Robert Walenciak

 • Robert Walenciak

  Kwity na boty

  Poniedziałek, 17 września (09:29)

  ​Czego oczy nie widzą, temu sercu nie żal. No to oczy zobaczyły - kwit z kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy. I to taki, z którego można wnioskować, że jego sztab wynajmował firmę do prowadzenia kampanii w internecie, do tworzenia fałszywych kont, nazywanych botami.

 • Robert Walenciak

  Nicość

  Poniedziałek, 10 września (08:52)

  Niby nie jestem zaskoczony, ale i tak źle to zniosłem. Ten cały korowód partyjnych konwencji na rozpoczęcie kampanii wyborczej. Do samorządów! To było niesmaczne, niemądre i nie na miejscu.

 • Reklama

 • Robert Walenciak

  Będzie wojna na całego i wet za wet

  Poniedziałek, 3 września (10:37)

  Trach! To już mamy kampanię wyborczą rozpoczętą. A w zasadzie cztery, bo jak przytomnie przypomniał Jarosław Kaczyński, Polacy w ciągu najbliższych 21 miesięcy cztery razy pójdą do urn. Dobre i to. Wiemy też, jak te kampanie będą przebiegać, bo to zostało w weekend zapowiedziane. Nic zaskakującego - będzie wojna na całego i wet za wet.

 • Robert Walenciak

  Lewica powinna "udomowić" PiS?

  Poniedziałek, 27 sierpnia (10:06)

  Ta dyskusja wyłoniła się nie wiadomo skąd, zupełnie bez przyczyny. I nagle nabrała rumieńców. Nie sądzę, że z sierpniowej nudy. Raczej dlatego, że dotyka istotnej w polskim życiu publicznym sprawy.

 • Robert Walenciak

  Premier Morawiecki prowadzi niebezpieczną grę, ale stawka jest tego warta

  Poniedziałek, 20 sierpnia (09:45)

  Zacznijmy od epizodu z prezydentem. Jednym z punktów programu wizyty Andrzeja Dudy w Australii było podpisanie listu intencyjnego dotyczącego kupna przez Polskę dwóch trzydziestoletnich fregat typu Adelaide. O tym sporo przed wizytą mówiono. Tymczasem, gdy prezydent Duda siedział już w samolocie do Australii, dowiedzieliśmy się, że premier Morawiecki zablokował tę transakcję. Jak to rozumieć?

 • Robert Walenciak

  Weto prezydenta będzie wydarzeniem drugorzędnym

  Poniedziałek, 13 sierpnia (09:41)

  Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że prezydent Duda zawetuje uchwaloną przez PiS ordynację do Parlamentu Europejskiego.

 • Robert Walenciak

  Awantura ważniejsza od celu

  Poniedziałek, 6 sierpnia (09:57)

  ​Nie będę się wygłupiał i nie będę dywagował, czy sędziowie Sądu Najwyższego mogli zwracać się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w swojej sprawie, czy nie. Proponuję zostawić te analizy profesorom prawa, czyli fachowcom.

 • Robert Walenciak

  Polityczna gra Powstaniem

  Poniedziałek, 30 lipca (10:05)

  Gdy zbliża się 1 sierpnia i rusza lawina rocznicowych uroczystości, artykułów, wspomnień, po raz kolejny przypominają mi się obrazy z dzieciństwa. Mieszkałem na warszawskiej Woli, w kamienicy, której mieszkańcy mieli to szczęście, że uniknęli rzezi. Dlaczego, wyjaśnił mi to kilka lat temu Piotr Gursztyn, autor książki "Rzeź Woli". Otóż ten fragment dzielnicy miał być rozstrzelany w dalszej kolejności, był kolejny na liście. A później zmieniły się rozkazy, więc kobiet i dzieci już nie...

 • Robert Walenciak

  PRL

  Poniedziałek, 23 lipca (10:29)

  "Dojdziemy do władzy, powsadzamy was do więzień. Wie pan, dlaczego? Ja nie mówię tego bezpośrednio do pana, tylko do pana klasy. Mówię to po to, żebyście się opamiętali i to przeanalizowali" - powiedział Włodzimierz Czarzasty, przewodniczący SLD, do Jacka Sasina z PiS. A powolnych PiS prokuratorów i sędziów ostrzegł, że wszystkich ich zwolni z pracy. Z wilczym biletem.

 • Robert Walenciak

  Donald Trump oko w oko z Władimirem Putinem. Co z tego będzie?

  Poniedziałek, 16 lipca (09:55)

  Jestem z tego pokolenia, które pamięta dawne szczyty, z lat 80. XX wieku - Gorbaczow-Reagan i Gorbaczow-Bush. One były epokowe, prowadziły do radykalnego obniżenia światowego napięcia, rozbrajały Zimną Wojnę, demontowały imperium moskiewskie. Zmieniały świat. A czy spotkanie Putin-Trump można z tamtymi szczytami porównać? Na siłę, wszystko ze wszystkim można porównywać. Więc to byłoby takie właśnie porównanie.

 • Robert Walenciak

  Po koncercie The Rolling Stones w Warszawie: Kaczyński przy nich to młodzieniaszek

  Poniedziałek, 9 lipca (09:51)

  - Jestem za stary, żeby być sędzią, na tyle młody, żeby śpiewać – powiedział Mick Jagger na koncercie The Rolling Stones w Warszawie. No i oczywiście te słowa wywołały falę komentarzy, i dywagacji, co miał na myśli i kogo poparł. Połowa z nich jest bezsensowna. Jest oczywiste, że Mick Jagger nie mógł poprzeć prawicy i konserwatystów. Zawsze miał z nimi na pieńku, jeszcze w latach 60. chcieli wsadzić go do więzienia. Za to, co śpiewali i jak się zachowywali.

 • Robert Walenciak

  To byłoby śmieszne, gdyby nie było straszne

  Poniedziałek, 2 lipca (10:49)

  Słucham argumentacji PiS-u, premiera, prezydenta, i to wygląda, jakby wszystko było pisane przez bota. Polska przegrała 27-1 w sprawie Tuska, oni wołali - osiągnęliśmy sukces! Zwolnili Beatę Szydło z funkcji premiera? Też wołali, że to sukces, bo Szydło była najlepszym szefem rządu w historii III RP. Więc wyrzucili ją, bo była najlepsza? Ustawa o IPN, z której rząd wycofał się po pół roku? Też była sukcesem. Więc teraz rząd ją zmienił, zwołano specjalne posiedzenie Sejmu, żeby szybko to...

 • Robert Walenciak

  Witamy w świecie państwa teoretycznego!

  Poniedziałek, 25 czerwca (09:11)

  Jak ktoś ma wątpliwości - oto przykłady z ostatnich dni dwa, i śmieszne i straszne zarazem.

 • Robert Walenciak

  Oblężona twierdza władzy

  Poniedziałek, 18 czerwca (09:55)

  ​Jeśli chodzi o polską politykę, to mamy czas chaosu.

 • Robert Walenciak

  Media

  Poniedziałek, 11 czerwca (09:20)

  W westernach, które oglądałem w dawnych czasach, żelaznym elementem były rewolwerowe sceny w saloonie. Ci dobrzy i ci źli tłukli się aż miło, przy wtórze skocznej muzyki, którą przygrywał miejscowy muzyk na ustawionym w kącie pianinie. Na którym dumnie stała tabliczka z napisem "nie strzelać do orkiestry". I nie strzelali.

 • Robert Walenciak

  4 czerwca - przestroga i nadzieja

  Poniedziałek, 4 czerwca (09:34)

  ​4 czerwca nie sposób nie pisać o 4 Czerwca. O tamtych wyborach. One dziś są różnie opowiadane, najczęściej niemądrze, w oderwaniu od ówczesnych realiów. W oderwaniu od Okrągłego Stołu, który o nich zadecydował, i międzynarodowego otoczenia.