Joseph Fiennes przyjedzie do Sanoka

Na początku sierpnia wraz z ekipą filmową przyjedzie do Sanoka Joseph Fiennes, aktor znany z roli Williama Szekspira w obrazie ''Zakochany Szekspir''. Gwiazdor zagra główną rolę w filmie sławnego izraelskiego reżysera Uri Barbasha, który do nakręcenia kilku scen wybrał właśnie sanocki skansen.

Oprócz Fiennesa mają się tu pojawić także: Claire Higgins, Mirosław Baka i Krzysztof Kiersznowski.

Reklama

- Ten film to bardzo ambitny projekt. Podjęliśmy to ryzyko i postanowiliśmy przyjąć ekipę filmową - mówi Jerzy Ginalski, dyrektor Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. - Mają przyjechać do nas na początku sierpnia, zdjęcia będą trwać około tygodnia.

Utrudnią zwiedzanie, ale przyciągną tłumy

Nominowany do Oscara za film ''Nad murami'' Uri Barbash zwiedzał polskie skanseny, ale właśnie sanocki wywarł na nim największe wrażenie. - Reżyser gościł u nas kilkakrotnie - przyznaje Jerzy Ginalski.

Dyrektor jednak nie ukrywa, że filmowcy utrudnią turystom zwiedzanie skansenu, dlatego ostrożnie podchodził do tego projektu. Na początku reżyser chciał kręcić sceny we wnętrzach pomieszczeń. - Nie zgodziliśmy się, bo musimy chronić te obiekty, dbać o ich bezpieczeństwo, a filmowcy lubią coś przekształcać, przemalowywać - wyjaśnia dyrektor. - Ostatecznie sceny będą kręcone na zewnątrz, m.in. przejazd samochodu pancernego przez skansen.

Filmowcy lubią skanseny

Sanocki skansen ma ostatnio szczęście do zagranicznych reżyserów. W maju realizowany był tu polsko-australijski obraz ''Belladonna''. - Może to nasz klimat tu ich ciągnie? - zastanawia się Jerzy Ginalski.

Za udostępnienie terenu skansen otrzyma finansową rekompensatę. - Nie będą to duże pieniądze, ale na pewno się przydadzą - tłumaczy dyplomatycznie dyrektor.

KATARZYNA DRĄŻEK

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje