Reklama

Reklama

XIX Festiwal Muzyki Dawnej "Pieśń Naszych Korzeni"

Śpiew dawnej Ukrainy, Białorusi, Rosji, Gruzji usłyszeć będzie można na XIX Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Dawnej "Pieśń Naszych Korzeni" w Jarosławiu (woj. podkarpackie). Jeden z największych tego typu festiwali w Europie rozpocznie się w niedzielę.

W programie festiwalu, który potrwa do 28 sierpnia znajdą się m.in. pieśni religijne Gruzji, renesansowa poezja włoska z akompaniamentem wioli, pieśni kozactwa rosyjskiego i XVIII-wieczne polskie pieśni pokutne i pogrzebowe - powiedziała rzeczniczka imprezy Marzena Mikosz.

Reklama

Festiwalowa publiczność usłyszy też maryjny "Akatyst" - ułożony współcześnie przez katolickiego księdza Józefa Maja, do którego tradycyjne bizantyjskie melodie ułożył prawosławny kantor z Supraśla - Marcin Abijski.

Nie zabraknie także stałych punktów festiwalu, takich jak warsztaty˙chóry festiwalowego. W tym roku jego uczestnicy przez cały czas trwania imprezy będą wspólnie przygotowywać nieszpory na Zaśnięcie Matki Bożej, które zostaną odprawione w cerkwi greckokatolickiej.

Codziennie odbywać się będą także jutrznie gregoriańskie, seminaria, na których uczestnicy poznają znaczenie śpiewu, jego roli w kościele i przekazie oraz wieczorno-nocne taneczne biesiady w ramach Klubu Festiwalowego. Uczestniczą w nich zarówno artyści jak i publiczność.

W tym roku w programie Klubu znajdą się tradycyjne tańce szwedzkie i polskie, pieśni białoruskie i ukraińskie. Wspólna zabawa zaczyna się późnym wieczorem, po koncercie i trwa zazwyczaj do świtu.

Wśród wykonawców muzyki dawnej, którzy wystąpią na tegorocznym festiwalu znajdą się kantorzy i zespoły z Polski, Włoch, Rosji, i Gruzji. - Ta różnorodność wykonawców, ale także i repertuaru pozwoli nie zapomnieć, iż w naszym "kulturowym rozkroku" jedną nogą oparci jesteśmy na kulturze łacińskiej, italskiej i - zwłaszcza w Jarosławiu - renesansowej - dodała Mikosz.

Koncerty tradycyjnie odbywać się będą w jarosławskich świątyniach, głównie obrządku łacińskiego, ale także i w cerkwi.

Jarosławski Festiwal Muzyki Dawnej odbywa się od 1993 roku. Jest jednym z nielicznych tego typu imprez w Europie. Odbywa się zawsze w ostatni pełny tydzień sierpnia. Specjalnie opracowane programy koncertowe wykonywane są w zabytkowych kościołach Jarosławia, które - jak podkreślają organizatorzy - są świadectwem dawnego splendoru i historycznej wagi miasta, jak również jego wieloetniczności, różnorodności wyznań i obrządków.

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie "Muzyka Dawna", które powstało w Jarosławiu w 1995 roku. Tworzą je w przede wszystkim uczniowie szkół średnich i studenci. Obok innych działań Stowarzyszenie koncentruje się głównie na prowadzeniu całorocznych warsztatów muzyki dawnej, kursów i koncertów oraz na organizowaniu corocznego festiwalu.

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje