Spór o kamienicę rozstrzygnięty

W księdze wieczystej kamienicy w Głogówku jako właściciel ma figurować Skarb Państwa - orzekł Sąd Rejonowy w Prudniku, rozstrzygając tym samym międzynarodowy spór o prawa własności do tej kamienicy.

Sporna kamienica należała do Gertrudy Golby, która w 1980 roku wyjechała do Niemiec. Wcześniej musiała zrzec się polskiego obywatelstwa. Ówczesne władze zaniedbały jednak wpisanie Skarbu Państwa jako właściciela do księgi wieczystej nieruchomości, przejętej na mocy ustawy z 1961 roku. Z kolei w 2001 roku do księgi wieczystej, po przeprowadzeniu postępowania spadkowego, wpisała się córka Golby, Ingeborg Stralla.

Reklama

Obecny najemca przez wiele lat był przekonany o tym, że ma wszelkie możliwe dokumenty na to, że mieszka tu wraz z rodziną całkowicie legalnie. Okazało się jednak, że może wszystko stracić - w księdze wieczystej nie było bowiem jakiegokolwiek wpisu, który miałby udokumentować prawa własności.

Dzisiejszy wyrok stwierdzający, że w księdze ma zostać wpisany Skarb Państwa, ma ogromne znaczenie nie tylko dla mieszkańców Głogówka. Na Opolszczyźnie może być ponad 1000 podobnych przypadków. Według urzędu wojewódzkiego, w regionie jest kilka spraw związanych z ewentualnymi próbami odzyskania majątku przez Niemców, którzy przed laty wyjechali z Polski. Wynikają one głównie z zaniedbań ówczesnych urzędów administracji, które powinny wykreślić z ksiąg wieczystych prawo własności osób wyjeżdżających na stałe z Polski.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje