Rada gminy Nowinka odwołana w referendum

Mieszkańcy gminy Nowinka (woj. podlaskie) odwołali w niedzielę w referendum obecną radę gminy, w której od ponad roku dochodziło do kłótni. 95 proc. osób spośród głosujących było za odwołaniem gminnej rady.

Jak poinformowano w suwalskiej delegaturze Krajowego Biura Wyborczego, referendum zostało uznane za ważne, bo wzięło w nim udział więcej niż 3/5 liczby mieszkańców Nowinki, którzy przyszli do urn w wyborach samorządowych w 2010 roku.

Reklama

W niedzielnym referendum zagłosowało 989 mieszkańców gminy, tj. 40,82 proc. Z tego ważnych głosów było 977. 928 osób było za odwołaniem rady gminy, zaś 49 osób przeciwko jej odwołaniu. To oznacza, że w Nowince zostaną ogłoszone przedterminowe wybory.

Do referendum doszło po tym, jak mieszkańcy Nowinki zebrali podpisy i złożyli wniosek o jego zorganizowanie, bo od ponad roku bardzo często dochodziło tam do kłótni i sporów zamiast pracy na rzecz gminy.

Radni i nowa wójt Dorota Winiewicz zaczęli donosić na siebie do prokuratury i lokalnych mediów. Interweniował wojewoda podlaski Maciej Żywno, który dyscyplinował przewodniczącego rady gminy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy