Uwaga - to nie suplement diety!

Sanepid ostrzega - połknięcie produktu MMS, reklamowanego jako suplement diety, może doprowadzić do dramatu.

Miracle Mineral Solution (MMS) reklamowany jest w internecie jako naturalny środek mineralny, wzmacniający system immunologiczny organizmu i jako środek skuteczny w leczeniu wielu chorób, w tym HIV, gruźlicy, malarii, zapalenia wątroby i nowotworów.

Reklama

Nie zażywaj - to nie suplement

- W rzeczywistości jest to produkt przeznaczony do dezynfekcji i uzdatniania wody pitnej (posiada właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze i wirusobójcze) i absolutnie nie jest przeznaczony do spożycia przez ludzi.

Zażycie preparatu MMS bez odpowiedniego rozcieńczenia może spowodować uszkodzenie błony śluzowej przewodu pokarmowego - mówi Alina Woźnica, kierownik działu higieny żywności i żywienia w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie.

- Podawanie, że suplement diety leczy raka, gruźlicę czy wirusa grypy samo w sobie jest oszustwem, bo suplementy nie mają działania leczniczego. Sprzedaż produktu nie nadającego się do spożycia jako suplementu diety jest podwójnie naganna - dodaje.

Inne kraje już zareagowały

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega przed doustnym przyjmowaniem tego preparatu, bo odnotowano przypadki jego negatywnego oddziaływania wśród ludzi na terenie 8 krajów (Australia, Belgia, Kanada, Czechy, Francja, Szwajcaria, Wielka Brytania i USA). W niektórych przypadkach po spożyciu MMS doszło nawet do poważnego zagrożenia życia.

W niektórych krajach UE podjęto już działania mające na celu ograniczenie informacji na stronach internetowych i/lub zamknięcie stron internetowych i biur sprzedaży, które reklamują produkty sprzedawane pod nazwą Miracle Mineral Solution, Miracle Mineral Supplement, MMS, MMS2, których nie należy stosować doustnie.

Ten produkt może ci zaszkodzić

MMS zawiera chloryn sodu i jest wykorzystywany do uzdatniania wody i dezynfekcji. Inny produkt o nazwie MMS2 (w postaci kapsułek) zawiera podchloryn wapnia (musi być przyjmowany z 2-3 szklankami wody), bo bez odpowiedniego rozcieńczenia może spowodować uszkodzenie błony śluzowej przewodu pokarmowego.

Najczęściej zgłaszanymi działaniami niepożądanymi po przyjmowaniu chloranu sodu są wymioty i biegunka- prowadzące do odwodnienia - oraz bóle brzucha i pieczenie w gardle. W niektórych przypadkach może dojść także do methemoglobinemii, hemolizy oraz ostrej niewydolności nerek.

Anna Moraniec

amoraniec@pressmedia.com.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje