Reklama

Reklama

Grzegorz Jasiński

 • Opinie

  Nieznośna agresja wygranych

  Czwartek, 1 marca (16:07)

  Trzeba umieć pięknie przegrywać - takie hasło słyszymy dość często nie tylko w sporcie. Oznacza mniej więcej tyle, że porażkę trzeba przyjmować z godnością, bez agresji w stosunku do tego, który wygrał.

 • Grzegorz Jasiński

  Moralność? A co to jest?

  Środa, 22 lutego (17:15)

  Dla nikogo chyba nie jest już tajemnicą, że do obecnego światowego kryzysu doprowadziły między innymi nieetyczne zachowania wielu osób działających na rynkach finansowych. Grupa socjologów z Kalifornii zadała sobie pytanie, jak to możliwe, że tak wielu ludzi działało w złej wierze bez wstydu i wyrzutów sumienia.

 • Reklama

  Reklama

 • Grzegorz Jasiński

  Nie wylewajmy licealistów z kąpielą

  Poniedziałek, 13 lutego (08:35)

  Mniej więcej za rok o tej porze znacząca grupa 16-latków będzie musiała wybrać swój przyszły zawód. Jeśli nie dokładnie kierunek, który będą chcieli studiować, to przynajmniej zakres przedmiotów, który w drodze na studia będzie im potrzebny. Jeśli już dokonają tego wyboru, zmiana będzie bardzo trudna.

 • Grzegorz Jasiński

  Czym grozi nam zakochany (w sobie) premier?

  Środa, 8 lutego (15:14)

  Zamieszanie w sprawie reformy refundacji leków, kompromitacja raportu Millera w sprawie Smoleńska, awantura wokół ACTA czy "sukces" negocjacyjny w sprawie paktu fiskalnego - to tylko kolejne przykłady tego, co dzieje się, gdy rząd działa dla siebie, nie dla obywateli. Jeśli te przykłady nam nie wystarczą, zapewne szybko doczekamy się kolejnych. Kiedy premier Donald Tusk wstępował na swój urząd, zapowiadał politykę miłości. Nie wspomniał, że chodzi o miłość do samego siebie.

 • Grzegorz Jasiński

  Czy naukowcy mogą udowodnić Putinowi oszustwo?

  Środa, 1 lutego (14:31)

  Wyniki ubiegłorocznych wyborów parlamentarnych w Rosji od początku budziły wątpliwości. Dziesiątki tysięcy Rosjan dały wyraz tym wątpliwościom podczas ulicznych demonstracji. Teraz dowody sfałszowania wyników głosowania do Dumy Państwowej przedstawiają naukowcy. Ich zdaniem podobne do rosyjskich manipulacje, polegające na dorzucaniu głosów na zwycięzcę, można zobaczyć jeszcze tylko w wynikach wyborów prezydenckich w... Ugandzie.

 • Grzegorz Jasiński

  "Smoleński" rejon mózgu

  Środa, 25 stycznia (15:51)

  Naukowcy wiedzą już, gdzie w naszym mózgu zapada decyzja, których poglądów, opinii i przekonań jesteśmy w stanie się wyrzec, a których nie. Okazuje się bowiem, że inne rejony mózgu zajmują się tym, co jest dla nas naprawdę ważne, a inne tym, co podlega wymianie na inne dobra, czyli na przykład pieniądze.

 • Grzegorz Jasiński

  Nie ujawniać płci, by nie zabijać

  Środa, 18 stycznia (17:33)

  Kanada ma coraz większy problem z aborcją. Jedno z nielicznych państw Zachodu, które nie ma w sprawie przerywania ciąży żadnych prawnych uregulowań zastanawia się nad sposobami ograniczenia liczby przypadków aborcji dziewczynek przez imigrantki z krajów azjatyckich. Pojawiają się na przykład propozycje... zakazu informowania przyszłych matek o płci ich dziecka aż do 30 tygodnia ciąży.

 • Grzegorz Jasiński

  Syndrom opadających rąk

  Środa, 11 stycznia (16:54)

  Nowy rok zwykle skłania nas do przynajmniej odrobiny optymizmu. Czynimy postanowienia i choć przez chwilę udajemy przed sobą, że damy radę ich dotrzymać. Życzymy sobie wszystkiego najlepszego i mamy nadzieję, że przynajmniej nie będzie nam się wiodło gorzej, niż w ubiegłym roku.

 • Grzegorz Jasiński

  Uff. Wenus i Mars jednak się różnią

  Czwartek, 5 stycznia (06:02)

  Kobiety i mężczyźni silnie różnią się osobowością - przekonują psycholodzy z Uniwersytetów w Turynie i Manchesterze. Rozprawiają się w ten sposób z modnymi ostatnio opiniami, że odmienności Marsa i Wenus są niewielkie. Dobrze wiedzieć, że oczywiste dla większości z nas, będące w istocie solą życia różnice między nami, jednak się bronią. Także na polu naukowym.

 • Grzegorz Jasiński

  Czas na nowy kalendarz?

  Środa, 28 grudnia (15:10)

  Najwyższy czas zmienić kalendarz - twierdzą naukowcy Johns Hopkins University. Nie chodzi im przy tym o zmianę ściennego kalendarza 2011 z pieskami na kalendarz 2012 z kociakami, ale gruntowną zmianę sposobu, w jaki liczymy kolejne miesiące w roku. Zmianę, która sprawi, że od tej pory Nowy Rok już zawsze będzie wypadał w niedzielę. Podobnie, jak Boże Narodzenie.

 • Grzegorz Jasiński

  W nauce było i będzie ciekawie

  Środa, 21 grudnia (15:51)

  Miniony rok obfitował w odkrycia naukowe, których prawdziwe znaczenie poznamy dopiero w przyszłości. Ba, są też takie, co do których wciąż nie wiemy, czy są prawdziwe. Dobrze jednak o nich pamiętać, bo jeśli się potwierdzą, będą oznaczały naukową rewolucję. Nie po raz pierwszy okazało się, że im więcej wiemy, tym ciekawszych nowych wiadomości możemy się spodziewać. Jak przystało na XXI wiek, nauka nie zwalnia tempa.

 • Grzegorz Jasiński

  Narodowe szczęście nie gryzie

  Środa, 14 grudnia (18:16)

  Duma narodowa i zadowolenie z własnego kraju zwiększają naszą prywatną satysfakcję z życia i tym samym sprawiają, że czujemy się bardziej szczęśliwi - przekonują naukowcy. Ponieważ wyniki ich badań idą jednak trochę w poprzek modnych u nas ostatnio twierdzeń, że sprawy narodowe są mniej ważne, niż europejskie, warto im się dokładniej przyjrzeć.

 • Grzegorz Jasiński

  Mądrzejsi już nie będziemy, nie bądźmy głupsi

  Środa, 7 grudnia (17:43)

  Mózg człowieka jest wciąż doskonalszy, niż jakikolwiek komputer. Ma jednak pewną wadę - nie będzie już lepszy.

 • Grzegorz Jasiński

  Klimat dla klimatu niekorzystny

  Środa, 30 listopada (17:32)

  Szczyt klimatyczny w Durbanie nie zapowiada się szczególnie obiecująco. Nawet najwięksi optymiści nie łudzą się, że zapadną na nim decyzje, które znacząco przedłużą obowiązywanie ustaleń protokołu z Kioto. Nawet jeśli do tego dojdzie i tak coraz wyraźniej widać, że dotychczasowe pomysły na obniżkę emisji gazów cieplarnianych okazują się chybione.

 • Grzegorz Jasiński

  Błogosławiona ignorancja

  Środa, 23 listopada (18:46)

  Im mniej wiemy na temat ważnych spraw, na przykład dotyczących gospodarki, tym bardziej staramy się... unikać informacji, które ich dotyczą. Jeśli sprawa jest naprawdę ważna i pilna, staramy się nawet jeszcze bardziej.

 • Grzegorz Jasiński

  Popatrz w twarz złemu

  Środa, 16 listopada (16:53)

  Jeśli czegokolwiek brakowało nam w ostatnich dniach w relacjach telewizyjnych, to z pewnością nie widoku rozgniewanych twarzy. Tych wiedzieliśmy przy okazji Dnia Niepodległości aż nadto dużo i zadziwiającym zbiegiem okoliczności były to przeważnie zagniewane twarze "faszystów". Jeśli prawdą jest to, co piszą psycholodzy z Uniwersytetu Stanforda, naoglądaliśmy się tych twarzy na tyle często, że już nigdy nie powinny one wywoływać u nas lęku. Proponuję więc, żebyśmy teraz dokładniej popatrzyli...