Robert Walenciak

 • Robert Walenciak

  Niemcy i Francja mają plan: Unia w Unii

  Poniedziałek, 27 czerwca (09:20)

  Wszyscy to wiemy – po referendum brytyjskim Europa już nie będzie taka sama. Więc jaka będzie? Po pierwszych reakcjach największych, Niemiec, Francji, wyraźnie widać, że jest tam pewien plan. Że Brexit ich nie zaskoczył.

 • Robert Walenciak

  Biało-czerwoni, czyli Europa bez kompleksów

  Poniedziałek, 20 czerwca (07:47)

  Oczywiście, nikt nie wie, jak skończy się polska przygoda na Euro 2016. To jest sport, ale póki co, wygląda to obiecująco. Nasi piłkarze tworzą team, nie pękają, są zdyscyplinowani taktycznie, mają siłę grać do końca. Jeżeli porównuję obecną reprezentację z poprzednimi, to właśnie te cechy rzucają się w oczy. To było widać podczas meczu z Niemcami.

 • Reklama

 • Robert Walenciak

  Walenciak: Igrzyska, ludzka rzecz

  Poniedziałek, 13 czerwca (07:06)

  W odwiecznej wojnie postu z karnawałem wygrywa karnawał, i bardzo mnie to cieszy. Bo to znak, że jesteśmy normalni. Tak zresztą było u źródeł naszej cywilizacji. Zwycięzcom igrzysk olimpijskich budowano pomniki, byli oni traktowani na równi z triumfującymi wodzami. Zresztą, gdy oni rywalizowali, wojny zawieszano, zajmowano się dopingowaniem swoich. Prawda, że coś jeszcze nam z tamtych czasów zostało?

 • Robert Walenciak

  Suweren został oszukany

  Poniedziałek, 6 czerwca (08:50)

  Jarosław Kaczyński i jego podwładni jako argument, że mogą robić, co chcą, mówią, że taka była wola suwerena, czyli wyborców, to znaczy narodu. "W demokracji to suweren wybiera swoje przedstawicielstwo, którym jest parlament. A parlament stanowi prawo, które obowiązuje wszystkich" - tłumaczą. To jest tłumaczenie prymitywne, nieprawdziwe i niebezpieczne.

 • Robert Walenciak

  Jeden z najważniejszych współczesnych sporów

  Poniedziałek, 30 maja (06:13)

  Myślę, że warto zwrócić uwagę na niedawną decyzję władz szwajcarskiego kantonu Bazylea-Miasto. Otóż zmieniły one wcześniejszą decyzję dyrekcji szkoły w Therwil, dziesięciotysięcznym miasteczku, która zwolniła uczniów muzułmańskich z obowiązku podawania rąk kobietom i dziewczynkom. "Wierzenia religijne nie są usprawiedliwieniem dla odmawiania podawania ręki nauczycielce" - głosiło orzeczenie władz kantonu.0

 • Robert Walenciak

  Retoryczne pseudopopisy

  Poniedziałek, 23 maja (06:04)

  Zachwycił mnie Krzysztof Szczerski, który w audycji radiowej groził posłom. Że nie potrafią znaleźć "kompromisu" (cóż za piękne słowo...) w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. A jeżeli nie znajdą, to będzie tak: "prezydent zabierze wam zabawki i będzie rządził, i będziecie się cieszyć". Jezu, a pan prezydent zgodę Jarosława Kaczyńskiego na to samodzielne rządzenie ma?

 • Robert Walenciak

  Dwie koncepcje budowania polskiej obronności

  Poniedziałek, 16 maja (06:53)

  "Antoni Macierewicz nie powinien dłużej sprawować urzędu ministra obrony narodowej" - tak napisało sześciu byłych szefów MON. "Minister przedstawił listę zaniedbań w polskiej armii na przestrzeni ostatnich kilku lat" - ripostował rzecznik MON, wspierany przez polityków PiS. No i kto ma rację? A może obie strony?

 • Robert Walenciak

  Jarosław Kaczyński wyhodował sobie KOD

  Poniedziałek, 9 maja (08:21)

  Jakie grupy są w Polsce najważniejsze? O kogo trzeba się szczególnie starać? Nie, drodzy państwo, to nie górnicy, nie lekarze ani nie robotnicy (ha, ha...). To działacze partii politycznych, ten tak zwany aparat. To z nimi partyjni wodzowie liczą się najbardziej. Bo to jest ich gwardia, która toczy walkę z wrogami, ale i która może też ich obalić.

 • Robert Walenciak

  Minister Waszczykowski podjął walkę z Rosją. I przegrał

  Poniedziałek, 2 maja (09:17)

  ​Polska zgłupiała. Oto bohater naszych dni, minister Waszczykowski, podjął walkę z Rosją. I przegrał. Minister chciał zatrzymać Rosjan u naszych bram, bo oni chcieli motocyklami przejechać przez Polskę do Berlina. Taką mieli ochotę, żeby w ten sposób uczcić marsz Armii Czerwonej w czasach II wojny światowej.

 • Robert Walenciak

  Zachód jak bankomat. Ma nam płacić

  Poniedziałek, 25 kwietnia (07:20)

  Opowiadała mi nasza europosłanka taką historię: podczas jakiejś dyskusji w parlamencie w Brukseli wstała Niemka i spontanicznie rzuciła: "To może wyjdźcie z tej Unii, jak wam tu tak niedobrze, jak wam się nie podoba". Nie była w swych emocjach odosobniona, szybko poparli ją inni europosłowie - z Holandii, z Francji... No i w końcu podobne zdanie wyraził niedawno prof. Krasnodębski, proponując referendum w Polsce w sprawie naszej obecności w UE. Może więc na to pora? Na referendum? Czy mamy...

 • Robert Walenciak

  Dzisiejsza Polska nie ma polityki zagranicznej

  Poniedziałek, 18 kwietnia (06:54)

  Owszem, różni politycy obozu rządzącego w Polsce wygłaszają rozmaite zapowiedzi, apele itd., ale to nie jest polityka, to gadulstwo. Nie ma ono jakiegokolwiek znaczenia, bo na świecie nikt na to nie zwraca uwagi. Ani w NATO, ani w Unii Europejskiej, ani w Grupie Wyszehradzkiej, która miała być - jak opowiadano - jakimś wielkim i wpływowym sojuszem.

 • Robert Walenciak

  Polski bałagan, polska kłótliwość

  Poniedziałek, 11 kwietnia (05:56)

  Kara śmierci dla Tuska, pomniki i ulice smoleńskie w każdym mieście, wybaczenia nie będzie, Macierewicz ważniejszy od Dudy... Czy tylko to będziemy pamiętać z niedzielnych uroczystości?

 • Robert Walenciak

  Potrafią uwieść wizją innej Polski?

  Poniedziałek, 4 kwietnia (06:40)

  Protesty przeciwko całkowitemu zakazowi aborcji to nie są krzyki jakichś marginalnych środowisk. Owszem, na ulice wyszli najbardziej zaangażowani, ale jestem dziwnie pewien, że akurat w tej sprawie mają oni poparcie większości Polaków. Nie sądzę bowiem, by wielu było zwolenników obowiązkowego rodzenia dzieci poczętych z gwałtu, a już zupełnie trudno mi sobie wyobrazić, by stając przed wyborem: śmierć matki lub aborcja, ktoś wybrał śmierć matki. Tymczasem, w myśl planowanej ustawy, tak może...

 • Robert Walenciak

  Dlaczego Ameryka tak twardo gra w sprawie TK?

  Wtorek, 29 marca (08:04)

  To już wiemy – Andrzej Duda spotka się w Waszyngtonie z celowym afrontem, prezydent Obama nie znajdzie czasu, by z nim porozmawiać. To czytelny znak, pokazujący, co myśli dziś o rządzących w Polsce Ameryka.

 • Robert Walenciak

  Polskie bałaganiarstwo i jednoczesne nadęcie

  Poniedziałek, 21 marca (07:17)

  Czemu nie zdziwiły mnie informacje dotyczące okoliczności wypadku opancerzonej limuzyny BMW z prezydentem Dudą na pokładzie? Och! Miał to być zamach, kolejny, taki zdradziecki. A okazuje się, że było niechlujstwo.

 • Robert Walenciak

  PiS przegrał bitwę o Trybunał

  Poniedziałek, 14 marca (06:16)

  PiS przegrał bitwę o Trybunał. Sam się o to prosił. W sumie, żal na to patrzeć. Przede wszystkim, przegrał ją za granicą.Bo za chwilę, po orzeczeniu Komisji Weneckiej (ktoś spodziewał się, że może być inne?), ruszy lawina.