Reklama

Reklama

Grzegorz Jasiński

 • Grzegorz Jasiński

  Najbardziej ryzykowny manewr. Nie tylko na drodze

  Środa, 6 marca (13:34)

  Czy wiesz, jaki jest najbardziej niebezpieczny, zgodny z przepisami manewr na drodze? Oczywiście. Skręt w lewo na ruchliwym skrzyżowaniu bez specjalnej strzałki...

 • Grzegorz Jasiński

  Związki zdrowsze i mniej zdrowe

  Środa, 27 lutego (18:05)

  Pary żyjące w związkach homoseksualnych skarżą się na gorszy stan zdrowia niż heteroseksualne małżeństwa - takie wyniki badań prezentują właśnie naukowcy trzech amerykańskich uniwersytetów. Na pierwszy rzut oka można by myśleć, że takie doniesienia powinny sugerować potrzebę szczególnej ochrony małżeństwa, ale oczywiście nie sugerują. Wręcz przeciwnie, autorzy publikacji twierdzą, że ich odkrycie to argument za otwarciem instytucji małżeństwa także dla osób tej samej płci.

 • Reklama

  Reklama

 • Grzegorz Jasiński

  Benedykt, meteoryt i... prawdziwy koniec świata

  Środa, 20 lutego (14:55)

  Niezwykłe wydarzenia minionego tygodnia ożywiły znów w niektórych kręgach dyskusję na temat zbliżającego się końca świata. Jednak to nie zaskakujące ustąpienie papieża Benedykta XVI czy wybuch meteoru nad Czelabińskiem mogą rzeczywiście świadczyć o tym, że nasze istnienie nie będzie trwało w nieskończoność...

 • Grzegorz Jasiński

  Gdzie głowa, gdzie rozum, gdzie poglądy

  Środa, 6 lutego (18:00)

  Tyle ostatnio w naszej debacie publicznej padło oskarżeń o wstecznictwo, porównań do kołtunerii i ciemnogrodu, że można odnieść mylne wrażenie, że dyskutujemy o konieczności powrotu do palenia czarownic na stosie.

 • Grzegorz Jasiński

  Więcej równości - mniej seksu?

  Środa, 30 stycznia (12:09)

  Małżeństwa, w których obowiązuje tradycyjny podział obowiązków, częściej uprawiają seks niż te, w których mężczyzna wykonuje więcej prac domowych - takie zaskakujące wyniki przynoszą badania naukowców University of Washington. W artykule publikowanym w "American Sociological Review" obalają oni wcześniejsze sugestie, że mężczyźni, którzy pomagają w kuchni, mogą liczyć na więcej szczęścia w sypialni. Ich zdaniem, rzeczywistość jest bardziej skomplikowana.

 • Fakty dnia

  Swąd "zielonej" baterii dymlajnera

  Środa, 23 stycznia (14:52)

  Wpadka z dreamlinerem, samolotem XXI wieku, który nie może latać z powodu kłopotów z akumulatorami, może okazać się tylko wycinkiem znacznie większego problemu. Może nawet zdecydować o przyszłości uważanej za przyjazną dla środowiska naturalnego i w związku z tym silnie promowanej przez administrację Baracka Obamy, technologii budowy dużych litowo-jonowych akumulatorów, głównie na potrzeby elektrycznej motoryzacji.

 • Grzegorz Jasiński

  Władza genetycznie uwarunkowana

  Środa, 16 stycznia (20:02)

  Ile to razy słyszymy, że ktoś jest urodzonym przywódcą. Okazuje się, że takie stwierdzenia można traktować zupełnie dosłownie. Najnowsze badania pokazują, że rzeczywiście istotną część zdolności przywódczych dziedziczymy w genach. Przynajmniej niektórzy z nas dziedziczą.

 • Grzegorz Jasiński

  Odgłupić ocieplenie

  Środa, 9 stycznia (16:01)

  Nie ma lepszej okazji do rozmowy o ociepleniu niż oczekiwany od tygodni atak śniegu i mrozu. Nie dlatego, by mrozy miały przeczyć teorii, że klimat się ociepla, ale dlatego, że zima sprzyja chłodnemu spojrzeniu. A przyznam, że w sprawie zmian klimatycznych trudno utrzymać spokój.

 • Grzegorz Jasiński

  Konsekwencje roku 2012, które pojawią się w roku 2013

  Środa, 2 stycznia (13:54)

  Trzymanie się naszego własnego cyklu kalendarzowego i nieoglądanie się na Majów zdecydowanie wychodzi nam na zdrowie.

 • Grzegorz Jasiński

  Dlaczego końca świata jeszcze tym razem nie będzie?

  Czwartek, 20 grudnia (06:00)

  21 grudnia tego roku będzie dniem jak co dzień: początkiem astronomicznej zimy na półkuli północnej. W tym roku nadejdzie ona trochę ponad kwadrans po południu polskiego czasu. Nic nie wskazuje na to, by poza tym miało się wydarzyć coś naprawdę istotnego. Poza tym oczywiście, że kolejne pogłoski o końcu świata okażą się nieprawdziwe.

 • Grzegorz Jasiński

  Długie nogi stanu wojennego

  Środa, 12 grudnia (11:00)

  Mówimy czasem, że kłamstwo ma krótkie nogi. Z drugiej strony jednak przyznajemy, że kłamstwo wielokrotnie powtarzane staje się prawdą. Jak to więc jest? Wydaje mi się, że w przypadku kłamstwa, jakoby stan wojenny był mniejszym złem, raczej to drugie powiedzenie jest bliższe prawdy. Kłamstwo to na dobre zagościło w świadomości nadspodziewanie dużej części Polaków. Dlaczego? Coś na kształt odpowiedzi znalazłem w niedawnych doniesieniach psychologów z USA i Chin.

 • Grzegorz Jasiński

  Życie w oknie, a życie na Marsie

  Środa, 5 grudnia (15:47)

  Życie!? Takie pytanie przebiegło przez światową prasę w związku z ponoć przełomowymi wynikami badań sondy Curiosity na Marsie. Już, już wydawało się niektórym, że będzie sensacja, że ktoś wreszcie potwierdzi, że nie jesteśmy wyjątkowi, że gdzie indziej też coś mogło, a może nawet nadal może żyć. Balon oczekiwań jednak pękł, owszem NASA opublikowała bardzo ciekawe wyniki badań, ale o życiu na Czerwonej Planecie wciąż nie może nic powiedzieć.

 • Grzegorz Jasiński

  O męsko-damską równość i prawo do "różności"

  Środa, 28 listopada (20:12)

  Pełnomocniczka do spraw równego traktowania odkryła w tym tygodniu, że przemoc ma płeć, w związku z czym nie należy dłużej walczyć z przemocą w rodzinie, trzeba walczyć z przemocą wobec kobiet. Trudno pani minister odmówić racji. Skoro coraz więcej Polek i Polaków żyje w związkach nieformalnych i nie chce mieć dzieci, kobiety poza tradycyjnie rozumianymi rodzinami też powinny mieć prawo do ochrony. Poza tym, jak wszyscy dobrze wiemy przemoc fizyczna to specjalność silniejszych i...

 • Opinie

  Upadający mit ślepego konformizmu

  Czwartek, 22 listopada (13:22)

  Odpowiedź na pytanie, dlaczego robimy takie czy inne podłe i okrutne rzeczy, nie jest prosta. W latach 60. i 70. XX wieku pojawiły się badania psychologiczne, sugerujące, że całkiem normalni, przyzwoici ludzie potrafią dopuścić się zupełnie niezrozumiałych, okrutnych czynów ze zwykłej uległości. Wystarczy, że nakłoni ich do tego ktoś o odpowiednim autorytecie, ktoś, kto ma władzę. Najnowsze doniesienia psychologów kwestionują jednak tamte słynne wyniki. Sugerują, że aktywne czynienie zła...

 • Grzegorz Jasiński

  "Głupiejemy, nie ma na to rady"

  Środa, 14 listopada (16:55)

  Tym razem od razu na wstępie chcę wyraźnie podkreślić, że tytułowe głupienie jest zjawiskiem powszechnym i obiektywnym, wolnym od politycznych uwarunkowań. Nie zamierzam tym razem dopatrywać się objawów głupienia u nikogo konkretnego, bowiem naukowcy, których chcę zacytować uznają, że stopniowa utrata zdolności intelektualnych i emocjonalnych dotyka nas wszystkich. To nie oznacza oczywiście, że nie mam zdania, co do tego, gdzie można szukać przypadków szczególnej głupoty. Ale tym razem nie to...

 • Grzegorz Jasiński

  Napisz mi to niewyraźnie, to cię zrozumiem

  Czwartek, 8 listopada (08:11)

  Polaryzacja polityczna nie jest nieodwracalna - twierdzą psycholodzy z University of Illinois. Ich zdaniem, stanowiska liberałów i konserwatystów można nieco do siebie zbliżyć, jeśli jednych i drugich zmusi się do abstrakcyjnego myślenia. Jeśli wierzyć ich badaniom, dobrym sposobem na złagodzenie podziałów choćby w amerykańskim Kongresie mogłoby być... powielanie dokumentów i opracowań na kiepskiej kserokopiarce.