Droga, która łączy z sąsiadami

W okolicy przejścia granicznego Konradów - Zlate Hory odbyła się uroczystość oddania do użytku po gruntownej przebudowie fragmentu drogi wojewódzkiej nr 411.

Wziął w niej udział m.in. marszałek województwa opolskiego, Józef Sebesta oraz wojewoda opolski Bogdan Tomaszek.

Reklama

Przedmiotem inwestycji była przebudowa drogi wojewódzkiej nr 411 na odcinku 3,7 kilometra od centrum Głuchołaz (ul. Powstańców Śl.) do przejścia granicznego Konradów - Zlate Hory wraz z odwodnieniem oraz przebudową przepustów, zatok autobusowych, a także odcinków sieci elektroenergetycznej, telekomunikacyjnej i gazowej.

Prace zaczęły się w czerwcu 2006 roku i trwały do jesieni tego roku (20 listopada nastąpiło oficjalne otwarcie, ale w praktyce ruch trwa tam już od kilku tygodni).

Koszt inwestycji to 8,1 mln zł, w tym dotacja ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - 6,1 mln zł. Przebudowa była realizowana w ramach programu Interreg IIIA Czechy-Polska.

Na drogach wojewódzkich Opolszczyzny jest to pierwsza inwestycja finansowana w ten sposób. Program polega w skrócie na tym, że trzeba znaleźć partnera po drugiej stronie granicy, który aktywnie uczestniczy w projekcie, np. pomagając w przygotowaniu tego projektu, biorąc udział w jego realizacji i promocji.

Stopień zaangażowania partnera jest bardzo istotny i może mieć decydujący wpływ na przyznanie unijnych pieniędzy. W przypadku przebudowy drogi wojewódzkiej nr 411, projekt ma pomóc w rozwoju kontaktów transgranicznych między województwem opolskim a Krajem Ołomunieckim.

Po stronie czeskiej również był prowadzony bliźniaczy remont drogi. Obie przebudowy w znaczny sposób poprawią możliwości rozwoju turystyki na tym terenie.

- Dziękuję wykonawcom i panu dyrektorowi Poliwodzie i jego współpracownikom za dobrze wykonaną robotę - powiedział marszałek Sebesta.

- Życzmy sobie, aby jak najwięcej dróg wojewódzkich na Opolszczyźnie wyglądało tak dobrze, jak ten oddawany właśnie do użytku odcinek. To naprawdę europejska jakość.

Zespół Prasowy UMWO

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje