Reklama

Reklama

Liszt podbije serca mielczan

Inauguracja Międzynarodowego Roku Liszta w Mielcu odbędzie się już 2 lutego w sali widowiskowej Domu Kultury. O godz. 18 zacznie się uroczysty koncert, a w jego repertuarze utwory węgierskiego kompozytora Franciszka Liszta w międzynarodowym wykonaniu.

"Fantazja węgierska na fortepian i orkiestrę symfoniczną", w wykonaniu Jakuba Kitowskiego, "I Koncert fortepianowy Es-dur" w wyk. Krzysztofa Książka, "II Koncert fortepianowy A-dur" w wyk. Romana Sevostyanova z Rosji, " Totentanz (Danse Macabre)" w wyk. Jurgisa Aleknaviciusa z Litwy - tak przedstawia się program koncertu.

Aranżacja orkiestry symfonicznej

Reklama

Muzykom będzie towarzyszyła Lwowska Narodowa Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej im. M. Łysenki pod dyrekcją Igora Pylatyuka

Bilety: 10 zł; do nabycia w Kasie Kina Galaktyka (czynna godzinę przed każdym seansem) oraz w pok. nr 10 I p. DK SCK.

Wielki talent, niezwykła twórdczość

Franciszek Liszt, kompozytor i pianista, to jedna z najwybitniejszych postaci muzycznego romantyzmu. Studiował grę na fortepianie u C. Czernego oraz kompozycję u A. Salieriego w Wiedniu. Stworzył nowy gatunek muzyczny: poemat symfoniczny. W muzyce fortepianowej rozwinął fakturę i technikę pianistyczną, wyprzedzając impresjonistyczny styl C. Debussy'ego i M. Ravela, ekspresjonizm A.N. Skriabina, a także późnoromantyczny koncert fortepianowy P.I. Czajkowskiego i S.W. Rachmaninowa.

Dobry nauczyciel

Prócz niezwykłych osiągnięć jako pianista i dyrygent, nauczał ponad 400 uczniów, skomponował ponad 350 dzieł i napisał lub współpracował przy pisaniu przynajmniej 8 książek.

Był również aktywnym propagatorem kultury polskiej, zaprzyjaźnionym m.in. z Fryderykiem Chopinem, Adamem Mickiewiczem, Juliuszem Słowackim, Julianem Ursynem Niemcewiczem, Henrykiem Wieniawskim, Juliuszem Kossakiem, Janem Ruckgaberem. Uczył także Karola Tausiga, Juliusza Zarębskiego i Józefa Wieniawskiego. Był teściem i przyjacielem niemieckiego kompozytora, Wilhelma Rycharda Wagnera.

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy