Nie chcą paliwowej zmowy

Lucjusz Nadbereżny i Dariusz Przytuła - radni miejscy ze Stalowej Woli, chcą zmusić stacje benzynowe w Stalowej Woli do obniżenia cen. - Stacje żerują na mieszkańcach - mówią wspólnie.

- Od 1 września będziemy zbierać podpisy w sprawie zmowy cenowej, potem je skserujemy i wyślemy to każdej stacji. Niech kierownicy i właściciele wiedzą o tym, iż mieszkańcy mają świadomość, że w mieście jest zmowa cenowa na stacjach - mówi Lucjusz Nadbereżny.

Reklama

Zmowa jest, ale jej nie ma

- Bojkotu stacji paliw nie będzie, bo to nic nie daje na dłuższą metę. Kierowcy muszą gdzieś tankować - wyjaśnia Dariusz Przytuła, który wcześniej proponował, by tankować za miastem, gdzie jest taniej.

Kontrole na stacjach w Stalowej Woli przeprowadzał już Urząd Antymonopolowy, interweniował Powiatowy Rzecznik Konsumentów, o zmowie wielokrotnie pisała "Sztafeta" i inne gazety. Bez skutku. Mimo identycznych cen urzędy stwierdzają, że praktyk monopolistycznych w mieście... nie ma. Nikt nie chce zauważyć tego, o czym od dawna wiedzą kierowcy.

- Mam koleżankę, która pracuje na stacji benzynowej. Codziennie rano musi dzwonić po innych stacjach w mieście i sprawdzać, jakie są ceny - opowiada jak jest w rzeczywistości radny Przytuła.

Prezydent lobbował?

- Była szansa, by to skończyć. Wybudować stację paliw mógł hipermarket "Tesco", ale tego nie zrobiono. Nieoficjalnie wiem, że to prezydent Szlęzak naciskał w tej sprawie, żeby stacji nie budować - mówi radny Nadbereżny. Nie chciał powiedzieć, od kogo ma takie rewelacje, ale potwierdził, że ręczy za nie.

Zapytaliśmy prezydenta Szlęzaka, czy to prawda. - Z dyrektorem hipermarketu rozmawiałem tylko raz, już po wybudowaniu sklepu. To była kurtuazyjna rozmowa. Jakie ja mam możliwości, żeby mówić, co kto ma budować? - wyjaśnia prezydent Szlęzak. Dlaczego zatem radny publicznie głosi takie rewelacje? - No, jest głupi - denerwuje się prezydent.

Ale radny Nadbereżny zapowiedział, że na sesji publicznie wypyta prezydenta w tej sprawie. Chce także, by to miasto, a konkretnie miejski zakład - ZMKS - wybudował taką stację. - W Rzeszowie, kiedy stację miejskiego przewoźnika otwarto dla wszystkich i były tam niższe ceny niż na innych stacjach, momentalnie w całym mieście obniżono ceny. A nasze stacje paliw podnoszą ceny szybciej niż skacze cena paliwa w hurtowniach, a zbyt późno je obniżają, kiedy w hurtowniach ceny paliw spadną - mówi radny Nadbereżny.

- Ostatnio wybrałem się w podróż. Przejechałem pół Polski i wszędzie, nawet w dużych, bogatych miastach były niższe ceny paliw. Najdrożej jest w Stalowej Woli - przekonuje radny Przytuła.

Na kłopoty ZMKS

Antoni Sokołowski, dyrektor Zakładu Miejskiej Komunikacji Samochodowej w Stalowej Woli, stacji paliw chce. Mówił to już miesiąc temu w rozmowie ze "Sztafetą". Ale czy stacji chce prezydent, który będzie miał decydujący głos w tej sprawie? - Na razie ZMKS nie ma takiej działki, by stację budować. Ale będzie konieczność przeniesienia bazy ZMKS-u i niewykluczone, że w takie miejsce, gdzie będzie możliwość budowy takiej stacji. Trzeba będzie to wszystko przeanalizować - wyjaśnia prezydent Szlęzak.

A może stację wybuduje "Tesco"?

Dlaczego stacji nie wybudował hipermarket "Tesco"? Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że zgodnie z polityką firmy takie stacje powstają przede wszystkim w dużych miastach. Stacja musi zarabiać i przyciągać klientów, ale musi być tam jednocześnie najtaniej w mieście lub przynajmniej tak tanio, jak na najtańszej stacji w okolicy. O to akurat w Stalowej Woli trudno nie będzie, bo paliwo mamy strasznie drogie.

Czy jest szansa, że przy stalowowolskim "Tesco" taka stacja paliw powstanie? - To już nie zależy od stalowowolskiego sklepu, ale od centrali - mówi Mariusz Mrożek, zastępca dyrektora hipermarketu "Tesco". - Sądzę, że można byłoby na stacji zarobić, poza tym pytają o nią nasi klienci. Przedstawię taki pomysł w najbliższym czasie, podczas comiesięcznego spotkania szefów firmy.

Budowa stacji przez hipermarket i ustalanie cen bez dzwonienia do konkurencji, to też sposób na złamanie paliwowej zmowy w Stalowej Woli.

Tomasz Gotkowski

gotkowski@sztafeta.pl

Średnie ceny detaliczne paliw w wybranych miastach (w zł)

Pb 98 Pb 95 ON

Kraków 4,47 4,23 3,71

Łódź 4,38 4,13 3,62

Stalowa Wola 4,65 4,53 3,83

Rzeszów 4,56 4,32 3,69

Bydgoszcz 4,37 4,21 3,57

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje