Reklama

Reklama

Janusz A. Majcherek

 • Janusz A. Majcherek

  Będziemy wybierać

  Wtorek, 30 czerwca (08:00)

  Wybory prezydenckie w Polsce mają od kilku kadencji podobny przebieg, który jedni mogą uznać za przejaw stabilności systemu politycznego, a inni za wyraz jego skostnienia. Zgłasza się grupa kilkunastu kandydatów, wśród nich jeden nowicjusz przedstawiający się jako pozasystemowy czy antysystemowy, zyskujący szybko znaczące poparcie, ale w II turze spotykają się reprezentanci dwóch największych sił politycznych.

 • Janusz A. Majcherek

  ​Wybór

  Wtorek, 23 czerwca (06:26)

  Mają rację ci, którzy twierdzą, że stoimy przed wyborem cywilizacyjnym. Nie pierwszy raz w polskiej historii.

 • Reklama

  Reklama

 • Janusz A. Majcherek

  Pomnikoza

  Wtorek, 16 czerwca (08:00)

  Niszczenie, obalanie i usuwanie pomników, jakie ma obecnie miejsce w krajach anglosaskich oraz niektórych dawnych metropoliach kolonialnych, nie powinno Polaków dziwić ani bulwersować. Masowego, a niekiedy gwałtownego demontażu pomników dokonywano w Polsce wielokrotnie w ciągu minionego stulecia. Obecnym problemem w naszym kraju jest raczej stawianie przemocą i pod presją monumentów równie kontrowersyjnych pod względem ideowym, jak estetycznym.

 • Janusz A. Majcherek

  Jak trwoga, to do USA

  Wtorek, 9 czerwca (08:00)

  Pewien amerykański analityk spraw publicznych, indagowany przed kilku laty przez polskiego dziennikarza na temat wad i ułomności amerykańskiego systemu ochrony zdrowia, odparł z przekąsem, że jednak w beznadziejnych przypadkach, gdy europejscy lekarze rozkładają ręce, zdesperowani pacjenci szukają ratunku właśnie w Stanach Zjednoczonych. Polacy też mogą to obserwować, bowiem wielokrotnie musiały do nich dotrzeć apele o wpłaty na ratowanie ciężko chorych dzieci czy dorosłych, którym już tylko...

 • Janusz A. Majcherek

  Konkurencja

  Wtorek, 2 czerwca (10:00)

  Jeśli ktoś uważał, że przesadą jest porównywanie PiS do PZPR i forsowanej przez ekipę „dobrej zmiany” wizji państwa do PRL, to chyba po obwieszczeniu przez wiceministra tego rządu planów stworzenia państwowej sieci handlowej powinien się lepiej nad tym zastanowić.

 • Janusz A. Majcherek

  Wyjątkowo

  Wtorek, 26 maja (07:30)

  Kiedy wybucha i trwa wojna, najważniejszą instytucją w kraju staje się armia. W czasie pokoju jednak dominacja wojska jest nie tylko niepożądana, ale i niedopuszczalna, oznacza naruszenie elementarnych zasad demokratycznego państwa prawnego, nazywa się wojskowym zamachem stanu albo juntą wojskową i jest powszechnie potępiana.

 • Janusz A. Majcherek

  Kwestia motywacji

  Wtorek, 19 maja (06:00)

  Wśród publicystów obserwujących i komentujących wyczyny "dobrej zmiany" panowała i nadal panuje rozbieżność opinii na temat motywacji kierujących funkcjonariuszami pisowskiego aparatu władzy. Jedni skłonni byli i są widzieć u nich inspiracje ideowe, nacjonalistyczno-klerykalne, hołubiące tradycjonalistyczny model życia społecznego, kulturową reakcję na progresywno-liberalne trendy współczesności. Inni przypisywali zaś motywy najprostsze: korzyści materialne, brutalne zawłaszczanie państwa i...

 • Janusz A. Majcherek

  Kwestia kobieca

  Wtorek, 12 maja (07:00)

  Ileż to się nasłuchaliśmy i naczytali feministek nawołujących do zwiększenia udziału kobiet w polityce, której miały nadać nowych, bardziej ludzkich i sympatycznych cech. Bo była ona rzekomo zdegenerowana przez nabuzowanych testosteronem facetów, walczących bezwzględnie o pozycję samców alfa, przewodzących swoim wzajemnie wrogim i zwalczającym się stadom, czego wyborcy mieli dość. Lecz gdy wśród pretendentów do prezydentury pojawiła się kobieta z krainy łagodności, bynajmniej nie zyskała...

 • Janusz A. Majcherek

  Komu współczuć

  Wtorek, 5 maja (09:00)

  Burmistrz Skawiny bez sprzeciwu wydał Poczcie Polskiej spisy mieszkańców zarządzanego przez siebie miasta. Niektórzy z nich zaprotestowali, a wtedy jeden z internautów napisał im, że skoro sobie wybrali pisowskiego nominata na włodarza, to niech teraz nie zgłaszają pretensji. Rzeczywiście, urzędujący burmistrz, rekomendowany przez PiS, dwa lata temu wygrał wybory już w pierwszej turze, zdobywając ponad 60 proc. głosów.

 • Janusz A. Majcherek

  ​Patointeligencja

  Wtorek, 28 kwietnia (07:29)

  My, wielkomiejscy inteligenci, intelektualiści i artyści mamy wysokie wymagania i byle kto ich nie zaspokoi. Dotyczy to także polityki i polityków.

 • Janusz A. Majcherek

  Koronawirus i autorytaryzm

  Wtorek, 21 kwietnia (09:00)

  W internecie i poza nim furorę robi nagranie wystąpienia Billa Gatesa z 2015 roku, w którym przestrzegał przed pojawieniem się w ciągu kilku lat epidemii grożącej śmiercią milionów ludzi. W tym samym czasie w Polsce odbywały się wybory, przed którymi rozmaici obserwatorzy i komentatorzy (w tym wyżej podpisany) ostrzegali, że zwycięstwo PiS doprowadzi w ciągu kilku lat do zniszczenia liberalnej demokracji i zaprowadzenia autorytaryzmu.

 • Janusz A. Majcherek

  Kuglowanie

  Wtorek, 14 kwietnia (08:13)

  Liczni obserwatorzy i komentatorzy ostrzegają, że pandemia koronawirusa, przeciwdziałanie której wymaga wprowadzenia nadzwyczajnych środków, może przyczynić się do trwałego umocowania w niektórych systemach politycznych szczególnych uprawnień władzy, ustanawiając w ten sposób autorytarne reżimy. Przykład Węgier, gdzie rządząca ekipa przyznała sobie nadzwyczajne uprawnienia na czas nieokreślony, jest szczególnie niebezpieczny. A poczynania węgierskiego reżimu należy śledzić uważnie, bo polski...

 • Janusz A. Majcherek

  Piłat i inni

  Wtorek, 7 kwietnia (07:30)

  Do śmierci Jezusa najbardziej przyczynili się religijni fanatycy i ortodoksi, podczas gdy relatywista i sceptyk, stoicki kosmopolita i obojętny religijnie Piłat chciał go uwolnić od zarzutów i kary. Niestety, uległ kapłanom, a potem sfanatyzowanemu i podpuszczonemu przez nich motłochowi. To nauczka wypływająca z wydarzeń, które katolicy mają rozpamiętywać w tygodniu zwanym przez nich Wielkim.

 • Janusz A. Majcherek

  ​Winowajcy

  Poniedziałek, 30 marca (23:30)

  Tak straszne zjawisko, jak przynosząca śmiertelne ofiary pandemia koronawirusa, prowokuje do poszukiwania winowajców. W gotowości są zawsze dewoci różnych religii, rutynowo odwołujący się do kary boskiej za grzechy popełnione przez złych ludzi. W tym przypadku mają o tyle łatwiej, że epidemia przyszła z Chin, a więc kraju nie tylko niechrześcijańskiego, ale także jednego z najbardziej zeświecczonych, o jednym z najwyższych odsetku niewierzących. Zatem nie tylko odrzucają Jezusa, ale po prostu...

 • Janusz A. Majcherek

  ​Współmyślenie, współdziałanie

  Wtorek, 24 marca (08:21)

  Kiedy przed wyborami prezydenckimi w 2015 r. Jarosław Kaczyński niepodziewanie wystawił drugorzędnego i mało znanego członka PiS, pojawiły się głosy, że ten w razie objęcia stanowiska głowy państwa będzie w jego pełnieniu niesamodzielny, zależny od swego protektora i usłużny wobec niego. Wówczas ojciec kandydata stwierdził, że jego syn nie musi słuchać prezesa Kaczyńskiego, ani czekać na jego wytyczne, bo on po prostu myśli tak samo jak prezes.

 • Janusz A. Majcherek

  ​Kwestia priorytetów

  Wtorek, 17 marca (06:00)

  Taka klęska naturalna, jaką jest epidemia choroby zakaźnej, w sposób samoczynny wyłącza spory polityczno-ideologiczne. Sprawą pierwszoplanową staje się ratowanie przed zbiorowym zagrożeniem, które w okresie ekspansji wirusa wymaga skoordynowanych działań, podejmowanych pod wpływem i kontrolą specjalistów. W przypadku wojny pierwszoplanowy głos zyskują generałowie, a w przypadku epidemii - lekarze. Politycy powinni ich słuchać, uwzględniać ich sugestie i postępować zgodnie z ich wskazaniami.