Grzegorz Jasiński

 • Grzegorz Jasiński

  Błogosławiona ignorancja

  Środa, 23 listopada (18:46)

  Im mniej wiemy na temat ważnych spraw, na przykład dotyczących gospodarki, tym bardziej staramy się... unikać informacji, które ich dotyczą. Jeśli sprawa jest naprawdę ważna i pilna, staramy się nawet jeszcze bardziej.

 • Grzegorz Jasiński

  Popatrz w twarz złemu

  Środa, 16 listopada (16:53)

  Jeśli czegokolwiek brakowało nam w ostatnich dniach w relacjach telewizyjnych, to z pewnością nie widoku rozgniewanych twarzy. Tych wiedzieliśmy przy okazji Dnia Niepodległości aż nadto dużo i zadziwiającym zbiegiem okoliczności były to przeważnie zagniewane twarze "faszystów". Jeśli prawdą jest to, co piszą psycholodzy z Uniwersytetu Stanforda, naoglądaliśmy się tych twarzy na tyle często, że już nigdy nie powinny one wywoływać u nas lęku. Proponuję więc, żebyśmy teraz dokładniej popatrzyli...

 • Reklama

 • Grzegorz Jasiński

  Zostawmy czas letni... na stałe

  Środa, 9 listopada (16:13)

  Mamy już za sobą ten przykry moment w roku, kiedy z czasu letniego przechodzimy na zimowy i nagle - z dnia na dzień - ciemno robi się już nie wieczorem, ale po południu. Nie znam nikogo, kto nie lubi pospać w jedną niedzielę rano o godzinę dłużej, ale proszę mi wskazać kogokolwiek, kto z utęsknieniem wyczekuje akurat na tę jesienną zmianę czasu.

 • Grzegorz Jasiński

  Psychologicznie społeczny przekręt

  Środa, 2 listopada (16:35)

  Uniwersytet Tilburg ma poważny problem. Jeden z najbardziej cenionych psychologów społecznych tej uczelni, Diederik Stapel, według wszelkich znaków na niebie i ziemi... fałszował wyniki swych badań. Powszechnie chwalony, często cytowany i uznawany za cudowne dziecko holenderskich nauk społecznych Stapel został na początku września zawieszony w obowiązkach. Czuję się w obowiązku o tym wspomnieć, bo sam w jednym z tekstów powołałem się na wyniki jego badań.

 • Grzegorz Jasiński

  O prawo do obrzydzenia

  Środa, 26 października (16:30)

  Wygląda na to, że konserwatyzmu sobie człowiek nie wybiera, konserwatystą człowiek się rodzi. Najnowsze badania naukowców z Uniwersytetu Nebraski w Lincoln przynoszą kolejne dowody na to, że nasze fundamentalne przekonania polityczne mogą mieć silne uwarunkowania biologiczne. Ich zdaniem, konserwatystów można odróżnić od liberałów po tym, że częściej i silniej odczuwają obrzydzenie. Innymi słowy, liberałom znacznie trudniej coś obrzydzić.

 • Grzegorz Jasiński

  Klimat medialnej nagonki

  Czwartek, 20 października (15:30)

  Wyniki tegorocznych wyborów zachwyciły jednych i przygnębiły drugich. Jak zwykle. W powyborczej atmosferze pojawiło się jednak coś nowego. Już nie tylko politycy PiS narzekają, że porażka jest w znacznej części "zasługą" nieprzyjaznych im mediów. Tym razem na media narzekał też szef SLD. Wezwane do tablicy media oczywiście zgodnie takie rozumowanie wyśmiały, wygląda jednak na to, że świadomie "nie doceniają" swojej roli.

 • Grzegorz Jasiński

  W pogoni za optymizmem

  Środa, 12 października (15:52)

  Prawda bywa brutalna. I niemiła. Nawet jeśli nie mówimy o niej wprost, bo jesteśmy na to zbyt delikatni. Nie zmienia to jednak faktu, że nowa fryzura koleżanki jest fatalna, dziecko znajomego wyjątkowo mało urodziwe, a... ostatni wpis na tym blogu nie miał większego sensu.

 • Grzegorz Jasiński

  Wygrana jest wszystkim

  Czwartek, 6 października (10:47)

  Chcemy wygrywać. Lubimy wygrywać. Wygrana ma dla nas bardzo dużą wartość. Jak dużą, przekonują wyniki badań psychologów z Uniwersytetu Yale. Okazuje się, że nawet prosta gra o niewielką stawkę angażuje niemal cały nasz mózg, znacznie więcej jego rejonów, niż do tej pory przypuszczano. Co więcej, na podstawie analizy aktywności tych różnych rejonów mózgu można odkryć, czy dana osoba wygrywa właśnie, czy przegrywa.

