Przejście z Białorusią w Połowcach - inwestycja 2009 roku

Przystosowanie do europejskich standardów drogowego przejścia granicznego z Białorusią w Połowcach będzie najważniejszą inwestycją graniczną w województwie podlaskim w 2009 roku - poinformował wojewoda podlaski Maciej Żywno.

W środę odcinek granicy z Białorusią w województwie podlaskim, zewnętrznej granicy UE, wizytowali członkowie sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych. Byli w Połowcach, Kuźnicy i Białowieży.

Reklama

Jak poinformował wojewoda podlaski Maciej Żywno, w przyszłym roku budżet państwa ma przekazać na rozbudowę przejścia w Połowcach ponad 11 mln zł.

Według Żywny, to dobra wiadomość wobec faktu, że obecnie priorytetem państwa jest granica z Ukrainą, nie tylko z powodu współpracy obu krajów, ale także Euro 2012.

Przejście w Połowcach, na terenie gminy Czeremcha utworzone zostało przed wejściem Polski do strefy Schengen.

Teraz przewiduje się budowę m.in. pomieszczeń do kontroli odpraw celnych i garaży o łącznej powierzchni prawie 5 tys. metrów kw. Po wykonaniu dokonaniu tych i innych niezbędnych inwestycji na tym przejściu odbywać się będzie także ruch towarowy pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 7,5 tony.

Wojewoda Żywno dodał, że przebudowa przejścia ma znaczenie w kontekście planów podpisania umowy o małym ruchu granicznym między Polską i Białorusią.

Jak mówił dziennikarzom poseł Józef Klim (PO), członek komisji, umowa jest już uzgodniona i oczekuje na decyzje strony białoruskiej. Według Żywny, który powołał się na informacje z ambasady Białorusi, miałaby być podpisana w drugiej połowie przyszłego roku.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje