16 dyrektorów szpitali z zarzutami

Do poznańskiego sądu wpłynął akt oskarżenia wobec dyrektorów szesnastu szpitali z województwa śląskiego. Prokuratura twierdzi, że wzięli w sumie 3 miliony złotych łapówek za ustawianie przetargów na zakup sprzętu medycznego.

Poznańska prokuratura postawiła łącznie 91 zarzutów 23 osobom. 16 z nich to dyrektorzy szpitali - zarządzali bądź wciąż zarządzają placówkami na Śląsku, Podbeskidziu i w Zagłębiu. Żaden z nich nie przyznaje się do winy.

Reklama

Dyrektorzy - jak przyznał w rozmowie z reporterem RMF FM Piotrem Glinkowskim prokurator Andrzej Laskowski - brali łapówki od dwóch pracowników Philips Polska, którzy sprzedawali szpitalom aparaty rentgenowskie, tomografy i wyposażenie pracowni kardiologicznych. W zamian ustawiali przetargi. W procedurach znajdowały się zapisy, dzięki którym wymogi spełniał tylko sprzęt Philipsa. Obaj pracownicy zdecydowali się na współpracę z prokuraturą.

Zdaniem śledczych rekordzistą był Grzegorz Sz. (były wicemarszałek województwa śląskiego i dyrektor chorzowskiego Centrum Pediatrii i Onkologii), który miał wziąć 475 tys. złotych.

Akt oskarżenia przeciwko dyrektorom szpitali został skierowany do sądu w Poznaniu, ale tamtejsi sędziowie zapowiadają, że przekażą go do Katowic. Proces w sprawie korupcji w służbie zdrowia najwcześniej rozpocznie się jesienią.

Dowiedz się więcej na temat: oskarżeni | województwa | akt oskarżenia

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje