Łykniem, bo odwykniem!

Polacy znów zaczynają wlewać w siebie coraz więcej alkoholu. I to mocnego! W tym roku, miesięcznie wypijamy średnio blisko 17 mln litrów wódki. A to - według badań firmy Nielsen - niemal 2 mln litrów więcej, niż przed rokiem.

I niewiele zmienia tu fakt, że coraz częściej sięgamy po trunki z wyższej półki - wódki znanych marek i te smakowe, nie czyste.

Reklama

Okazja zawsze się znajdzie! Już 16 proc. dorosłych Polaków można zaliczyć do grupy pijących ryzykownie - mężczyźni powyżej 10 l., a kobiety ponad 7.5 l. czystego alkoholu rocznie. Szczególnie panie powinny mieć się na baczności - głównie zaś te, w wieku od 18 - 29 lat.

Przez trzy lata (2003 - 05) liczba pań często upijających się, w tym właśnie wieku, wzrosła w Polsce aż o 73 proc.!

Podkarpacie pije po swojemu! Z ''Wojewódzkiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na lata 2007 - 2013 w Województwie Podkarpackim'' wynika, że - jeśli chodzi o spożycie alkoholu - w wielu kategoriach, plasujemy się poniżej średniej krajowej. Mniej niż w całej Polsce piją u nas np. renciści i emeryci, uczennice i studentki.

Sporo jest też u nas osób wierzących i praktykujących, a te tradycyjnie piją o połowę mniej niż pozostałe. Więcej jest za to u nas abstynentów.

Daleko nam też do średniej krajowej, jeśli chodzi o picie ''ryzykowne''. I to o blisko połowę (9 proc.). Nie mamy się jednak z czego cieszyć - to właśnie mieszkańcy Podkarpacia, trzy razy częściej niż ogół Polaków, wsiadają za kierownicę pod wpływem alkoholu!

Co ciekawe, najczęściej przyznają się do tego... gospodynie domowe oraz uczniowie i studenci! Jest jeszcze coś, co wyróżnia nas na tle całej Polski... Znacznie częściej, niż gdzie indziej sięgamy po bimber! Cóż, dobre, bo... podkarpackie!

ANDRZEJ BARAN

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje