Z informacją bliżej ludzi

Czy można wrócić do Polski razem z zasiłkiem dla bezrobotnych, który otrzymaliśmy za granicą? Jak załatwić taki zasiłek? Gdzie szukać pomocy w tej sprawie?

Na te pytania starali się odpowiedzieć organizatorzy spotkania, jakie odbyło się w strzeleckim Starostwie Powiatowym, a które zorganizował - z inicjatywy strzeleckiego PUP-u - Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu. Adresatami tego spotkania informacyjnego były osoby mieszkające i pracujące za granicą lub ich rodziny, a inicjatywa była ściśle związana z programem "Opolskie - tutaj zostaję".

Reklama

Niemal sto osób zjawiło się w sali strzeleckiego starostwa, przyjeżdżając ze wszystkich gmin powiatu.

Na początku do zebranych zwrócił się wicemarszałek Józef Kotyś, który zaprezentował program "Opolskie- tutaj zostaję", jego idee, założone cele i oczekiwane efekty. - Wiem, że przed Wami trudne wybory - mówił marszałek. - Niektórzy już tak przyzwyczaili się do wyjazdów do Niemiec czy Holandii, że to ich sposób na życie.

Ale z biegiem czasu będziecie myśleć, co zrobić, żeby tu wrócić na stałe. Musicie śledzić, co się dzieje w regionie, jakie firmy się tu budują, gdzie mogą być nowe miejsca pracy. Program daje Wam taką informację, mamy dobrych partnerów wśród firm w całym województwie, a z czasem będzie ich na pewno więcej.

Marszałek pokazywał, jak w ostatnich kilku latach korzystnie zmieniają się wskaźniki zatrudnienia i poziomu bezrobocia, pokazywał, jak przez kilka lat, przez wzrastający kurs złotówki, zmniejszyła się siła nabywcza pieniędzy przywożonych z za zachodniej granicy. Mówił, że na miejscu także można się starać o fundusze na rozwój własnych firm czy założenie zupełnie nowych inicjatyw gospodarczych. Widać było, że dla wielu osób był to pierwszy kontakt z programem "Opolskie - tutaj zostaję", ale słuchali słów marszałka z zaciekawieniem.

Potem zaś przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Pracy bardzo szczegółowo objaśniali zasady transferu zasiłku dla osób powracających z zagranicy, omawiając nie tylko procedury, których należy w staraniach ten zasiłek dopełnić, ale także wszystkie formularze, które trzeba złożyć w odpowiednich urzędach.

Inicjatywa spotkania spotkała się z dużym zainteresowaniem mieszkańców powiatu strzeleckiego.

Zespół prasowy UMWO

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje