Reklama

Reklama

Annegret Kramp-Karrenbauer wybrana na nową szefową CDU

Delegaci na zjazd CDU w Hamburgu wybrali w piątek Annegret Kramp-Karrenbauer na nową szefową tej chadeckiej partii. Polityk uznawana za kontynuatorkę linii kanclerz Niemiec Angeli Merkel pokonała w drugiej turze głosowania konserwatywnego Friedricha Merza.

Kramp-Karrenbauer, nazywana przez niemieckie media AKK, uzyskała 517 głosów. Jego przeciwnika w drugiej turze poparło 428 delegatów. W pierwszej żaden z kandydatów nie otrzymał ponad połowy głosów 999 delegatów na zjazd.

Reklama

W pierwszym wystąpieniu na stanowisku szefowej CDU Kramp-Karrenbauer podziękowała Spahnowi i Merzowi za "uczciwą konkurencję". Podkreśliła, że teraz celem jest współpraca wszystkich frakcji, by tworzyć silną partię środka. Spahn i Merz "mają miejsce w partii" - oświadczyła.

Merz, kontrkandydat Kramp-Karrenbauer w drugiej turze głosowania, pogratulował wygranej nowej szefowej CDU. Zapewnił, że jest gotowy dalej pomagać partii.

Kim jest nowa szefowa CDU?

Annegret Kramp-Karrenbauer przeszła niemal wszystkie możliwe szczeble politycznej kariery. Od działalności w partyjnej młodzieżówce, po mandat posłanki do Bundestagu i stanowiska landowej premier.

"Potrafię, chcę, będę" ("Ich kann, ich will und ich werde") - słowa te wypowiedziane przez Karrenbauer w lutym 2018 roku, kiedy ubiegała się o urząd sekretarz generalnej CDU, zostały odebrane przez większość komentatorów, jako zapowiedź przejęcia przez nią w bliżej nieokreślonym terminie szefostwa partii po Angeli Merkel. Berthold Kohler z konserwatywnego dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung" nie miał wówczas wątpliwości, że "Kramp-Karrenbauer nie brałaby pod uwagę formalnej degradacji (jaką było przejście z funkcji premier Kraju Saary na stanowisko sekretarz generalnej - PAP), gdyby nie spodziewała się, że stanie na czele partii po ustąpieniu Merkel."

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje