30 tysięcy nieszczepionych dzieci w 2017 roku

Ponad 30 tys. dzieci w Polsce nie zostało w 2017 r. zaszczepionych zgodnie z obowiązującym kalendarzem. To o 7 tys. więcej odmów ze strony rodziców niż rok wcześniej. Takie dane opublikował Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - PZH.

Doktor Iwona Paradowska-Stankiewicz, krajowy konsultant w dziedzinie epidemiologii, podkreśla, że od 2010 r. liczba nieszczepionych dzieci wzrosła dziesięciokrotnie. Według niej, jeśli wzrost ten będzie dalej postępował w tak szybkim tempie, to w jakiejś perspektywie realny jest wzrost zachorowań na wiele zakaźnych chorób wieku dziecięcego.

Profesor Andrzej Zieliński, epidemiolog z NIZP-PZH, mówi, że tak gwałtowny wzrost liczby odmów ze strony rodziców jest bardzo niepokojący. Podkreśla, że dotyczy to pozbawienia bardzo małych dzieci ochrony przed ciężkimi chorobami zakaźnymi.

Reklama

"To świadczy o tym, że agresywne nieuctwo ruchów antyszczepionkowych jest skuteczne" - powiedział profesor.

Liczba nieszczepionych dzieci rośnie z roku na rok w wyniku działalności organizacji, które domagają się swobody podejmowania decyzji przez rodziców w kwestii szczepienia swoich dzieci. Posługują się oni argumentami niesprawdzonymi naukowo. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy