Reklama

Reklama

​Andrzej Duda: Polskie służby wykryły działania szpiegowskie

"Polskie służby kontrwywiadowcze wykryły pewne działania, które mogły mieć charakter szpiegowski. Ta sprawa jest w tej chwili badana" - powiedział prezydent Andrzej Duda, pytany o to, czy USA kiedykolwiek przedstawiły Polsce dowody na to, że Chiny szpiegują, wykorzystując technologię.

W kontekście podpisania polsko-amerykańskiej deklaracji dotyczącej bezpieczeństwa budowania sieci 5G, do którego doszło w poniedziałek, prezydent był pytany, czy USA kiedykolwiek dały Polsce dowody na to, że Chiny szpiegują, wykorzystując technologię.

Reklama

"Chcę powiedzieć jedno - tak, rzeczywiście polskie służby kontrwywiadowcze wykryły pewne działania, które mogły mieć charakter szpiegowski, ta sprawa jest w tej chwili badana. Toczą się normalne, legalne działania polskich służb, polskiej prokuratury. Czekamy spokojnie na ich wynik, dlatego że w tej sprawie - jeżeli prokuratorzy zdecydują się wnieść akty oskarżenia - będą działały polskie sądy" - powiedział Andrzej Duda.

Ostrzeżenia USA

Stany Zjednoczone przestrzegają sojuszników przed korzystaniem z urządzeń Huawei przy budowie sieci łączności bezprzewodowej 5G, obawiając się, że mogłyby one zostać wykorzystane przez Chiny w celach szpiegowskich. Huawei zdecydowanie zaprzecza zarzutom szpiegostwa i twierdzi, że Amerykanie kierują się interesami ekonomicznymi.

W 2018 r. z tego samego powodu Australia i Nowa Zelandia zablokowały możliwość używania podzespołów tego producenta w swoich sieciach 5G.

W styczniu polskie władze pod zarzutami szpiegostwa aresztowały pracownika Huawei, a Czechy wykluczyły firmę z publicznych przetargów po ostrzeżeniu ze strony instytucji odpowiedzialnych za cyberbezpieczeństwo kraju.

Amerykańskie ministerstwo handlu wpisało Huawei na listę podmiotów, które nie mogą kupować od firm z USA części i oprogramowania bez zgody Waszyngtonu. Decyzja może odciąć największego chińskiego producenta sprzętu telekomunikacyjnego od amerykańskiej technologii.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje