Reklama

Reklama

Grzegorz Jasiński

 • Grzegorz Jasiński

  Czy można naukowo mówić o Smoleńsku?

  Poniedziałek, 22 października (22:57)

  Odpowiedź na to pytanie na pierwszy rzut oka wydaje się oczywista. Przecież w XXI wieku naukowo można mówić o wszystkim. Na drugi rzut oka już nie jest tak prosto. Z bliżej nieznanych powodów znaczna część polskiego środowiska naukowego o Smoleńsku mówić nie chce. Ci zaś, którzy chcą, nie mogą mówić w pełni precyzyjnie, bo wciąż nie mają dostępu do kluczowych dowodów. Próbują jednak dowiedzieć się tego, co możliwe.

 • Grzegorz Jasiński

  Ryan mógł skłonić wyborców Obamy do zmiany koszuli

  Piątek, 12 października (07:21)

  Debata wiceprezydencka w amerykańskiej kampanii prezydenckiej zwykle niczego nie rozstrzyga. I tym razem zapewne jeszcze o niczym nie zdecydowała. Ale ta dzisiejsza debata Biden - Ryan pokazała, w jak trudnej sytuacji Barack Obama ustawił się po nieudanej konfrontacji z Mittem Romneyem. Wiceprezydent Joe Biden miał przed sobą zadanie odwrócenia niesprzyjających obecnej administracji trendów i wyraźnie nie dał rady.

 • Reklama

  Reklama

 • Grzegorz Jasiński

  Zardzewiały Obama

  Czwartek, 4 października (11:56)

  "Gdyby mi pan nie przerywał, miałbym jeszcze 5 sekund" - to zdanie prezydenta Baracka Obamy może dość dokładnie opisać klimat pierwszej debaty prezydenckiej tegorocznego wyścigu do Białego Domu. Urzędujący prezydent był momentami zniecierpliwiony, wkurzony i - jak przyznają nawet jego zagorzali zwolennicy - sprawiał wrażenie, jakby miał ochotę być zupełnie gdzie indziej. Na jego tle Mitt Romney pokazał się z dobrej strony, chwilami nawet bardzo dobrej. Miał jednak ułatwione zadanie.

 • Grzegorz Jasiński

  Czy dojrzeliśmy już do dyskusji?

  Środa, 26 września (16:28)

  "Silna demokracja potrzebuje mądrych wyborców, którzy wybierają swoich przywódców na podstawie wiedzy na istotne polityczne tematy" - to zdanie to cytat z opisu najnowszych wyników badań naukowców University of Missouri. Trudno się z nim nie zgodzić. Taka opinia mogłaby nawet kandydować do miana banału, gdyby nie drobny fakt, że obecna praktyka krajów demokratycznych niekoniecznie ten podstawowy warunek spełnia.

 • Grzegorz Jasiński

  Zaskakująco obrotowa moralność

  Czwartek, 20 września (20:50)

  Jeśli zastanawiamy się, jak to możliwe, że ci sami ludzie, którzy powiedzmy pięć lat temu strasznie się na coś oburzali, teraz nagle okazują się niezwykle tolerancyjni i cierpliwi tylko dlatego, że w kraju rządzi kto inny, powinniśmy przyjrzeć się wynikom najnowszych badań psychologów z Uniwersytetu Lund w Szwecji. Wyraźnie pokazują one, że w sprawach ogólnie rozumianej moralności potrafimy być niezwykle obrotowi, a po nagłej zmianie zdania, swojej nowej opinii bronimy z równą zajadłością,...

 • Grzegorz Jasiński

  Podnieceniem mając zmniejszone obrzydzenie

  Czwartek, 13 września (12:05)

  Czujesz obrzydzenie? Podnieć się. Obrzydzenie ci przejdzie. Taką radę mają dla kobiet naukowcy z Uniwersytetu w Groningen. Sprawa tylko pozornie wydaje się sprzeczna ze zdrowym rozsądkiem. Jak to niektórzy mówią "sex is messy" i być może odrobina znieczulenia jest warunkiem koniecznym, by ludzkość mogła się zdrowo i pomyślnie rozmnażać. W czasach, gdy coraz więcej zjawisk życia publicznego, wypowiedzi, faktów wywołuje prawdziwe obrzydzenie, można się zastanawiać, czy ta metoda byłaby...

 • Grzegorz Jasiński

  Dwutlenkiem węgla w łupki

  Środa, 5 września (13:37)

  Naukowcy mogą uratować polskie łupki, zwiększyć naszą szansę na zdobycie energetycznej, a być może i do pewnego stopnia finansowej niezależności. W jaki sposób? Rozwijając nowoczesną, japońską metodę wydobywania gazu z łupków nie przy pomocy wody, ale... dwutlenku węgla.

 • Grzegorz Jasiński

  Dać Ramonie S. popalić

  Wtorek, 28 sierpnia (16:22)

  Nie wszystko złoto, co się świeci, nie każdy głos za "wolnością" jest naprawdę tym, co usiłuje udawać. Ta prawda znalazła ostatnio kolejne potwierdzenie za sprawą działań rozmaitej maści celebrytów w obronie prawa młodych ludzi do posiadania na swój użytek drobnych ilości marihuany.

 • Grzegorz Jasiński

  Dziennikarze wplątani w cząstkę Higgsa

  Środa, 4 lipca (16:37)

  Fizycy czekali na te wiadomość od niemal pół wieku. Dziś ogłosili ją światu. Badania przeprowadzone przez dwa niezależne zespoły naukowe wskazują na istnienie nowej, nieznanej do tej pory cząstki elementarnej i cząstka ta wydaje się mieć własności zbliżone do przewidywanego przez teorię bozonu Higgsa. Tych "wydaje się" w tej sprawie nie brakuje, odkrycie trzeba będzie jeszcze potwierdzić, mimo to właśnie data 4. lipca 2012 roku przejdzie do historii, jako dzień, kiedy cząstka Higgsa została...

 • Grzegorz Jasiński

  Krótka rozmowa między chamem a prostakiem

  Środa, 27 czerwca (15:11)

  Dyskusja przetaczająca się przez media po niesławnym występie radiowym dwóch panów o znanych już nie tylko nazwiskach, ale i inicjałach, jest pod pewnymi względami równie przygnębiająca, jak same słowa, które wypowiedzieli. Pokazuje bowiem, że czasy zgody co do tego, że chamstwu należy się przeciwstawiać "siłom i godnościom osobistom", minęły i mogą szybko nie wrócić.

 • Grzegorz Jasiński

  Czemu służy ojciec?

  Środa, 20 czerwca (14:10)

  Odpowiedź na powyższe pytanie wydaje się oczywista. Ojciec służy poczęciu. Czemu jednak służy po poczęciu? Oczywiście opiece, utrzymaniu i wychowaniu. Tuż przed tegorocznym Dniem Ojca naukowcy przynoszą kolejne informacje na temat tego, jak wielka jest rola ojca w życiu dziecka. Okazuje się, że panowie mają za zadanie nauczyć swoje potomstwo uporu i konsekwencji w działaniu.

 • Grzegorz Jasiński

  Jaka Polska? Biało-czerwona

  Środa, 13 czerwca (14:21)

  EURO przypadło w niekorzystnym momencie. Niekorzystnym dla wszystkich tych, którzy choć deklarują, że czują się Polakami, to jednak głośniej lub ciszej dają do zrozumienia, że biało-czerwoność ich uwiera.

 • Grzegorz Jasiński

  Rodzinę wymyśliły kobiety

  Środa, 6 czerwca (16:14)

  W toczącej się w Polsce dyskusji na temat rodziny nie przestaje mnie zaskakiwać głos feministek. Panie, słusznie głoszące potrzebę upominania się o prawa kobiet, konsekwentnie widzą w niej jedynie zagrożenie i instrument męskiej dominacji. Nie przymykam oczu na to, co złego może dziać się w rodzinie, ale mam wrażenie, że podobnie jak w przypadku demokracji, niczego lepszego nie mamy. Co więcej, wygląda na to, że tradycyjny model rodziny wymyśliły właśnie kobiety. I to w swoim dobrze pojętym...

 • Grzegorz Jasiński

  Obama jako dzwonek ostrzegawczy

  Środa, 30 maja (14:33)

  Chciałem pisać dziś o rodzinie. Owszem, tej rozumianej jako "podstawowa komórka społeczna". O tym, jak potrzebna jest narodowi po to, by wszyscy mieszkańcy kraju, nawet ci, którzy z narodem się nie identyfikują, a na rodzinę głównie narzekają mogli żyć w miarę pomyślnie. Prezydent Barack Obama uparł się jednak, by swoimi słowami o "polskich obozach śmierci" zdominować wszelkie dzisiejsze komentarze. Więc będzie o rodzinie, ale trochę inaczej.

 • Grzegorz Jasiński

  Strefa silnych mdłości

  Środa, 23 maja (14:28)

  Można się zastanawiać, kiedy tak naprawdę w Polsce skończył się czas jakiejkolwiek dyskusji. Jest kilka dat, które można w tym przypadku wspomnieć. Dzień katastrofy w Smoleńsku jest prawdopodobnie najważniejszą z nich, ale myślę, że w stan śmierci klinicznej debata publiczna w naszym kraju weszła już po wyborach parlamentarnych i prezydenckich 2005 roku. A dokładnie w chwili, gdy w PO zapadła decyzja, że żadnego POPIS-u nie będzie. I w tym stanie trwa do dziś.

 • Grzegorz Jasiński

  Ogłupiający powab słodyczy

  Środa, 16 maja (16:36)

  Jakby mało nam było tego, że cukier nas tuczy, badacze z Los Angeles przekonują właśnie, że słodycz w postaci popularnego syropu glukozowo-fruktozowego z kukurydzy nas dodatkowo jeszcze ogłupia. Do długiej listy czynności, które źle robią nam na głowę dochodzi więc spożywanie bardzo wielu sztucznie słodzonych potraw i napojów. Mam wrażenie, że odkrycie jest nieco spóźnione, powinniśmy się byli tego domyślić wcześniej, obserwując jak katastrofalne skutki dla umysłu przynosi "słodzenie" sobie...