jestem chwilowo we Francji. Po tych wszystkich dramatycznych wydarzeniach ostatniego półtora roku (od zamachu na "Charlie Hebdo" w styczniu 2015 do zabójstwa księdza w St Ētienne du Rouvray 26 lipca tego roku), kiedy mnie tu nie było, wreszcie jestem.

 • Roman Graczyk

  Niby-naprawa Trybunału i prawdziwe zagrożenia państwa prawa

  Czwartek, 11 sierpnia (11:03)

  Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie ustawy o TK z 22 lipca. Na zdrowy rozum Trybunał nie mógł nie uznać, że nowa ustawa jest w kilku co najmniej punktach niekonstytucyjna. Inaczej przeczyłby sam sobie, ponieważ orzekając już w podobnych sprawach w grudniu i w marcu dał pewną wykładnię Konstytucji, a nowe przepisy wchodzą w ewidentną kolizję z tą wykładnią.

 • Roman Graczyk

  Pielgrzymi papiescy jako imigranci

  Czwartek, 4 sierpnia (11:24)

  Spotkałem się z opinią, że obecność kolorowego tłumu młodych ludzi na Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie dowodzi tego, że wszelkie polskie obawy przed przyjmowaniem imigrantów to strachy na lachy. (Na marginesie: nie jestem zwolennikiem polityki obecnego rządu "zero imigrantów", zwracam tylko uwagę na błąd rozumowania przez takie odwołanie się do ŚDM). Powiada się: proszę, jaka miła ta wieloetniczna, wielorasowa i wielokulturowa młodzież, która przez kilka dni wypełniała tańcami i śpiewem...

 • Opinie

  Jeden terroryzm i dwie pułapki

  Czwartek, 28 lipca (11:22)

  Życie zmusza niekiedy do zmiany planów. Tydzień temu opublikowałem w tym miejscu tekst odnoszący się do zamachu w Nicei i wydawało się, że ta tematyka na jakiś czas przestanie być aktualna. Otóż nie. Minął tydzień i w tym czasie doszło do czterech zamachów w Niemczech i jednego we Francji. Nie jestem niemieckojęzyczny, mało wiem o zamachach niemieckich i w ogóle o sytuacji w Niemczech, za to śledzę to, co dzieje się we Francji. Naturalnie, istnieje wspólny mianownik w postaci islamistycznej...

 • Roman Graczyk

  Terroryzm islamski: Nie - dla Błaszczaka i nie - dla Biedronia

  Czwartek, 21 lipca (12:09)

  W piątek 15 lipca, nazajutrz po zamachu w Nicei, na konferencji prasowej w MSWiA zabrał głos nasz minister Mariusz Błaszczak. W jego ocenie reakcja na poprzednie zamachy była mizerna i stąd mamy następny zamach.

 • Roman Graczyk

  Czego broni NATO?

  Czwartek, 14 lipca (06:13)

  Nie jestem szczęśliwy z tego powodu, że prezydent Stanów Zjednoczonych, uczestnicząc w szczycie NATO w Warszawie, skrytykował stan praworządności w naszym kraju. Nie jestem szczęśliwy, bo prezydent Obama nie myli się, a Polska to jest mój kraj.

 • Roman Graczyk

  Reformy kosztem władzy

  Czwartek, 7 lipca (11:48)

  Wczoraj francuskie Zgromadzenie Narodowe uchwaliło ostatecznie (po kilku miesiącach sporu ze związkami zawodowymi i załogami pracowniczymi, po licznych strajkach i manifestacjach ulicznych) nowelizację prawa pracy. Wiele wskazuje na to, że ta ustawa będzie przysłowiowym gwoździem do trumny dla politycznych ambicji urzędującego prezydenta i obecnej większości parlamentarnej.

 • Roman Graczyk

  ​Brexit jak lunch wedle Adama Smitha

  Czwartek, 30 czerwca (11:27)

  Decyzja o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zapadła. I chociaż była zaskoczeniem, a nawet szokiem, to jednak pozostaje twardym faktem. Nic nie pomoże wskazywanie na drugie i trzecie dno decyzji, która została podjęta przy urnach referendalnych 23 czerwca.

 • Roman Graczyk

  ​Tabu kulturowe czy tabu smoleńskie?

  Czwartek, 23 czerwca (14:47)

  Teksty Ewy Siedleckiej czytam z uwagą i z pożytkiem - w tym sensie, że zwykle przedstawia w nich racjonalne wywody. Czasem się z nimi zgadzam, innym razem nie, ale zwykle te poglądy są dyskutowalne, bo założenia, na jakich się opierają, są racjonalne. Tym razem jest jednak inaczej.

 • Roman Graczyk

  ​"Niedyskryminacja" i nie-myślenie

  Czwartek, 16 czerwca (13:25)

  26 maja rzecznik Państwa Islamskiego, Mohamed Al-Adnani, ogłosił apel do muzułmanów na całym świecie: zachęcał w nim, aby podczas zbliżającego się ramadanu uderzali w niewiernych, gdzie to tylko możliwe, a szczególnie na Zachodzie. Nie trzeba było długo czekać, by usłyszeć konkretną odpowiedź: w amerykańskim Orlando w nocy z minionej soboty na niedzielę (11/12 czerwca) niejaki Omar Mateen zastrzelił pół setki ludzi w klubie homoseksualnym, zaś dwa dni później (13/14 czerwca) we francuskim...