Reklama

Reklama

Rafał Ziemkiewicz

 • Rafał Ziemkiewicz

  Problem komunikacyjny

  Środa, 23 lutego (11:56)

  Gadał dziad do obrazu, a obraz do niego ni razu. Prezydent Bush przyjechał rozmawiać z przywódcami Europy, jak spuścić parę z bliskowschodniego kotła i zapobiec jego wybuchowi, który zagraża dziś światu w nie mniejszym stopniu niż w początkach wieku XX zagrażał "kocioł bałkański". Prezydent Bush po raz enty przedstawia swój pomysł: budować w krajach arabskich gospodarkę wolnorynkową na wzór zachodni, krzewić wolność osobistą i wspierać rodzącą się z tego demokrację.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Puste słowa o populizmie

  Środa, 16 lutego (11:29)

  Kłamstwo tysiąc razy powtórzone staje się prawdą - głosił doktor Goebbels. W łagodniejszej wersji, stosowniejszej do naszych czasów, można rzec: sąd wątpliwy, nieuzasadniony, ale powtórzony tysiąc razy, zaczyna być uważany za oczywistość.

 • Reklama

  Reklama

 • Rafał Ziemkiewicz

  Histeria antylustratorów

  Środa, 9 lutego (13:33)

  "Gazeta Wyborcza" i "Polityka" straszą Polaków listą Wildsteina - nie bez pewnego powodzenia. Są ludzie, którzy fakt znalezienia się na niej odebrali tak, jakby umieścił ich tam Wildstein, a nie SB. Mam do nich wszystkich pytanie: czy woleliby, aby fakt, że w archiwach SB jest teczka opatrzona takim nazwiskiem, krążył latami jako plotka?

 • Rafał Ziemkiewicz

  Stary strach, nowa godność

  Wtorek, 1 lutego (11:48)

  W roku 1994 grupa moich znajomych zbierała - wcale nie na jakiejś zapadłej prowincji - podpisy pod tzw. "społecznym projektem konstytucji". Najczęstszą reakcją ludzi, do których przychodzili, był paniczny strach.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Polskie obozy

  Środa, 26 stycznia (06:00)

  Kiedy w początkach lat dziewięćdziesiątych alarmowaliśmy w "Gazecie Polskiej", że w publikacjach organizacji żydowskich, a za nimi w zachodniej prasie, wypisuje się o Polakach różne obrzydlistwa, przypisując nam odpowiedzialność za holocaust - to jedynym efektem w tzw. wiodących mediach były miotane na nas obelgi i oskarżenia o antysemityzm.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Antyedukacja

  Środa, 19 stycznia (12:50)

  Może to i drobna sprawa, ale jakże charakterystyczna: fotoradary. Policja drogowa przyznała, że poprzestawiała owe pułapki na zbyt szybko jeżdżących kierowców tak, by wyłapywały nie wszystkich, którzy przekraczają dozwoloną prędkość, ale jedynie tych, którzy robią to w sposób nazbyt jaskrawy.