Reklama

Reklama

Grzegorz Jasiński

 • Grzegorz Jasiński

  Dlaczego lepiej słuchać prawdziwych ekspertów

  Środa, 8 czerwca (17:05)

  Współczesny człowiek nie może znać się na wszystkim. Potrzebuje ekspertów, którzy wytłumaczą mu, jak jest naprawdę i pomogą wyrobić sobie opinię na temat obserwowanej rzeczywistości. Oczywiście mechanizm ten będzie skutecznie działał, jeśli eksperci w swoich ocenach będą się kierować prawdą, a nie własnym zyskiem. Wygląda na to, że jest sposób, by to zapewnić, wystarczy byśmy słuchali prawdziwych, a nie malowanych ekspertów.

 • Grzegorz Jasiński

  Tolerancja niezagrożonych

  Środa, 1 czerwca (15:33)

  20 lat wolnej Rzeczpospolitej to między innymi czas dyskusji o tolerancji, czas ścierania się poglądów tych, którzy chcą decydować, wobec kogo Polacy powinni być tolerancyjni i tych, którzy przekonują, że postulowana nowoczesna tolerancja nazbyt przypomina im pełną akceptację, do której bynajmniej nie czują się zobowiązani. Wygląda na to, że powoli tę dyskusję będzie można już kończyć.

 • Reklama

  Reklama

 • Grzegorz Jasiński

  Pożytki z łamania zasad

  Środa, 25 maja (16:16)

  "Władza korumpuje, a absolutna władza korumpuje absolutnie" - zauważył już w 1887 roku Lord Acton. Niestety, jego obserwacja z czasem wcale nie okazuje się mniej aktualna. Ani szybko postępujący od końca XIX wieku rozwój mediów, ani rosnące wykształcenie społeczeństw, ani wreszcie coraz powszechniejszy udział obywateli w procesach demokratycznych nie zatrzymał tego mechanizmu. Co gorsza, nie wydaje się, by ten stan kiedykolwiek miał się zmienić. Badania psychologów z Amsterdamu pokazują, że...

 • Grzegorz Jasiński

  Pułapka zbiorowej mądrości

  Środa, 18 maja (22:09)

  Co dwie głowy, to nie jedna. A jeśli głów jest jeszcze więcej, tym lepiej. Słuszność przekonania o zbiorowej mądrości została już wielokrotnie naukowo udowodniona. Średnia opinii wielu osób zwykle okazuje się bliska prawdy nawet, gdy pojedyncze wskazania znacznie od niej odbiegają. Okazuje się jednak, że dla zachowania owej mądrości, członkowie grupy nie powinni mieć pojęcia o opiniach innych. Jeśli o nich wiedzą, wtedy zbiorowość głupieje.

 • Grzegorz Jasiński

  Dziewczynki na okładki

  Środa, 11 maja (16:09)

  Nie, nie chodzi tu o okładki kolorowych magazynów, chodzi o okładki książek dla dzieci, na których reprezentacja dziewczynek jest zdecydowanie niesatysfakcjonująca.

 • Grzegorz Jasiński

  Nieznośna nierychliwość sprawiedliwości

  Środa, 4 maja (13:38)

  Obserwowana w Stanach Zjednoczonych radość, granicząca z euforią, po tym, jak gruchnęła wieść o śmierci Osamy bin Ladena absolutnie mnie nie dziwi. Wręcz przeciwnie, gdyby Amerykanie zareagowali na tę informację powściągliwie, byłoby to nienaturalne i... niebezpieczne.

 • Tylko u nas

  Rusz prążkowiem... lemingu

  Środa, 27 kwietnia (15:15)

  Chętnie słuchamy rad, czy wolimy uczyć się na własnych błędach? Opieramy nasze sądy na opiniach autorytetów, czy podążamy własnymi ścieżkami? Odpowiedzi na pytanie, jak żyć, szukamy u innych, czy sami decydujemy, co dla nas dobre? Naukowcy z Brown University w Rhode Island twierdzą, że odpowiedź na te pytania tkwi w naszych genach. Ich zdaniem, to one decydują, że niektórzy z nas ufają opinii innych nawet wbrew oczywistym faktom.

 • Grzegorz Jasiński

  Polityczna poprawność sprzątania

  Środa, 20 kwietnia (15:37)

  To nie będzie tekst o przedświątecznych porządkach. Choć w świetle tego, co odkryli ostatnio holenderscy naukowcy, zwyczaj gruntownych porządków przed uroczystościami rodzinnymi może mieć jeszcze większy sens, niż nam się to do tej pory wydawało. Okazuje się bowiem, że w bałaganie mamy większą skłonność do traktowania innych zgodnie z niekoniecznie pozytywnymi stereotypami. Porządek sprzyja więc porozumieniu.

 • Grzegorz Jasiński

  Globalna wpadka w biopaliwa

  Środa, 13 kwietnia (16:16)

  Europejskie przepisy dotyczące biopaliw zachęcają do nieetycznych praktyk i powinny zostać zmienione - alarmuje w opublikowanym dziś raporcie brytyjski Nuffield Council on Bioethics.

 • Tylko u nas

  Dotkliwa nieoznaczoność zmysłów

  Środa, 6 kwietnia (16:42)

  Kubki smakowe bezpośrednio na talerzu, pokrętne drogi naszego węchu czy dźwięki, które rzeczywiście przez chwilę brzmią nam w uszach to tylko kilka tematów najnowszych odkryć naukowych dotyczących naszych zmysłów. Choć ze zmysłów korzystamy od zawsze, wciąż nie wiemy o nich wszystkiego i być może to sprawia, że posługujemy się nimi wciąż niedoskonale.

 • Tylko u nas

  Marihuana jednak ogłupia

  Środa, 30 marca (16:58)

  Marihuana może obniżać zdolności umysłowe pacjentów cierpiących na stwardnienie rozsiane - piszą w najnowszym numerze czasopisma "Neurology" naukowcy z Uniwersytetu w Toronto. Ich zdaniem, ryzyko towarzyszące stosowaniu przez tych pacjentów tak zwanej medycznej marihuany przewyższa ewentualne pozytywne skutki.

 • Tylko u nas

  Wielki Zderzacz - maszyną czasu?

  Środa, 23 marca (15:16)

  Wielki Zderzacz Hadronów (LHC), uruchomiony niedawno w laboratorium CERN w Genewie, miał być instrumentem przenoszącym nas w przyszłość nauki, posuwającym nas do przodu w rozumieniu podstawowych praw natury. Naukowcy z Vanderbilt University twierdzą teraz, że na tym wcale nie musi się skończyć. Ich zdaniem, najpotężniejsze narzędzie badawcze współczesnej nauki może nas też cofnąć... do przeszłości.

 • Kataklizm w Japonii

  Lekcja Fukushimy

  Środa, 16 marca (14:11)

  Kryzys nuklearny w Japonii nie doprowadzi do rezygnacji z energetyki jądrowej. Co najmniej z dwóch powodów. Po pierwsze okazało się, że nawet najstarsze i od dawna uważane za najmniej bezpieczne reaktory są w stanie przetrwać trzęsienie ziemi o niespotykanej sile. Po drugie, świat na rezygnację z energii jądrowej po prostu nie może sobie pozwolić, szczególnie teraz, kiedy chce obniżyć emisję gazów cieplarnianych. Nie znaczy to jednak, że z sytuacji w Fukushimie nie należy wyciągnąć wniosków....

 • Nauka

  Z punktu widzenia królika (doświadczalnego)

  Środa, 9 marca (14:17)

  Za co ci naukowcy biorą pieniądze? Przecież to, o czym piszą, jest oczywiste. Albo inaczej. Co oni znowu wymyślili? Przecież to kompletna bzdura. Jest taka dziedzina badań naukowych, której doniesienia zaskakująco często przyjmowane są jednym z powyższych komentarzy. To psychologia.

 • Tylko u nas

  Fala śmierci, czyli po co obcinać szczurom głowy

  Środa, 23 lutego (14:19)

  Etyczny eksperyment z użyciem gilotyny? To nie wydaje się możliwe. A jednak. Opublikowano niedawno wyniki badań naukowców z Radboud University w holenderskim Nijmegen, które zmierzały do ustalenia, w jak najbardziej humanitarny sposób można pozbawić zwierzę życia. I właśnie po to obcinano szczurom głowy. Straszne? Trochę tak. Ale chyba jednak konieczne.

 • Tylko u nas

  Kamera z głowy, czyli... wiwat siły natury

  Czwartek, 17 lutego (12:11)

  Wafaa Bilal zdecydował się usunąć kamerę, którą w listopadzie minionego roku kazał sobie zamontować z tyłu głowy. Iracki naukowiec i artysta, profesor New York University przerwał w ten sposób artystyczny projekt, który miał trwać przez rok i polegał na przesyłaniu do internetu zdjęć wykonywanych co minutę, jako zapisu tego, co pozostawia za sobą.