 • Opinie

  Dlaczego wybierzemy właśnie jego

  Środa, 28 września (15:55)

  Wybory za pasem i trudno udawać, że poza nimi cokolwiek innego w życiu publicznym jeszcze się liczy. Jak zwykle przy tej okazji, mniej zaangażowana część obywateli zada sobie pytanie: na kogo głosować. Niektórzy zadadzą sobie też pytanie retoryczne: dlaczego nie możemy głosować na kogoś naprawdę sympatycznego.

 • Grzegorz Jasiński

  Wyborca w ciężkim stresie

  Środa, 21 września (14:33)

  Wybory wywołują stres. To naturalne. Nie zamierzam dziś jednak pisać o stresie kandydatów, którzy mogą wejść lub nie wejść do parlamentu, ale o stresie głosujących. Zdaniem izraelskich naukowców, ten stres wyborcy jest poważny i można go zmierzyć.

 • Grzegorz Jasiński

  Inwazja barbarzyńców

  Środa, 14 września (16:03)

  Panie Prezesie Telewizji Publicznej, Panowie Redaktorzy Naczelni Bardzo Opiniotwórczych Tygodników, mam dla was złą wiadomość. Wasza fascynacja urzekającą myślą, mową i uczynkiem nadwiślańskiego księcia ciemności może okazać się krótkowzroczna. Przekonanie o tym, że wszystko co antykatolickie sprzeda się dziś i będzie się sprzedawać w przyszłości może być oparte na błędnych przesłankach. Młodzi, wykształceni niekoniecznie z wielkich miast mogą was jeszcze zaskoczyć.

 • Grzegorz Jasiński

  Co nam zostało z 11 września

  Środa, 7 września (17:27)

  Kiedy dziesięć lat temu samolot United Airlines 175 uderzył w południową wieżę WTC w Nowym Yorku nie mogliśmy już mieć wątpliwości. Świat zmieniał się na naszych oczach i można było się obawiać, że zmienia się na stałe. Dziś widać już, że te przewidywania były trafne. Od tamtego dnia żyjemy w nowym, gorszym świecie i nic nie wskazuje na to, byśmy kiedykolwiek mieli wrócić do optymizmu i naiwności późnych lat 90-tych XX wieku. Może zresztą nie warto do nich wracać.

 • Grzegorz Jasiński

  Czy homo jeszcze sapiens?

  Środa, 31 sierpnia (19:41)

  Od mniej więcej 250 lat, nasz gatunek nazywa się naukowo Homo sapiens, czyli człowiek rozumny. Dziś pojawiają się głosy, że być może ta nazwa już do nas nie pasuje. Australijski pisarz i dziennikarz naukowy Julian Cribb proponuje w liście do "Nature", by tę nazwę zmienić. Jeśli się tak przez chwilę nad tym zastanowić, być może rzeczywiście można przyznać mu rację. Przynajmniej częściowo.

 • Grzegorz Jasiński

  Nałogu sobie człowiek nie wybiera?

  Środa, 17 sierpnia (17:14)

  Nałóg nie jest wyłącznie skutkiem błędnego zachowania, bądź złego wyboru życiowego, ale dowodem przewlekłej choroby mózgu - orzekli niedawno eksperci Amerykańskiego Stowarzyszenia Medycyny Uzależnień (ASAM). W myśl nowej, sformułowanej przez nich definicji, uleganie uzależnieniom powinno być traktowane nie tyle jako działanie naganne, ale objaw problemów neurologicznych.

 • Grzegorz Jasiński

  Przywilej wyboru

  Środa, 20 lipca (15:16)

  Życie nieustannie zmusza nas do podejmowania decyzji. Niektóre z nich są błahe, niektórych w ogóle nie zauważamy, inne mają znaczenie kluczowe. Część z nas tak bardzo lubi podejmować decyzje, że chciałaby o wszystkim decydować za innych, niektórzy odwrotnie, każdą, nawet niewinną decyzję, odsuwają w nieskończoność. Jak to więc z naszą "decyzyjnością" jest?

 • Grzegorz Jasiński

  Związków ciąg dalszy

  Środa, 13 lipca (15:39)

  Zgodnie z zapowiedzią, wracam dziś do rozpoczętego przed tygodniem tematu związków. I od razu, na wstępie podkreślam, że nie twierdzę, że osoby żyjące w nieformalnych związkach nie tworzą rodzin. Nie twierdzę też, że nie wychowują dobrze swoich dzieci. Twierdzę tylko, że tradycyjne małżeństwo daje największe szanse na stworzenie silnej rodziny, dlatego należy je wspierać, w dobrze rozumianym społecznym interesie.