Cenne odkrycie w Muzeum Piastów Śląskich

Ponad 400-letni podręcznik wojskowości odkryto w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu na Opolszczyźnie. Brulion uważano dotąd za zeszyt do nauki geometrii i arytmetyki. Sztuki wojennej uczył się z niego książę legnicko-brzeski Jan Chrystian.

Podręcznik pochodzi z 1609 roku, a w zbiorach muzeum znalazł się w 1945 roku. Nieco sfatygowany brulion składa się ze 160 stron, z czego prawie 60 zapisanych jest ręcznie.

Reklama

Zapiski i rysunki księcia udało się rozszyfrować naukowcom z Politechniki Śląskiej. Stwierdzili oni, że z całą pewnością nie jest to zeszyt do geometrii, ale podręcznik sztuki wojennej.

Dzięki niemu książę wiedział np, jak obliczyć tor lotu pocisku i jak ustawiać żołnierzy na polu walki. - Jak rozstawiać wojsko, jak nim kierować, na jakim odcinku rozstawić 100 ludzi - mówi o zawartości cennego znaleziska dyrektor Muzeum Piastów Śląskich.

Paweł Kozerski nie ma wątpliwości, że jest to odkrycie na europejską skalę. Wiadomo, że autorem zapisków jest Jan Chrystian. Niewykluczone, że młody książę przygotowywał się w ten sposób do wojny XXX-letniej. Wartość podręcznika ocenią teraz historycy wojskowości.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje