Robert Walenciak

 • Robert Walenciak

  Rok wyborów i przewodnictwa w Unii

  Poniedziałek, 3 stycznia (07:25)

  O roku 2010 napisano już tysiące stron, więc - myślę - nie ma wielkiej potrzeby dopisywać kolejnej. Warto za to spojrzeć w przyszłość. Wbrew pozorom, przyszłość nie jest domeną wróżbitów. Owszem, są wydarzenia niespodziewane, ale świat współczesny tak jest skonstruowany, że rządzi się wcześniej ułożonym kalendarzem.

 • Robert Walenciak

  Podróże złoszczą

  Poniedziałek, 27 grudnia (06:00)

  Podróże kształcą - mówi przysłowie. Może tak, może nie. W każdym razie, w Polsce podróże raczej złoszczą.

 • Reklama

 • Robert Walenciak

  Reflektory na scenę!

  Poniedziałek, 20 grudnia (07:04)

  Już nawet nie chcę dociekać czy premier Tusk ma dzisiaj zdecydować o personaliach w Ministerstwie Infrastruktury czy jutro, czy kiedykolwiek indziej. Bo i tak zadecyduje za późno. To jest poza rozumem - od 12 grudnia mamy niepojęte sceny na kolei, nikt nic tam nie wie, jesteśmy świadkami największej nieudolności w historii kolei żelaznych na ziemiach polskich, a premier i jego minister grają w tak zwane bambuko.

 • Robert Walenciak

  Dziwny widok przed domem Jaruzelskiego

  Poniedziałek, 13 grudnia (10:08)

  Od jakiegoś już czasu w noc z 12 na 13 grudnia zbiera się przed domem generała Jaruzelskiego grupka prawicowych działaczy, by wypominać mu wprowadzenie stanu wojennego.

 • Robert Walenciak

  Wybory wygrali "kandydaci ludzi"

  Poniedziałek, 6 grudnia (04:10)

  Dwa tygodnie temu pisząc o wyborach samorządowych wypominałem partiom przedwczesne fetowanie sukcesu. Bo specyfika tych wyborów jest taka, że każdy znajdzie sobie miejsce, w których wypadł świetnie, a i takie, gdzie zaprezentował się fatalnie. Dlatego tak trudno je oceniać. I dlatego też wszystkie cztery partie ogłosiły swój sukces.

 • Robert Walenciak

  Świństwa małych ludzi

  Poniedziałek, 29 listopada (10:23)

  W roku 1983, po tym jak milicjanci śmiertelnie pobili Grzegorza Przemyka, przez ówczesne media przepłynęła fala informacji, że sanitariusze biją pacjentów karetek pogotowia. Biją, okradają itp. Było tego wiele, wiadomo, na zamówienie. Ówczesna władza szła w zaparte, powtarzała, że Grzegorz Przemyk nie został pobity na komisariacie, tylko w karetce. Opowiadał o tym na konferencjach prasowych Jerzy Urban.

 • Robert Walenciak

  PO traci, PiS bez zdolności koalicyjnej

  Poniedziałek, 22 listopada (07:07)

  No to kto wygrał wybory samorządowe? Cztery główne partie ogłosiły swój sukces. Więc wszyscy wygrali? Nie ma przegranych? Jeżeli tak, to mamy cud.

 • Robert Walenciak

  Masowo ogłupieni obywatele

  Poniedziałek, 15 listopada (07:12)

  W czasie długiego weekendu przeprowadziłem błyskawiczną ankietę wśród bliższych i dalszych znajomych, wypytując ich o wybory samorządowe. Czy będą głosować? Na kogo? Dlaczego?

 • Robert Walenciak

  Lewica czy prawica? Po co głosować?

  Poniedziałek, 8 listopada (11:02)

  Jarosław Kaczyński ogłosił kiedyś, że jego wróg Donald Tusk jest z podwórka, a on, Jarosław, jest z żoliborskiego salonu. Może i tak jest. Ale patrząc na to jak działają, miałbym wątpliwości. Bo to Tusk prowadzi kampanię sprytem, unikami, grzecznym słowem, szpileczkami, a Kaczyński porusza się po scenie jak poszukujący okazji do bitki osiłek. Któremu, w sumie, obojętne jest z kim się boksuje, czy z wrogiem, czy ze swoim, byle tylko adrenalina grała.

 • Robert Walenciak

  Taka polska dusza

  Środa, 3 listopada (07:27)

  Cóż można pisać w Polsce między 1 a 11 listopada? Jeżeli wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, to w polskiej polityce wszystkie drogi prowadzą do patriotycznych uroczystości, z udziałem biskupów, ułańskich lanc, i wspominaniu wielkiej przeszłości.

 • Robert Walenciak

  Rozszarpią Platformę na kawałki

  Poniedziałek, 25 października (07:03)

  Tragedia w Łodzi nikogo niczego nie nauczyła. Mało kogo obeszła. Politycy chwycili ją jako kolejną okazję do dowalania przeciwnikowi. Do pokazywania palcem - o, agresor! Nie ma nawet sensu przypominać różnych ich wypowiedzi, przeważnie głupich i ociekających złością. I taką prymitywno-aparatczykowską rachubą. Bo PiS krzyczy - zabijają nas, Platformo, na kolana, przepraszaj! Atakowaliście Lecha Kaczyńskiego - wy, media, wykształciuchy, i proszę kogo wyhodowaliście! A PO odpowiada - Kaczyński,...

 • Robert Walenciak

  Ten kraj jest nasz i wasz

  Poniedziałek, 18 października (09:19)

  Ruszyła nam kampania wyborcza przed wyborami samorządowymi, mieliśmy weekend konwencji partyjnych, bomba poszła w górę. Te wszystkie konwencje organizowane są według dość banalnego scenariusza, ale warto je śledzić, by poznać stan ducha partii, ich rachuby.

 • Robert Walenciak

  Ubeckie państwo

  Poniedziałek, 11 października (08:52)

  W naszym życiu publicznym z reguły jest tak, że z igły robione są widły, że z wiadomości średniej, bądź wręcz pośledniej rangi, robi się wielkie halo, że co chwila mamy jakiś skandal, sensację. To wszystko dla normalnego człowieka jest nie do zniesienia.

 • Robert Walenciak

  Ruch Palikota odblokowuje debatę

  Poniedziałek, 4 października (07:03)

  Czy Palikotowi się uda? Czy założy partię i to wystrzeli? Byłbym ostrożny w prognozach. Pewne jest za to, że zaszkodzi Platformie. No i, niezależnie od tego, czy wgryzie się w scenę polityczną, czy nie, mocno na niej namiesza. Choć pewnie nie tak, jak sobie wyobraża.

 • Robert Walenciak

  Koniec wielkich zmian w Polsce

  Poniedziałek, 27 września (10:16)

  Od II wojny światowej Polska przeżyła trzy wielkie zmiany. Pierwszą była tzw. socjalistyczna industrializacja lat pięćdziesiątych i wcześniejszych, kiedy miliony chłopskich dzieci przeprowadziło się ze wsi do miast, z drewnianych chałup do bloków z bieżącą wodą. Z karłowatych gospodarstw do budowanych fabryk. Awans społeczny milionów przeorał Polskę, zmienił ją, tak naprawdę stworzył kraj, w którym dziś żyjemy.

 • Robert Walenciak

  Oczekiwanie na coś lepszego

  Poniedziałek, 20 września (09:57)

  To już nie jest przypadek. SLD w jednym z niedawnych sondaży dostał 20 proc., w innym - 17 proc., można więc przyjąć, że te dwa badania rejestrują fakt, że rośnie liczba osób gotowych głosować na partię lewicową. Co oczywiście zmienia w sposób istotny scenę polityczną.