Reklama

Reklama

Janusz A. Majcherek

 • Janusz A. Majcherek

  Pomnikoza

  Wtorek, 26 lutego (08:00)

  Nie tylko w Polsce stoją pomniki z dwuznacznymi postaciami na cokołach. W ten sposób upamiętnieni są przeważnie politycy, wodzowie i artyści, a to typy o często powikłanych biografiach, z paskudnymi przywarami i wstydliwymi epizodami.

 • Janusz A. Majcherek

  ​Przy Srebrnej

  Wtorek, 19 lutego (09:00)

  Ubocznym wątkiem afery Srebrnej są losy obiektu stojącego na działce, której adres dał tej aferze nazwę. Historia ta jest dość typowa i smutna.

 • Reklama

  Reklama

 • Janusz A. Majcherek

  Różne miary

  Wtorek, 12 lutego (08:00)

  "Komuch" i "ubek" to dwie inwektywy używane ze szczególnym upodobaniem i zapałem przez internautów sympatyzujących z obozem „dobrej zmiany” wobec tych, którzy tej sympatii nie podzielają i skłonni są ten obóz krytykować. Do tych dwóch dochodzi często trzecie określenie traktowane jak epitet: „lewak”. Ma to zestawienie sugerować, że środowiska oponentów narodowo-klerykalnej władzy to lewicowi ekstremiści, zdominowani, inspirowani i kierowani przez dawnych funkcjonariuszy PZPR i...

 • Janusz A. Majcherek

  Pochopna reakcja i manipulacja

  Wtorek, 5 lutego (08:00)

  Z regularnie zamawianych przez PiS badań opinii społecznej wynika ponoć, że Polacy mają dość politycznego wzmożenia, nie chcą kłótni i awantur, pragną spokoju i stabilności. Dla rządzącego obozu, zwłaszcza przed nadchodzącymi wyborami, to sygnał do poniechania brutalnych interwencji w kolejne dziedziny życia publicznego, a nawet wycofania się z niektórych wszczętych wcześniej. Sugeruje także jednak, że warto awanturnicze intencje przypisywać opozycji. I jak w sam raz przytrafił się incydent z...

 • Janusz A. Majcherek

  Dyskryminacja pracujących

  Wtorek, 29 stycznia (09:00)

  W roku wyborczym mnożą się obietnice zapewnienia obywatelom dodatkowych dochodów bez konieczności świadczenia przez nich jakiejkolwiek pracy, wręcz zniechęcające do jej podejmowania i wykonywania.

 • Janusz A. Majcherek

  ​Znamienna pomyłka

  Wtorek, 22 stycznia (09:00)

  Premier Morawiecki odwiedził Wierzchosławice, miejsce urodzin, pracy i kultu pamięci Wincentego Witosa, gdzie wygłosił przemówienie, w którym powoływał się na przesłanie tego ludowego przywódcy i swojego odległego poprzednika. Szybko okazało się, że fraza przez niego przytoczona jako inspiracja nie została sformułowana i wyartykułowana przez Witosa, lecz Dmowskiego. To pomyłka symboliczna i wymowna.

 • Janusz A. Majcherek

  Gdańska tragedia

  Wtorek, 15 stycznia (07:00)

  Tragedia gdańska wyzwoliła u niektórych polityków i komentatorów pokusę rozszerzenia kręgu jej winowajców poza osobę bezpośredniego sprawcy. Nie wszyscy się tej pokusie oparli.

 • Janusz A. Majcherek

  Normalność

  Wtorek, 8 stycznia (07:00)

  Jedną z sensacji poprzednich wyborów samorządowych było zdobycie stanowiska burmistrza Wadowic przez młodego aktywistę lewicowego, deklarującego się nie tylko jako zwolennik legalizacji marihuany, ale także osoba niewierząca. Dla postronnych obserwatorów i komentatorów taki wybór mieszkańców "papieskiego" miasta był zaskoczeniem porównywalnym z powołaniem zdeklarowanego homoseksualisty na prezydenta Słupska. Dla klerykalnej prawicy było to zaś równie szokującą anomalią. Kontrkandydaci w...

 • Janusz A. Majcherek

  ​Rok wyborów

  Wtorek, 1 stycznia (05:50)

  Trudno w pierwszym dniu nowego roku nie myśleć o tym, co się nam przydarzy w jego trakcie. Tym bardziej, że staniemy przed wyborami mogącymi rozstrzygnąć o przyszłości Polski i Europy na wiele kolejnych lat.

 • Janusz A. Majcherek

  ​Trucicielstwo

  Wtorek, 25 grudnia (05:56)

  Smog stał się jednym z najważniejszych tematów debat publicznych w mijającym roku. Deklaratywnie wszyscy popierają jego zwalczanie, ale gdy przychodzi do wdrażania konkretnych metod tej walki, okazują się one sprzeczne z rozmaitymi partykularnymi interesami, w tym politycznymi, które zwyciężają nad dobrem zatruwanego ogółu.

 • Janusz A. Majcherek

  Nie tylko bieda

  Wtorek, 18 grudnia (06:00)

  Co roku przez zbliżającymi się świętami bożonarodzeniowymi na krakowskim Rynku Głównym serwowany jest poczęstunek, złożony z tradycyjnych potraw wigilijnych i prezentowany jako przyjęcie dla bezdomnych, biednych i potrzebujących. Przedsięwzięcie to zainicjował i wspiera znany restaurator, założyciel sieci „Chłopskie Jadło”. Można byłoby tę jego działalność chwalić bez zastrzeżeń, gdyby nie uwagi, które przy tej okazji każdego roku wygłasza. Ponieważ z roku na rok przybywa chętnych do...

 • Janusz A. Majcherek

  Rozgrywający Grzegorz Schetyna

  Wtorek, 11 grudnia (09:00)

  Po trzech latach powszechnego wyszydzania, ośmieszania i wykpiwania Grzegorza Schetyny, kierowana przez niego partia okazuje się jedyną liczącą się siłą opozycyjną. Pomawiany o brak charyzmy, pomysłów i przekonujących argumentów, okazał się liderem zapewniającym swojemu ugrupowaniu politycznemu status jedynego poza PiS gwarantującego uzyskanie mandatów w najbliższych i przyszłych wyborach.

 • Janusz A. Majcherek

  Dewoci i patrioci

  Wtorek, 4 grudnia (09:00)

  Kiedy kilku radnych Piotrkowa Trybunalskiego postanowiło tuż po wyborach zawierzyć swoje miasto Matce Boskiej, można było to uznać za wyskok prowincjonalnych dewotów. Gdy najwyżsi funkcjonariusze państwowi deklarują i realizują podobne zamiary w imieniu i wobec całej Polski, wykonując przy tym czołobitne gesty pod adresem Tadeusza Rydzyka, zaczyna być zarówno śmieszno, jak i straszno.

 • Janusz A. Majcherek

  Zwroty i skręty

  Wtorek, 27 listopada (08:00)

  Senator Marek Borowski odkrył i ujawnił, że w uzasadnieniu poprawki do ustawy przywracającej sędziów Sądu Najwyższego napisano, iż leży to w interesie społecznym, czyli dokładnie tak samo, jak uzasadniano kilka miesięcy temu ich usunięcie ze stanowisk. Wtedy i później politycy rządzącej partii powoływali się na wolę i życzenie Polaków, którzy chcieli i chcą zreformowania krajowego sądownictwa, czego Unia Europejska nie ma prawa im zakazać. Teraz senator Konstanty Radziwiłł powołał się na wolę...

 • Janusz A. Majcherek

  Bezpartyjna ułuda

  Wtorek, 20 listopada (10:39)

  Powyborcze wyczyny tzw. Bezpartyjnych Samorządowców powinny uświadomić szerokim kręgom elektoratu ułudę bezpartyjnej demokracji, niezależnych kandydatów i pozapolitycznych ruchów społecznych jako oferty wyborczej.

 • Janusz A. Majcherek

  Dwie Rzeczypospolite

  Wtorek, 13 listopada (09:18)

  Gdy przed 100 laty powstawała II Rzeczpospolita, znalazła się od razu w konflikcie z wszystkimi sąsiadami i z każdym musiała stoczyć mniej lub bardziej krwawe walki, a nawet regularną wojnę.