Zamiana dzieci w szpitalu. Sąd oddalił powództwo o zadośćuczynienie

Kilkadziesiąt lat temu w Łomży doszło do rozdzielenia sióstr bliźniaczek. Dzisiaj Sąd Okręgowy w Białymstoku oddalił powództwo o wysokie zadośćuczynienie od Skarbu Państwa

Ze względu na ochronę dóbr osobistych osób pokrzywdzonych cały proces był utajniony, podobnie niejawne było uzasadnienie orzeczenia o oddaleniu powództwa. Według informacji, które uzyskali dziennikarze od osób składających powództwo, sąd powołał się na przedawnienie. Sprawa dotyczyła formalnie ochrony dóbr osobistych (prawa do życia w rodzinie i tożsamości), naruszonych działaniem personelu szpitala Św. Ducha w Łomży (placówka obecnie już nie istnieje). Pozwanym był Skarb Państwa reprezentowany przez wojewodę podlaskiego.

Reklama

W grudniu 1950 roku przyszły tam na świat bliźniaczki, które dopiero po kilkudziesięciu latach dowiedziały się, że zostały rozdzielone wskutek zaniedbań personelu tej placówki. W wyniku zamiany dzieci jedna z sióstr bliźniaczek nie trafiła do swojej biologicznej rodziny, a jej matce oddano inną dziewczynkę.

Siostry bliźniaczki przez większą część życia nie wiedziały o swoim istnieniu i wychowywały się osobno. Zamiana wyszła na jaw dopiero kilka lat temu po przeprowadzeniu badań genetycznych.

Proces rozpoczął się na początku 2013 r. Dwie zamienione osoby domagały się od Skarbu Państwa po 500 tys. zł zadośćuczynienia, ich rodzeństwo (cztery osoby) - po 250 tys. zł.

Prawdopodobne są apelacje, bo niektóre z osób składających powództwo już zapowiedziały zaskarżenie wyroku białostockiego sądu okręgowego.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy