Odrodzenie plastyków jasielskich

Przez wiele ostatnich lat środowisko plastyków w Jaśle właściwie nie istniało. Na początku lat dziewięćdziesiątych powstało Stowarzyszenie Artystów Plastyków Ziemi Jasielskiej. Niestety umarło śmiercią naturalną. Przyczyny były różne.

- Każdy z nas próbował na własna rękę lepiej lub gorzej zaistnieć. Teraz, po paru latach przerwy, z powodu jednej wystawy, jak niedźwiedzie obudziliśmy się z letargu i wyszliśmy z "piwnicy". Mieliśmy trudność z nazwaniem naszej nieformalnej grupy. Były różne propozycje. Piwnica, Jaślanie, Jasielskie spotkania... aż padło słowo PLAJA! Może w pierwszej chwili brzmi to nieciekawie, ale w tym słowie jest to, co nas łączy. To skrót od wyrazów Plastycy Jasielscy. Reprezentujemy różne dziedziny sztuki. Malarstwo, rzeźbę, grafikę, ceramikę, fotografię, tkaninę artystyczną, ale oprócz wspólnego zainteresowania sztuką, łączy nas również miasto Jasło - mówi Bogdan Samborski, Komisarz Wystawy.

Reklama

Członkowie PLAJA urodzili się w tym mieście lub jego okolicy. Wychowali się tu. Niektórych z nich praca połączyła z tym miastem, innych życie rozrzuciło po świecie. Reprezentują różny wiek i doświadczenia, różne kierunki plastyki. Jak by nie nazywać tych kierunków w których najlepiej się czują i tworzą, starają się pokazać za pomocą różnych technik i materiałów, które lubią, otaczający ich świat i sposób w jaki go odbierają.

- Nasza wystawa jest przede wszystkim miejscem do wymiany doświadczeń, lepszego poznania się i chcemy, żeby też tak na nią patrzeć - tak o wystawie, którą będzie można podziwiać w Jasielskim Domu Kultury od 1 czerwca od godz. 18.00, mówi założyciel stowarzyszenia i dodaje, że wystawa, będzie na pewno niezapomnianym duchowo przeżyciem. Niech nasze prace mówią za nas!

Na wystawie zaprezentowane będą prace 20 autorów, m.in.: Władysława Barzyka, Piotra Betleja, Kazimierza Bosaka, Igi Brej-Kozon, Anny Brożyny, Mieczysława Burdy, Wiesława Czechowicza, Jana Dyląga, Tomasza Kasprzyka, Bogdana Kozonia, Ireneusza Kopacza, Jana Kukułki, Adama Łyszczeka, Tomasza Olbrota, Henryka Olszówki, Bogdana Samborskiego, Małgorzaty Samborskiej, Arama Shakhbazyana, Mirosława Szudego, Anny Wilczyńska-Nowak.

Nie są to wszyscy, którzy tworzą "sztukę" w ogólnym tego słowa znaczeniu, mamy jednak nadzieję, że ci, co nie chcieli, nie mogli, albo, do których nie dotarliśmy zarazimy naszym zaangażowaniem i będziemy mogli stworzyć zaplecze środowiska artystycznego w Jaśle - dodaje Bogdan Samborski.

Miejmy nadzieję, że wrażenia, jakie będą odczuwane podczas oglądania prac członków stowarzyszenia, spowodują chwile zadumy nad naszym codziennym, zabieganym życiem i światem, który zmusza nas ciągle do pragmatycznego traktowania życia. A gdzie miejsce na naszą duszę? Może tutaj znajdziemy jej małą cząstkę.

Wystawa, którą zobaczymy od 1 czerwca w Jaśle, była prezentowana od 18.04.2007 do 20.05.2007 Vlastivednem Muzeum w Trebiszowie na Słowacji. Po Jaśle, prace artystów mają trafić do Łodzi, potem na Węgry (Miszkolc) i do Francji (Paryż).

Wszelkie szczegóły i informacje dostępne są na stronie www.plaja2007.republika.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje