Reklama

Reklama

Afrykańskiego pomór świń. Stanowcza reakcja ministra

W związku z ostatnimi doniesieniami nt. afrykańskiego pomoru świń (ASF) minister środowiska zalecił myśliwym rozrzedzenie populacji dzików na terenach położonych na wschód od Wisły.

"W ostatnim miesiącu pojawiło się wiele ognisk afrykańskiego pomoru świń. Choć miały one związek z nieprzestrzeganiem zasad bioasekuracji oraz nierejestrowanym handlem trzodą chlewną, doprowadzenie populacji dzika do wskazanego zagęszczenia wydaje się uzasadnione ze względu na dobro gospodarki narodowej.

W piśmie skierowanym do Polskiego Związku Łowieckiego oraz do Lasów Państwowych minister środowiska zaleca zmianę obowiązujących wieloletnich łowieckich planów hodowlanych i ograniczenie docelowej liczby dzików do poziomu 5 osobników na 1000 ha (0,5 os/km2)" - poinformowało MŚ w komunikacie.

Zawiadomienie do prokuratury

Reklama

MŚ przypomina też, że minister skierował do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa ws. ASF.

"W 2013 zamiast podjąć działania prowadzące do zmniejszenia populacji dzików, utworzono strefę buforową przy granicy z Białorusią i utrudniono ich odstrzał. W efekcie nastąpiła eksplozja populacji dzika i wzrosły szkody" - mówił wówczas profesor Jan Szyszko.

"Afrykański pomór świń (ASF) to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe oraz dziki. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, a choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia. Najczęstszym sposobem zakażenia zwierząt jest bezpośredni lub pośredni kontakt ze zwierzętami zakażonymi.

Podjęcie działań profilaktycznych polegających na dalszym rozrzedzeniu populacji dzika poprzez zintensyfikowany odstrzał powinno przyczynić się do znacznego ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby" - głosi komunikat ministra środowiska.

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy