Reklama

Reklama

Grzegorz Jasiński

 • Grzegorz Jasiński

  Kawiarniana walka realu z wirtualem

  Środa, 9 maja (16:51)

  Dziś pora na coś lżejszego. Wiosna na dobre już zawróciła nam w głowie, skróciła rękawy i wygoniła na świeże powietrze. Dzięki niej będziemy mogli bez przeszkód obserwować zaskakujący przejaw walki "nowego" ze "starym" - konflikty wokół miejsc w kawiarnianych ogródkach. Nie jestem szczególnie kawiarnianym typem, ale i ja widzę zmianę, która się w nich dokonuje. A doświadczenia zza Oceanu pokazują, że ta zmiana jest trwała i budzi coraz większe emocje.

 • Grzegorz Jasiński

  Świat według piłki

  Środa, 2 maja (19:43)

  Ja wiem. Mamy przed EURO coraz bardziej dość mówienia o piłce. Ja wiem. Na tym portalu jest wielu specjalistów, którzy na piłce znają się nieskończenie lepiej ode mnie. Ale ja chcę pisać tylko pozornie o piłce i jak sądzę, to całkowicie mnie usprawiedliwia. Choć bowiem piłka nożna wiąże się obecnie niemal ze wszystkim, to szczerze sobie powiedzmy, nie decyduje praktycznie o niczym. A już na pewno nie o tym, jak dany kraj jest postrzegany na arenie międzynarodowej.

 • Reklama

  Reklama

 • Grzegorz Jasiński

  Polski zwrot w punkcie G

  Środa, 25 kwietnia (16:31)

  Nie, nie chcę pisać o kłopotach komunikacyjnych w przeddzień długiego weekendu, związanych ze znanymi problemami na naszych drogach i torach. Nie zamierzam też nawiązywać do zadań na prędkość drogę i czas, które mogłyby być elementem testu przyrodniczego zdawanego w tych dniach przez naszych gimnazjalistów. Nie będzie to też tekst o biegach na orientację. Punkt G kojarzy się w końcu tylko z jednym, a dziś rano pojawiły się doniesienia, że punkt ten został wreszcie dokładnie zlokalizowany....

 • Grzegorz Jasiński

  Katole trzymają się mocno

  Środa, 18 kwietnia (15:25)

  Jeśli za miarę tego, jak żywa jest dana religia, uznać to, na ile jej wyznawcy deklarują wiarę w Boga, katolicyzm ma się dobrze. Nawet bardzo dobrze. Najnowsze badania prowadzone w niemal 30 krajach Europy, Azji, Australii i obu Ameryk wskazują, że wiara w Boga jest najsilniejsza w krajach katolickich i... Stanach Zjednoczonych. Najnowszy raport w tej sprawie przygotowany przez naukowców Uniwersytetu w Chicago pokazuje, że wbrew przekonaniu o postępującej laicyzacji odsetek wierzących spada w...

 • Grzegorz Jasiński

  Szczęście w pigułce?

  Środa, 11 kwietnia (15:49)

  Wisząca nad Europą katastrofa demograficzna nie wzięła się znikąd. Nie pojawiła się w wyniku jakichś niewytłumaczalnych mechanizmów biologicznych, czy społecznych. Jest bezpośrednią konsekwencją zdolności człowieka do ograniczenia swojej płodności. Zdolności, której człowiek przez tysiąclecia nie miał, a którą zdobył w drugiej połowie XX wieku w związku z postępami nauki i stworzeniem pigułki antykoncepcyjnej. Niekoniecznie dla własnego dobra.

 • Grzegorz Jasiński

  Porozmawiajmy w te święta. Ponad podziałami

  Środa, 4 kwietnia (16:21)

  Pytanie, dlaczego ONI tego czy tamtego nie rozumieją, dlaczego nie potrafią z NAMI normalnie rozmawiać nie jest w społeczeństwie nowe. Wydaje się jednak, że w ostatnich latach staje się wręcz nieznośnie aktualne i co gorsze, nie widać okoliczności, które mogłyby tę aktualność zmniejszyć. Podziały polityczne są u nas jeszcze głębsze, niż kiedyś, wiszą nam nad głową nawet w sprawach pozornie z polityką nie związanych. Duszą nas, uniemożliwiają dyskusję, sprawiają, że często wolimy w ogóle nie...

 • Opinie

  Obama o kilka słów za daleko

  Czwartek, 29 marca (07:43)

  Rozmowa była krótka, padło zaledwie kilka zdań. Mogą to być jednak najważniejsze zdania w karierze politycznej Baracka Obamy. Prezydent Stanów Zjednoczonych, zwracający się de facto do przywódców Rosji o pomoc w wygraniu wyborów i zapowiadający potem większą elastyczność w odniesieniu do ich żądań w sprawie tarczy antyrakietowej, to prawdziwa nowość w kontaktach wielkich mocarstw. Nie sądzę, by Amerykanie zapomnieli o tym w czasie listopadowych wyborów.

 • Grzegorz Jasiński

  Czy jesteśmy gotowi na analizę "narcyzomów"?

  Środa, 21 marca (19:28)

  "Narcyzom" to słowo, którego jeszcze nie ma. Nie można jednak wykluczyć, że już wkrótce słowo, które będzie miało takie konkretne znaczenie, będzie musiało się pojawić. Może stać się synonimem wszechstronnych badań medycznych, które pozwolą odpowiednio zamożnym pacjentom przekonać się, co dokładnie grozi ich zdrowiu.

 • Grzegorz Jasiński

  Słyszę "etyka", myślę "ratuj się, kto może"

  Środa, 14 marca (16:20)

  Mam coraz większy problem z Etyką. Nie, nie z etyką, tylko właśnie z Etyką przez duże E. Etyką, która w obecnym świecie patronuje coraz bardziej wyrafinowanym bzdurom. Z Etyką, która pod piórem płodnej pani profesorki przeistacza się w Polsce w swoją własną karykaturę. Z Etyką, która na łamach czasopism naukowych promuje sposób myślenia nie mający nic wspólnego nie tylko z normalną etyką przez małe e, ale i zdrowym rozsądkiem.

 • Opinie

  Blaski i cienie deregulacji

  Środa, 7 marca (16:40)

  Pomysł ministra Jarosława Gowina, by znacznie ograniczyć w Polsce liczbę zawodów reglamentowanych, jest słuszny. Powiem więcej - jest bardzo słuszny. Jak zwykle jednak w tego typu sprawach diabeł tkwi w szczegółach i zapewne dopiero te szczegóły zadecydują o tym, czy taka deregulacja sprawi, że nasze życie stanie się lepsze i wygodniejsze, czy jeszcze bardziej byle jakie.

 • Opinie

  Nieznośna agresja wygranych

  Czwartek, 1 marca (16:07)

  Trzeba umieć pięknie przegrywać - takie hasło słyszymy dość często nie tylko w sporcie. Oznacza mniej więcej tyle, że porażkę trzeba przyjmować z godnością, bez agresji w stosunku do tego, który wygrał.

 • Grzegorz Jasiński

  Moralność? A co to jest?

  Środa, 22 lutego (17:15)

  Dla nikogo chyba nie jest już tajemnicą, że do obecnego światowego kryzysu doprowadziły między innymi nieetyczne zachowania wielu osób działających na rynkach finansowych. Grupa socjologów z Kalifornii zadała sobie pytanie, jak to możliwe, że tak wielu ludzi działało w złej wierze bez wstydu i wyrzutów sumienia.

 • Grzegorz Jasiński

  Nie wylewajmy licealistów z kąpielą

  Poniedziałek, 13 lutego (08:35)

  Mniej więcej za rok o tej porze znacząca grupa 16-latków będzie musiała wybrać swój przyszły zawód. Jeśli nie dokładnie kierunek, który będą chcieli studiować, to przynajmniej zakres przedmiotów, który w drodze na studia będzie im potrzebny. Jeśli już dokonają tego wyboru, zmiana będzie bardzo trudna.

 • Grzegorz Jasiński

  Czym grozi nam zakochany (w sobie) premier?

  Środa, 8 lutego (15:14)

  Zamieszanie w sprawie reformy refundacji leków, kompromitacja raportu Millera w sprawie Smoleńska, awantura wokół ACTA czy "sukces" negocjacyjny w sprawie paktu fiskalnego - to tylko kolejne przykłady tego, co dzieje się, gdy rząd działa dla siebie, nie dla obywateli. Jeśli te przykłady nam nie wystarczą, zapewne szybko doczekamy się kolejnych. Kiedy premier Donald Tusk wstępował na swój urząd, zapowiadał politykę miłości. Nie wspomniał, że chodzi o miłość do samego siebie.

 • Grzegorz Jasiński

  Czy naukowcy mogą udowodnić Putinowi oszustwo?

  Środa, 1 lutego (14:31)

  Wyniki ubiegłorocznych wyborów parlamentarnych w Rosji od początku budziły wątpliwości. Dziesiątki tysięcy Rosjan dały wyraz tym wątpliwościom podczas ulicznych demonstracji. Teraz dowody sfałszowania wyników głosowania do Dumy Państwowej przedstawiają naukowcy. Ich zdaniem podobne do rosyjskich manipulacje, polegające na dorzucaniu głosów na zwycięzcę, można zobaczyć jeszcze tylko w wynikach wyborów prezydenckich w... Ugandzie.

 • Grzegorz Jasiński

  "Smoleński" rejon mózgu

  Środa, 25 stycznia (15:51)

  Naukowcy wiedzą już, gdzie w naszym mózgu zapada decyzja, których poglądów, opinii i przekonań jesteśmy w stanie się wyrzec, a których nie. Okazuje się bowiem, że inne rejony mózgu zajmują się tym, co jest dla nas naprawdę ważne, a inne tym, co podlega wymianie na inne dobra, czyli na przykład pieniądze.