Gang oskarżony o przerzucanie cudzoziemców przez granicę

15 osób zostało oskarżonych o udział w międzynarodowej zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się nielegalnym przerzutem przez polsko-ukraińską granicę cudzoziemców.

Akt oskarżenia w tej sprawie został w środę skierowany do przemyskiego sądu.

Reklama

Jak poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Przemyślu Marta Pętkowska, oskarżeni to Wietnamczycy, Ukraińcy i Polacy, z których większość była już karana. Szefem gangu był Wietnamczyk.

Według aktu oskarżenia gang od czerwca 2007 do grudnia 2008 roku przerzucił z Ukrainy do Polski prawie 100 imigrantów. Wśród nich byli Wietnamczycy, Pakistańczycy, Afgańczycy, a nawet obywatele Sri Lanki. Niektórych udało się zatrzymać. Gang pobierał od imigrantów opłatę 150 dolarów.

Jak ustaliła prowadząca śledztwo Prokuratura Rejonowa w Przemyślu, cudzoziemcy pieszo przekraczali granicę. Grupy liczyły od 4 do 12 osób. Najczęściej towarzyszył im przewodnik. Po polskiej stronie oczekiwał kurier, który następnie wiózł ich w okolice Warszawy. Tam odbierał ich szef grupy. Część z nich udawała się następnie do krajów zachodniej Europy, a część zostawała w Polsce.

13 oskarżonych wyraziło gotowość dobrowolnego poddania się karze od 1,5 do 2,5 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu, a także zapłacą grzywny. Pozostałych dwóch za zarzucane im czyny odpowie w normalnym trybie.

Pętkowska dodała, że prokuratura bada inne wątki sprawy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje