Roman Graczyk

 • Roman Graczyk

  ​Co po "Dżungli"?

  Czwartek, 27 października (14:19)

  Zdemontowano obozowisko imigrantów pod Calais, w pobliżu wjazdu do podmorskiego tunelu pod cieśniną La Manche łączącego kontynent z Wielką Brytanią. Ujmując rzecz w kategoriach struktur Unii Europejskiej (do której Wielka Brytania formalnie jeszcze należy, choć w referendum w czerwcu Brytyjczycy zdecydowali inaczej), mówimy więc o granicy między przestrzenią Schengen, a terytorium poza tą przestrzenią, ale atrakcyjnym dla przybyszów z Afryki i z Azji. To wszystko sprawia, że właśnie tam...

 • Opinie

  Rządzenie przez pręgierz

  Czwartek, 20 października (15:09)

  To, że podczas reprywatyzacji warszawskich nieruchomości (i nie tylko warszawskich) doszło oszustw, to jasne jak słońce. Czy jednak właściwą odpowiedzią na to jest wywrócenie do góry nogami wszystkich procedur i ustanowienie jakiejś superkomisji o nadzwyczaj szerokich kompetencjach? Wątpię. Ta sprawa pokazuje zresztą PiS-owską metodę rządzenia. No bo zobaczmy tylko...

 • Reklama

 • Roman Graczyk

  ​Alain Juppe, widelec i wstawanie z kolan

  Czwartek, 13 października (13:03)

  Wczoraj w polskiej prasie pełno było komentarzy na temat wypowiedzi Alaina Juppé z ... 6 października o przyszłości Unii Europejskiej, a w tym kontekście o - nazwijmy to tak - warunkach udziału krajów "Nowej Europy" w budowaniu przyszłego kształtu UE. Ciekawe, prawda? Francuski polityk wypowiada myśl, która powinna nas interesować, w czwartek, a my milczymy na ten temat w piątek, w sobotę, w niedzielę, w poniedziałek i we wtorek, dopiero w połowie następnego tygodnia robimy z tego news.

 • Roman Graczyk

  PiS ratuje się z pułapki, czyli o różnicy między moralnością a prawem

  Czwartek, 6 października (13:45)

  Dziś przed południem Sejm odrzucił projekt ustawy zaostrzającej przepisy aborcyjne. Stało się więc to, o czym wróble ćwierkały już od momentu, kiedy dwa tygodnie temu kierownictwu rządzącej partii nie udało się zapanować nad własnym klubem parlamentarnym, w efekcie czego do komisji skierowano tylko jeden z konkurencyjnych projektów - ten restrykcyjny właśnie.

 • Roman Graczyk

  ​Aborcja a Polska w Europie

  Czwartek, 29 września (13:48)

  Zapadła decyzja: w Parlamencie Europejskim odbędzie się w przyszłym tygodniu debata na temat praw kobiet w Polsce, a to w kontekście projektu ustawy antyaborcyjnej. W ostatnich miesiącach kilkakrotnie pisałem tu o zajmowaniu się sprawami polskimi przez PE - zawsze broniłem prawa do tych debat. Teraz jestem przeciwnego zdania.

 • Opinie

  KOR, jedno państwo i dwie Polski

  Czwartek, 22 września (13:13)

  Prezydent Andrzej Duda organizuje obchody 40. rocznicy powstania Komitetu Obrony Robotników - to dobrze. Zaprasza na te obchody byłych opozycjonistów, i to z obu stron politycznej barykady dzielącej dziś Polskę - bardzo dobrze. Wielu z zaproszonych ze strony - mówiąc umownie - "Gazety Wyborczej", odmawia udziału - mam z tym problem.

 • Roman Graczyk

  Anty-PiS-owska rezolucja i anty-unijna histeria

  Czwartek, 15 września (11:55)

  Mamy nową rezolucję Parlamentu Europejskiego w sprawie sytuacji w Polsce. Kto obserwuje prace instytucji unijnych, ten wie, że procedura wdrożona w sprawie łamania praworządności w Polsce nie należy do zwykłej polityki europejskiej.

 • Roman Graczyk

  Sędziowie: Kasta, która nas chroni

  Czwartek, 8 września (12:38)

  Wygląda na to, że po spacyfikowaniu Trybunału Konstytucyjnego, następne w kolejce jest sądownictwo jako takie.

 • Roman Graczyk

  ​Test Chevenementa

  Czwartek, 1 września (19:57)

  Wróciłem z Francji. Ale dopiero co, prawie przed chwilą. Przez ostatnie trzy tygodnie na tyle oddaliłem się od spraw polskich, że wolę ich jeszcze nie komentować. Za to sprawy francuskie, o których tu pisałem, mają swoje dalsze ciągi.

 • Roman Graczyk

  Burkini: To nie takie proste, Panie i Panowie

  Czwartek, 25 sierpnia (12:19)

  Jestem jeszcze we Francji. Francja ma kolejny problem z gatunku: słaba integracja przybyszów ze świata islamu. Zaczęło się od plaży w Cannes, gdzie tego lata pewna liczba kobiet muzułmańskich wprowadziła nowy strój, nazwany szybko burkini, co jest po trochu opisem (przez połączenie słów: burka i bikini), a po trochu żartem (burkini = muzułmańskie bikini).

 • Roman Graczyk

  ​Dawnej Francji żal

  Czwartek, 18 sierpnia (12:52)

  Jestem chwilowo we Francji. Po tych wszystkich dramatycznych wydarzeniach ostatniego półtora roku (od zamachu na "Charlie Hebdo" w styczniu 2015 do zabójstwa księdza w St Ētienne du Rouvray 26 lipca tego roku), kiedy mnie tu nie było, wreszcie jestem.

 • Roman Graczyk

  Niby-naprawa Trybunału i prawdziwe zagrożenia państwa prawa

  Czwartek, 11 sierpnia (11:03)

  Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie ustawy o TK z 22 lipca. Na zdrowy rozum Trybunał nie mógł nie uznać, że nowa ustawa jest w kilku co najmniej punktach niekonstytucyjna. Inaczej przeczyłby sam sobie, ponieważ orzekając już w podobnych sprawach w grudniu i w marcu dał pewną wykładnię Konstytucji, a nowe przepisy wchodzą w ewidentną kolizję z tą wykładnią.

 • Roman Graczyk

  Pielgrzymi papiescy jako imigranci

  Czwartek, 4 sierpnia (11:24)

  Spotkałem się z opinią, że obecność kolorowego tłumu młodych ludzi na Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie dowodzi tego, że wszelkie polskie obawy przed przyjmowaniem imigrantów to strachy na lachy. (Na marginesie: nie jestem zwolennikiem polityki obecnego rządu "zero imigrantów", zwracam tylko uwagę na błąd rozumowania przez takie odwołanie się do ŚDM). Powiada się: proszę, jaka miła ta wieloetniczna, wielorasowa i wielokulturowa młodzież, która przez kilka dni wypełniała tańcami i śpiewem...

 • Opinie

  Jeden terroryzm i dwie pułapki

  Czwartek, 28 lipca (11:22)

  Życie zmusza niekiedy do zmiany planów. Tydzień temu opublikowałem w tym miejscu tekst odnoszący się do zamachu w Nicei i wydawało się, że ta tematyka na jakiś czas przestanie być aktualna. Otóż nie. Minął tydzień i w tym czasie doszło do czterech zamachów w Niemczech i jednego we Francji. Nie jestem niemieckojęzyczny, mało wiem o zamachach niemieckich i w ogóle o sytuacji w Niemczech, za to śledzę to, co dzieje się we Francji. Naturalnie, istnieje wspólny mianownik w postaci islamistycznej...

 • Roman Graczyk

  Terroryzm islamski: Nie - dla Błaszczaka i nie - dla Biedronia

  Czwartek, 21 lipca (12:09)

  W piątek 15 lipca, nazajutrz po zamachu w Nicei, na konferencji prasowej w MSWiA zabrał głos nasz minister Mariusz Błaszczak. W jego ocenie reakcja na poprzednie zamachy była mizerna i stąd mamy następny zamach.

 • Roman Graczyk

  Czego broni NATO?

  Czwartek, 14 lipca (06:13)

  Nie jestem szczęśliwy z tego powodu, że prezydent Stanów Zjednoczonych, uczestnicząc w szczycie NATO w Warszawie, skrytykował stan praworządności w naszym kraju. Nie jestem szczęśliwy, bo prezydent Obama nie myli się, a Polska to jest mój kraj.