Reklama

Reklama

Robert Walenciak

 • Robert Walenciak

  Nie uciekniemy od Powstania Warszawskiego

  Poniedziałek, 3 sierpnia (10:04)

  Ojciec, chłopiec wówczas 11-letni, gdy pytałem go o Powstanie mówił (niechętnie), że musiał iść po trupach, bo innej drogi nie było. Te stosy ciał najmocniej zapamiętał.

 • Robert Walenciak

  Ruch jest wszystkim

  Poniedziałek, 27 lipca (11:00)

  Jest lato! Można rzec, robi się sennie, ludzie nie mają głowy do zajmowania się polityką. I zresztą słusznie, bo ile można... Ale wtedy na łowy wychodzi ON. Jarosław. Chyba już zresztą przyzwyczailiśmy się do tego, że PiS lubi sprawy polityczne, zwłaszcza te budzące kontrowersje, przepchać albo nocą, albo w wakacje, w upalne dni.

 • Reklama

  Reklama

 • Robert Walenciak

  Gierek wiecznie żywy

  Poniedziałek, 20 lipca (10:03)

  Lada dzień mają ruszyć zdjęcia do filmu o Gierku, a już o tym jest głośno, już się mówi. A nie wiadomo przecież jaki to będzie film, dobry czy zły, poważny czy komediowy, to wszystko, jak widać nie ma znaczenia, samo nazwisko Gierek wystarcza.

 • Robert Walenciak

  Pyrrusowe zwycięstwo

  Poniedziałek, 13 lipca (10:07)

  To nie jest tak, że Polacy wybrali status quo, że nic się nie stało, i że wszystko będzie tak jak do tej pory – z prezydentem Dudą, premierem Morawieckim i rządzącym nimi Jarosławem Kaczyńskim. Że owszem, było prawie po równo, ale przecież Polacy za parę tygodni się uspokoją, nastroje opadną, tak przecież w ostatnich latach parokrotnie było.

 • Robert Walenciak

  ​Andrzej Duda w godzinie próby

  Poniedziałek, 6 lipca (10:04)

  Wybory mają swoją logikę. W tej logice jest przyjęte, że ci, co rządzą, przedstawiają pogląd racji stanu, mówią językiem powagi, wiadomo, wiedzą więcej, patrzą szerzej, są poważni. Opozycja ma z kolei prawo być zajadła, posuwać się do demagogii, wszak ona za nic nie ponosi odpowiedzialności, ona wymaga.

 • Robert Walenciak

  Jaki wynik za dwa tygodnie?

  Poniedziałek, 29 czerwca (10:47)

  Pierwsza tura za nami, i teraz wszyscy zastanawiają się, kto lepiej – Duda czy Trzaskowski – zagospodaruje wyborców Hołowni, Bosaka, Biedronia… Czyli – jaki będzie wynik za dwa tygodnie?

 • Robert Walenciak

  Ciekawa kampania

  Poniedziałek, 22 czerwca (10:06)

  To jest ciekawa kampania. Co najmniej z dwóch przyczyn – PiS uważa, że gra o życie, więc nie ma zahamowań. Owszem, można się gorszyć tym wszystkim, co wyprawia, szczuciem na kolejne grupy, ale pasji w tym nie brakuje. Po drugie, koronawirus zmienił Polskę, wprowadził w stan niepokoju, niepewności. Wiadomo, jeżeli ludzie tracą źródła utrzymania, wali im się świat. A trudno im na nowo go ułożyć, jeżeli wszystko jest płynne i zmienne. W takiej sytuacji nastroje społeczne też są gorące, i też...

 • Robert Walenciak

  Dlaczego Duda chce wojny z LGBT?

  Poniedziałek, 15 czerwca (11:20)

  Uderz w stół, a nożyce się odezwą. No to właśnie jestem tymi nożycami, i się odzywam. Z kilku powodów. Po pierwsze, obrzydliwie się poczułem, gdy słuchałem prezydenta Dudy i pomniejszych pisowskich polityków, gdy dowodzili, że "ideologia" LGBT to neobolszewizm. I że nie ma ludzi LGBT, jest tylko ideologia. Aha, no i że "ci ludzie nie są równi ludziom normalnym" – tak to ujął poseł Przemysław Czarnek, też z PiS-u.

 • Robert Walenciak

  Trzaskowski nie walczy z Dudą

  Poniedziałek, 8 czerwca (09:44)

  No to mamy kampanię wyborczą, i jakiś realny termin wyborów. Wszyscy chcą, by wreszcie się odbyły 28 czerwca – i wyborcy (mówią o tym sondaże), i politycy. Więc raczej już nie będą przełożone. Choć epidemia koronawirusa narasta. Mieliśmy 300 zachorowań dziennie, i był alarm, wprowadzano obostrzenia, teraz mamy 500 i luzujemy, otwieramy baseny, kina, jest zgoda na wyprawianie wesel... Więc za te 20 dni może być różnie...

 • Robert Walenciak

  Miliardy dla następnej generacji

  Poniedziałek, 1 czerwca (09:50)

  Lamentowałem tydzień temu, że i media, i politycy zajmują się sprawami drugorzędnymi, zupełnie lekceważąc plany rozkręcenia gospodarki państw Unii, szykowane w Brukseli. Te miliardy euro, które lada moment miały być rzucone na stół. Uff… Ursula von der Leyen ogłosiła wielki Fundusz Odbudowy, który spece od PR nazwali "UE Next Generation", wart 750 miliardów euro – no i poszło! Media prześcigały się w kolejnych informacjach, już nie bały się poświęcać tej sprawie swoich czołówek.

 • Robert Walenciak

  Co nas obchodzi Unia i jej pieniądze...

  Poniedziałek, 25 maja (09:58)

  Wsi spokojna, wsi wesoła… To, że Polska nie jest w centrum Europy, to wszyscy wiemy, tak już jest i tyle. Kłopot jest inny – że pozbyliśmy się ambicji, by do tego centrum się przesuwać. I że nie tylko pogodziliśmy się, że jesteśmy daleką prowincją, ale i że z tym jest nam coraz lepiej. Nam – politykom, dziennikarzom, i szerokiej publiczności.

 • Robert Walenciak

  Ból Prezesa i jego podwładnych

  Poniedziałek, 18 maja (10:21)

  Owszem, pamiętam czasy PRL. Ale akurat tych, kiedy z powodu piosenki, którą wyemitowano, trzęsło się pół radia i pół rządu, no i wdrożone jest specjalne śledztwo, które ma wykazać, kto dopuścił się ataku na rząd i Pana Prezesa - no, tych czasów nie pamiętam. Na świecie mnie jeszcze nie było. To inna epoka, bo, proszę dziatwy, PRL też miała swoje epoki. I w jednych obowiązywała muzyka przodowników pracy, ewentualnie ludowa, a w innych był Marek Niedźwiecki i jego Lista Przebojów.

 • Robert Walenciak

  Czas chaosu

  Poniedziałek, 11 maja (11:07)

  Nie było wyborów prezydenta, co ogłosiła PKW, i teraz pytanie – co będzie dalej? Kiedy wyjdziemy ze świata chaosu i zaczniemy być państwem w miarę przewidywalnym? Nie jestem tu optymistą.

 • Robert Walenciak

  ​Wiatr historii

  Poniedziałek, 4 maja (10:16)

  Nie wiadomo, czy za parę dni, 10 maja, będą wybory prezydenckie czy nie będą. Nie wiadomo też, jak będą zorganizowane, czy zamiast PKW, przeprowadzać je będzie wicepremier i listonosze. O tym wszystkim dowiemy się dopiero 6 lub 7 maja. Przepraszam, ale takiej parodii wyborów, i demokracji, dawno świat nie widział.

 • Robert Walenciak

  O co chodzi Gowinowi?

  Poniedziałek, 27 kwietnia (10:22)

  Jakby to nie zabrzmiało, dziś najważniejszym politykiem w Polsce jest Jarosław Gowin. Bo wszystko wokół niego się kręci. I od tego czy PiS zdoła go spacyfikować, zagnać z powrotem do Zjednoczonej Prawicy albo zniszczyć, czy też nie zdoła, zależy przyszłość polskiej polityki. Jarosława Kaczyńskiego również.

 • Robert Walenciak

  ​Minister Szumowski nie broni lekarzy

  Poniedziałek, 20 kwietnia (10:13)

  Jest chaos. Ale otworzyli las. Wcześniej go zamknęli, zdaje się, przy 3 tys. zarażonych, teraz, gdy zarażonych mamy 9 tys., otworzyli. Odwrotnie jest z maseczkami. Najpierw mówili, że niepotrzebne. Sam minister Szumowski mówił, że bardziej szkodzą niż pomagają. Śmiał się z tych noszących. A teraz nie wolno bez maseczki z domu wychodzić. Choć w lesie można zdjąć.