57 proc. Polaków: Spór obniżył prestiż urzędów

57 proc. Polaków ocenia, że spór między prezydentem a premierem, kto ma reprezentować Polskę na szczycie UE obniża prestiż obu urzędów - wynika z sondażu TNS OBOP dla "Dziennika".

23 proc. respondentów wskazało, że obniża to tylko prestiż urzędu prezydenta, 9 proc. - premiera. 7 proc. osób nie miało zdania w tej sprawie.

Reklama

Więcej niż co trzeci badany (35 proc.) uważa, że konflikt to efekt wzajemnej niechęci prezydenta i premiera; 26 proc. jest zdania, że jest to początek kampanii wyborczej kandydatów na prezydenta. 17 proc. uznało, że mamy do czynienia ze sporem konstytucyjny o podział kompetencji, a 12 proc. - że jest to wynik działania polityków z otoczenia głowy państwa i szefa rządu.

Ponad połowa Polaków (52 proc.) stwierdziła, że premier nie miał prawa odmówić prezydentowi użycia rządowego samolotu. 31 proc. było zdania odmiennego. 51 proc. ankietowanych uznało, że prezydent nie miał prawa - wbrew stanowisku rządu - polecieć do Brukseli wyczarterowanym samolotem; 37 proc. uważa, że takie prawo miał.

Sondaż zrealizowano 15 października na 500-osobowej grupie dorosłych Polaków.

Dowiedz się więcej na temat: proca | TNS OBOP | Donald Tusk | Lech Kaczyński

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje