Reklama

Reklama

Jedwabne: Modły bez rabina Schudricha

Rabin Warszawy i Łodzi Michael Schudrich nie będzie się modlił wraz z polskimi biskupami w intencji Żydów zamordowanych w Jedwabnem - dowiedziała się sieć RMF FM. W liście wysłanym dzisiaj do episkopatu rabin tłumaczy, że 27 maja - a więc tego dnia, kiedy biskupi zamierzają przeprosić za zło wyrządzone Żydom przez Polaków - przypada jedno z najważniejszych świąt żydowskich - Szawuot.

Uroczystości związane z tym świętem są oficjalnym powodem odrzucenia przez rabina zaproszenia do wspólnej modlitwy. Pojawiły się jednak przypuszczenia, że tak naprawdę rabin poczuł się urażony niedawną wypowiedzią prymasa Józefa Glempa dla Katolickiej Agencji Informacyjnej. Prymas wyraził opinię, że mord w Jedwabnem nie miał religijnego podtekstu. Porównał też przedwojenną niechęć Polaków do Żydów do niechęci, jaka jest teraz wśród kibiców piłkarskich w Łodzi.

Reklama

Już wczoraj przedstawiciele warszawskiej gminy żydowskiej mówili nieoficjalnie, że wypowiedź prymasa będzie miała wpływ na decyzję rabina czy przyjąć zaproszenie biskupów do wspólnej modlitwy.

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje