23. Franciszkańskie Spotkanie Młodych

Pod hasłem "Z Franciszkiem i Klarą...w rytmie miłości" w niedzielny wieczór w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla (woj. podkarpackie) rozpoczęło się 23. Franciszkańskie Spotkanie Młodych (FSM). Brało w nim udział ponad tysiąc osób z Polski oraz z Ukrainy.

Dyrektor FSM, ojciec Piotr Reizner, zaznaczył, że temat tegorocznego Spotkania jest zakorzeniony w temacie bieżącego roku w kościele, który brzmi: "Bądźmy świadkami Miłości".

Reklama

- W temacie pojawia się słowo miłość pisane dużą literą. Chcemy przez to zwrócić uwagę, że nie idzie tu po prostu o każdy rodzaj miłości, ale o tę pochodzącą z góry, ze źródła, jakim jest Bóg -powiedział Reizner.

Spotkanie, które potrwa do soboty, tradycyjnie rozpoczęła wieczorna msza święta, której przewodniczył biskup Stanisław Dowlaszewicz z Boliwii. W programie FSM znalazły się m.in. msze, nabożeństwa, całodobowa adoracja Najświętszego Sakramentu, konferencje głoszone przez świeckich i duchownych.

Ponadto w ramach FSM odbędą się rozmowy w grupach, gdzie będzie można poruszać trudne tematy, a także koncerty muzyczne, w tym Arki Noego, Jana Budziaszka z zespołem i grupy Fioretti z Wyższego Seminarium Duchownego Franciszkanów oraz seanse filmowe w "Kinie pod chmurką".

Będzie można także porozmawiać m.in. z Tomaszem Terlikowskim, publicystą, redaktorem naczelnym portalu Fronda, oraz ojcem Rafałem Szymkowiakiem, kapucynem, który pracuje z młodzieżą uzależnioną.

Tradycyjnie gościem FSM będzie m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita przemyski abp Józef Michalik, który będzie przewodniczył jednej ze mszy św. Spotkanie zakończy się w sobotę, 31 lipca, mszą św. na rozesłanie.

Średnia wieku uczestników FSM to 19 lat, choć nie brakuje także studentów i młodszych uczniów szkół średnich. Uczestnicy mieszkają na polu biwakowym. Mają tam zapewnioną opiekę medyczną, ochronę i wszelką pomoc.

Organizatorzy zachęcają wszystkich do przyjazdu. Zapewniają, że dla nikogo nie zabraknie miejsca. Wystarczy tylko przywieźć namiot, karimatę, śpiwór i inne przedmioty niezbędne w biwakowych warunkach.

- Co roku przyjeżdża mniej więcej stała liczba uczestników, około tysiąca - 1,2 tys. młodych ludzi. W tym stałych bywalców jest zaledwie około 50 proc. Jednak liczba osób, które możemy przyjąć, jest tak naprawdę nieograniczona - powiedział Reizner.

Dodał, że przybywają na Kalwarię Pacławską także młodzi z Ukrainy, ale - jak zauważył - jest ich coraz mniej. - Te wszystkie obostrzenia z wizami powodują, że przyjeżdża co raz mniej osób z Ukrainy, ale biorą za to udział w organizowanym przez nas Spotkaniu Młodych w Bołszowcach na Ukrainie. W tym roku było to prawie czterysta osób z Ukrainy, Uzbekistanu i też Polski - powiedział Reizner. Była to już 9. edycja tej imprezy, a jej hasło to "Kochać każdy może".

Św. Franciszek z Asyżu (1181 r. - 1226 r.) był misjonarzem, mistykiem i stygmatykiem. Założył zakon franciszkanów, jest uważany za prekursora ekologii.

Św. Klara z Asyżu (1193 lub 1194 r. - 1253 r.) była zakonnicą i duchową córką Franciszka z Asyżu; współzałożycielka wspólnoty zakonnej klarysek.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje