Reklama

Reklama

Abp Głódź: Polska nie jest własnością zwycięskich partii

Polska nie jest własnością zwycięskich ugrupowań politycznych - mówił dziś w kazaniu podczas mszy św. za ojczyznę w Święto Niepodległości metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.

- Polska jest domem całej wspólnoty narodu. I to naród jest suwerenem ojczyzny. To wobec niego służebną rolę pełnić powinna wybieralna, polityczna władza" - przekonywał w homilii w Bazylice Mariackiej w Gdańsku hierarcha.

Zdaniem arcybiskupa Głódzia, w polskim życiu politycznym dominuje dziś jeden temat. - Opozycja, ta najbardziej licząca się, krytykowana, oskarżana, obserwowana rano, wieczór i w południe. Winna wszystkim nieszczęściom i niepowodzeniom, plagom egipskim - mówił.

Reklama

Metropolita skrytykował "media głównego nurtu", że nie uwzględniają w pełni zasad demokracji.

- Odnosi się wrażenie, że powrócił tam dawny model funkcjonowania środków społecznego przekazu. Odgórna dyrektywa, jedna słuszna interpretacja, część propagandy, a dla innych, co mają inne zdanie: kpiny, inwektywy, lekceważenie ośmieszanie, odbieranie godności i znaczenia - przekonywał abp Głódź.

Brutalna wiwisekcja grzechu pedofilii

Gdański hierarcha zwrócił też uwagę, że Kościół Katolicki w Polsce jest w dzisiejszych czasach obiektem ataku. - Dziś Kościół stanął pod pręgierzem. Jest obiektem (...) swoistego biczowania, biskupów, kapłanów na oczach milionów - ocenił.

- I oglądamy te kolejne odsłony, niemal każdego dnia. Brutalna, hałaśliwa, rozpisana na głosy rozmaitych tzw. specjalistów od Kościoła, wśród nich tych, co porzucili stan kapłański, wiwisekcja grzechu pedofilii w Kościele. Ukazywanej niemal jako wyróżnik społeczny polskiego Kościoła - mówił do wiernych abp Głódź.

Metropolita gdański ubolewał, że dzieje się tak, pomimo tego, że Kościół ws. pedofilii ma jednoznaczne stanowisko w postaci dokumentów papieskich i Konferencji Episkopatu Polski. - Jakby wobec tego zjawiska nie stosowano konsekwentnie zasady "zero tolerancji" - dodał.

- Czym zawinił? Czy swoją drogą z narodem wierną i oddaną? Czy tym, że stał się depozytariuszem wartości narodowych, kiedy państwa zabrakło lub było w opresji? (...) Można przypuszczać, więcej - mieć pewność, że zawinił, bo mówi swoje zdecydowane nie antychrześcijańskim ideologiom, które próbują budować swoje przyczółki w ojczyźnie. Że głosi swoje zasady moralne oparte na Dekalogu, stoi na straży życia - Bożego daru - mówił abp Głódź.

Mszę poprzedziła Parada Niepodległości

Przed mszą głównymi ulicami Gdańska przeszła po raz 11. Parada Niepodległości. Wzięło w niej udział łącznie wraz z bezpośrednimi uczestnikami i widzami ok. 20 tys. osób.

W paradzie jechały grupy zabytkowych i oryginalnych motocykli i samochodów. W kolumnie znalazły się też auta wojskowe używane w różnych armiach świata. W przemarszu uczestniczyli członkowie grup rekonstrukcji historycznych, m.in.  ułani i husaria oraz średniowieczni rycerze. Po raz pierwszy w paradzie wystąpiła kilkuosobowa grupa Hiszpanów przebrana w stroje polskich żołnierzy.

Wśród uczestników przemarszu znaleźli się też przedstawiciele miejskich władz, harcerze i uczniowie oraz kibice Lechii Gdańsk.

W paradzie wśród oficjalnych gości byli m.in. wicemer Wilna Jarosław Kamiński oraz przewodniczący Związku Polaków na Białorusi Mieczysław Jaśkiewicz. Do Gdańska na paradę przyjechali także Polonusi z Obwodu Kaliningradzkiego, Litwy oraz Kazachstanu. 

Pod pomnikiem króla Jana III Sobieskiego, gdzie zakończyła się parada, wypuszczono w niebo 95 gołębi oraz odśpiewano hymn narodowy.

Paradę Niepodległości w Gdańsku organizuje Stowarzyszenie SUM (Społeczny Urząd Miasta), założone przez kilku trójmiejskich dziennikarzy. 

Z okazji Święta Niepodległości Europejskie Centrum Solidarności wraz z Instytutem Pamięci Narodowej przygotował na Targu Węglowym w Gdańsku pokaz drukarni, na której w latach 80. ubiegłego wieku działacze opozycji antykomunistycznej drukowali ulotki, gazetki i książki. Na placu ustawiono także stare wozy milicyjne.

Ponadto, wojewoda pomorski zorganizował po raz drugi w Teatrze Wybrzeże koncert pieśni patriotycznych pod hasłem "Granie dla Wolności".

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację
Dowiedz się więcej na temat: Abp Sławoj Leszek Głódź

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje