Reklama

Reklama

Abp Depo: Dzielmy się radością; bądźmy wolni i zjednoczeni

Do dzielenia się radością Zmartwychwstania - także z tymi, którzy odeszli od Kościoła - oraz do pielęgnowania jedności i wewnętrznej wolności wezwał w niedzielę wielkanocną metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Podczas uroczystej sumy wielkanocnej na Jasnej Górze hierarcha wskazał, że radość płynąca od Chrystusa Zmartwychwstałego "dotyka nie tylko tej ziemi; ona ma swoje przełożenie na radość życia wiecznego. Tylko chrześcijanie są ludźmi przyszłości" - powiedział.

Reklama

- I tą radością dzielmy się i zapraszajmy tych, którzy są na obrzeżach Kościoła, którzy może od Kościoła odeszli, bo będą ludźmi beznadziejnymi - dodał metropolita, składając świąteczne życzenia.

Arcybiskup podkreślił, że obok radości, chrześcijan powinny odróżniać od innych także pojęcia wolności i jedności. Przypomniał słowa Jana Pawła II, który w jasnogórskim sanktuarium mówił - "tu zawsze byliśmy wolni", niezależnie od niewoli zaborów czy okupacji.

- Bo to jest wolność wewnętrzna, która zawsze szuka prawdy i wartości jako fundamentu. Bądźmy ludźmi wewnętrznej wolności, która nie da się zniewoleniu z zewnątrz - powiedział abp Depo, podkreślając, że radość, wolność i jedność powinny być darami płynącymi od Zmartwychwstałego Chrystusa.

- Jedność jest naszą siłą, ale fundamentem tej jedności jest Chrystus, szczególne zaufanie i zawierzenie Jemu i naszej Matce - dodał arcybiskup.

W homilii abp Depo podkreślił m.in., że "w nieustannym biegu wydarzeń świata, który przeminął, który jest, i który wybiega w przyszłość, jest tylko jedno centrum i jeden klucz otwierający drzwi do prawdziwego życia - Zmartwychwstały Chrystus".

- W nim historia, czas i wieczność jest jedna. W nim prawda o człowieku jest jedna. Ta prawda jest skierowana do wszystkich ludzi, wszystkich epok i narodów - dodał metropolita, podkreślając, że "jeżeli nie byłoby zmartwychwstania Chrystusa, wówczas nie byłoby pomostu pomiędzy niebem a ziemią".

W niedzielę rano procesję rezurekcyjną poprowadził na Jasnej Górze częstochowski biskup pomocniczy Antoni Długosz. Święto Zmartwychwstania obwieściły przed klasztorem bicie dzwonów i wystrzały petard. W homilii biskup wskazał, że zmartwychwstanie Chrystusa jest dla chrześcijan zapowiedzią zmartwychwstania każdego człowieka.

- To zmartwychwstanie Chrystusa nadaje sens ludzkiemu życiu, naszym cierpieniom, trudom, zmaganiom ze złem, wybaczaniu krzywd. Żadne dobre słowo, dobra myśl i czyn nie pójdą na marne, nie zginą, zostaną z nami, bo miłość nie ustanie. Oto najlepsza wiadomość dla nas ludzi - na końcu jest życie a nie śmierć. Zwycięstwo należy do Jezusa i do tych, którzy w niego wierzą - powiedział bp Długosz.

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację
Dowiedz się więcej na temat: zmartwychwstanie | Wielkanoc | Kościół

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy