14. Międzynarodowa Konferencja „Przywracanie zapomnianej historii”

Walce ze stereotypami w anglosaskich podręcznikach akademickich dotyczącymi polskiej historii poświęcona będzie w dniach 13-28 czerwca 14. konferencja pn. "Przywracanie zapomnianej historii". Weźmie w niej udział ok. 50 naukowców i edytorów, zajmujących się przygotowywaniem wydawnictw na temat polskiej historii.

W konferencji organizowanej przez Muzeum Historii Polski i Fundację Przestrzeni Obywatelskiej i Polityki Społecznej przy Uczelni Łazarskiego w Warszawie wezmą udział badacze z Polski, USA, Izraela, Kanady i innych krajów, specjalizujący się w badaniu i popularyzowaniu polskiej historii. Honorowy patronat nad konferencją objął prezydent Andrzej Duda.

Reklama

Celem wieloletniego projektu, zainicjowanego przez prof. Andrzeja S. Kamińskiego, założyciela Fundacji Przestrzeni Obywatelskiej i Polityki Społecznej, jest wprowadzanie istotnych zmian do anglojęzycznych podręczników historii, poświęconych kulturze europejskiej i historii świata. Omawiane podręczniki często pomijają albo wypaczają obraz polskiej historii, kultury i współczesności naszego kraju - informują organizatorzy. Chodzi o to, aby wprowadzać niezbędne korekty do kolejnych wydań podręczników akademickich.

Nieprawdziwe informacje na temat dziejów Polski

- Konferencja ma na celu spojrzenie na historię Europy Środkowo-Wschodniej, a w szczególności Polski, z poszanowaniem prawdy historycznej oraz poprawę wizerunku Polski w świecie, aby w dyskusjach nie pojawiały się nieprawdziwe informacje na temat dziejów tej części Europy - powiedział dr Łukasz Jasina z Muzeum Historii Polski.   

- Ogromne problemy dotyczące pokazywania na Zachodzie polskiej historii dotyczą nie tylko dziejów najnowszych. Wielka ilość stereotypów w podręcznikach polskiej historii w świecie anglosaskim dotyczy także XIX w. Wynika to z faktu korzystania przez autorów z rosyjskich i niemieckich źródeł. Podobnie jest również w wypadku epok wcześniejszych. W tym roku 60-70 procent omawianych książek dotyczy okresów przed 1914 r. Nie są to wyłącznie dzieła poświęcone historii politycznej, ale również architekturze i historii gospodarczej - podkreślił Jasina.

Istotną częścią konferencji jest zapoznawanie jej uczestników z bogatym dziedzictwem kulturowym Polski, obiektami i zabytkami ważnymi także z punktu widzenia historii Europy i świata. Dr Jasina zwraca uwagę, że "wielu badaczy polskiej historii nigdy nie odwiedziło Polski, lub nie wiedziało, że w naszym kraju jest coś poza kilkoma zabytkami. Chcemy również powiedzieć im, że są tu świetne ośrodki akademickie, które mogą być dla nich partnerami w debacie nad polską historią".

W trakcie ponad dwóch tygodni naukowcy odwiedzą m.in. Warszawę, Kraków, Płock, oraz mniejsze miejscowości, jak Żelazowa Wola, Czerwińsk, Zakroczym. Uczestnicy odwiedzą również były niemiecki obóz zagłady Auschwitz-Birkenau.

Współorganizatorami Konferencji są: Narodowe Centrum Kultury, Polska Akademia Umiejętności, Studium Europy Wschodniej UW, Georgetown University, oraz partnerzy z krajów Grupy Wyszehradzkiej: Masaryk University, Slovak Academy of Sciences, University of Pécs.

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje