Janusz A. Majcherek

 • Janusz A. Majcherek

  W obronie samorządu

  Wtorek, 16 października (08:00)

  Trafne są opinie, że najbliższe wybory samorządowe będą całkowicie inne niż te sprzed czterech lat i wcześniejsze, bo ich stawką i przedmiotem rozstrzygnięć nie są kierunki rozwoju gmin, powiatów i województw, lecz przyszłość samorządności w ogóle. Rządząca państwem partia jest bowiem programowo centralistyczna i doktrynalnie etatystyczna, niechętna samorządom, zresztą nie tylko terytorialnym, podobnie jak wszelkiej niezależności i autonomii.

 • Janusz A. Majcherek

  Niebezpieczne związki

  Wtorek, 9 października (08:35)

  Wielu obserwatorów i komentatorów polskiej polityki przestrzegało w minionych latach, że bliski i zacieśniający się związek Kościoła katolickiego z PiS jest dla tego pierwszego zbyt dużym ryzykiem. Wiele natomiast wskazuje, że obecnie zagrożenie powstaje raczej dla drugiej strony tego świętego przymierza.

 • Reklama

 • Janusz A. Majcherek

  Samobójcze połajanki

  Wtorek, 2 października (10:00)

  Prezes Kaczyński podczas jednej z kolejnych regionalnych konferencji przedwyborczych PiS oświadczył, że należy się przeciwstawić "krucjatom ideologicznym" prowadzonym przez niektóre władze samorządowe. Nie chodziło mu zapewne o to, że rozliczni wójtowie, burmistrzowie i radni ostentacyjnie kroczą na czele procesji, obnoszą się z frenetronami, uczestniczą w pielgrzymkach, wprowadzają prohibicję w święta katolickie, zakazują wyświetlania filmów oprotestowywanych przez miejscowy (nomen omen)...

 • Janusz A. Majcherek

  ​Płace i zasiłki

  Wtorek, 25 września (08:00)

  Można mieć rozmaity, w tym nader krytyczny stosunek do związków zawodowych, ich działalności i roli w systemie społeczno-gospodarczym, jednak nigdy dosyć przywoływania i chwalenia równie lapidarnej, co celnej konstatacji przewodniczącego OPZZ Jana Guza: dobrobyt bierze się z pracy, a nie z zasiłków.

 • Janusz A. Majcherek

  Zwycięzcy i historycy

  Wtorek, 18 września (05:00)

  Prezes Kaczyński raczył był podczas pobytu w Szczecinie stwierdzić, że historię piszą zwycięzcy, po czym dodał "my jesteśmy zwycięzcami", z czego – jak zasugerował – miałoby wynikać, że "my musimy napisać historię". Prawie nic się w tym nie zgadza. W obiegowym powiedzonku o historii pisanej przez zwycięzców jest gorzka ironia i sarkazm, skonstatowanie smutnej prawidłowości, ale przecież nie afirmacja jej. Nie znaczy to bowiem, że historię powinni, a tym bardziej "muszą" pisać zwycięzcy....

 • Janusz A. Majcherek

  ​I cóż, że ze Szwecji?

  Wtorek, 11 września (08:00)

  Przez wiele lat polska lewica - zwłaszcza ta młodsza i radykalniejsza - przedstawiała Szwecję i jej system społeczno-ekonomiczny jako swój ideał i wzór do naśladowania dla Polski. Tamtejsze państwo opiekuńcze i polityka socjalna były prezentowane i rekomendowane jako najlepsze urzeczywistnienie lewicowych dążeń i marzeń. Adrian Zandberg czy Robert Biedroń zachwalali szwedzki model wielokrotnie, ten drugi kilka dni temu w wypowiedziach towarzyszących jego proklamacji nowego lewicowego...

 • Janusz A. Majcherek

  Szacunek, senatorze

  Wtorek, 4 września (09:00)

  Senator John McCain był jedną z najzacniejszych postaci amerykańskiej polityki ostatnich dekad i po jego śmierci wiele na ten temat pisano. Życie senatora trwale naznaczył kilkuletni pobyt w wietnamskiej niewoli, do której dostał się po strąceniu pilotowanego przez niego samolotu i podczas której był bestialsko torturowany. Pod materiałami poświęconymi jego życiu, śmierci i biografii pojawiły się w internecie liczne wpisy typu "zbrodniarz wojenny", "morderca kobiet i dzieci", "śmiercionośny...

 • Janusz A. Majcherek

  Naiwne i niebezpieczne iluzje

  Wtorek, 28 sierpnia (08:00)

  Niektórzy ludzie nie mogą zrozumieć, że sprawne działanie jakiejś dziedziny życia gospodarczego czy społecznego nie zależy od koordynowania działań w niej podejmowanych przez jakiś ośrodek zarządzający. Mieszkania powstają w polskich miastach nie dlatego, że działają tam jakieś instytucje pracujące nad poprawą warunków mieszkaniowych, ale dlatego że funkcjonuje rynek budowlany, na którym działają prywatni deweloperzy.

 • Janusz A. Majcherek

  Samorząd czy sam rząd

  Wtorek, 21 sierpnia (08:00)

  Dla rządzącej w Polsce partii wybory samorządowe będą trudne i niewygodne, bo to ugrupowanie, którego działacze samorządności nie rozumieją i nie lubią, preferują zaś i narzucają centralistyczno-etatystyczny model zarządzania, z jednym "ośrodkiem dyspozycji politycznej", ulokowanym w warszawskiej siedzibie partii i podporządkowanym jej prezesowi.

 • Janusz A. Majcherek

  Po turecku

  Wtorek, 14 sierpnia (08:00)

  Zgodnie z trafną sugestią Samuela Johnsona, że patriotyzm bywa ostatnim schronieniem łajdaków, turecki despota wezwał rodaków, aby w patriotycznym geście wyzbywali się obcych walut i złota, zamieniając je na krajową walutę w celu jej wzmocnienia.

 • Opinie

  ​Imigracyjny zwrot?

  Wtorek, 7 sierpnia (09:24)

  Polski rząd zamierza otworzyć kraj na imigrację z dalekich i egzotycznych Filipin. To decyzja zaskakująca, choć racjonalna, ale też ryzykowna.

 • Janusz A. Majcherek

  Pasmo sukcesów

  Wtorek, 31 lipca (10:42)

  Sukces polskiej drużyny piłkarskiej odniesiony na mistrzostwach świata ma kilka źródeł. To przede wszystkim świadomość jej uczestników, że są reprezentacją narodową, występującą w imieniu wielkiego i dumnego narodu, o ponadtysiącletniej, wspaniałej historii i wielkich dokonaniach.

 • Janusz A. Majcherek

  Hamulcowi

  Wtorek, 24 lipca (09:00)

  Wyłaniani właśnie lub ujawniający się kandydaci na burmistrzów i prezydentów miast na wyprzódki zapewniają, że jeśli wygrają wybory, poskromią ekspansję deweloperów.

 • Janusz A. Majcherek

  Wynagrodzenia i zasiłki

  Wtorek, 17 lipca (08:26)

  Od czasu do czasu zdarza się, że można, a nawet trzeba, zgodzić się z tym, co mówi ktoś o poglądach i przekonaniach zasadniczo rozbieżnych z naszymi. Tak jest w przypadku przewodniczącego OPZZ, który ostatnio stwierdził, że dobrobyt ("dobro narodu" - jak to określił) pochodzi z pracy, nie z zasiłków.

 • Janusz A. Majcherek

  ​Chore chorobowe

  Wtorek, 10 lipca (08:00)

  Pielęgniarki zapewne mają rację, uskarżając się na niskie zarobki. Forma protestu, jaką wybrały w podkarpackich szpitalach, jest jednak kompromitująca: postanowiły masowo "pójść na chorobowe", czyli pozyskać zaświadczenia lekarskie, że są chore. Zbyt niskie zarobki to nie choroba, a uchylanie się od świadczenia pracy z powodu choroby, gdy w istocie jest się zdrowym, to oszustwo.

 • Janusz A. Majcherek

  ​Wątpliwości

  Wtorek, 3 lipca (06:00)

  Profesor Jerzy Hausner, były wicepremier i sternik polskiej gospodarki, wyraził i zasiał wątpliwość co do rzetelności danych statystycznych przedstawianych przez GUS.