Biskup Płoski: Nadal trwa bitwa o Polskę

Trwa nadal "bitwa o Polskę", która dzisiaj oznacza bitwę o Polskę wierną swym dziejom, zbudowaną na fundamencie wiary i chrześcijańskiej kultury - powiedział biskup polowy Wojska Polskiego gen. dyw. Tadeusz Płoski podczas mszy św. odprawionej w intencji Ojczyzny w sobotę w warszawskiej bazylice Św. Krzyża.

- Konstytucja majowa zdumiewa dojrzałością zawartej w niej prawdy i mądrości - powiedział bp Płoski. Dodał, że w konstytucji tej przemawia "dusza narodu - a raczej wielu narodów, które w tamtym czasie stanowiły wraz z Polakami ówczesną Rzeczypospolitą".

Reklama

Bp polowy podkreślił, że światło Ewangelii Jezusa Chrystusa otworzyło oczy króla oraz twórców konstytucji 3 maja na pokorne, biedne, bezbronne i bezradne warstwy społeczeństwa polskiego. - Zapominanie o biednych, bezbronnych i bezradnych jest zawsze przyczyną zagrożeń dla bezpieczeństwa i ładu w ojczyźnie. Nie wystarczy prowadzić wojen z dala od własnego ojczystego domu, by strzec jego bezpieczeństwa. Trzeba także uczynić wszystko, aby życie każdego człowieka, w tym człowieka biednego, bezbronnego i bezradnego, było uznane szanowane i we właściwy sposób zabezpieczone - powiedział bp Płoski.

Zaznaczył jednocześnie, że paradoksalnym, w pewnym sensie, wydaje się to, że polscy żołnierze poświęcają swoje zdrowie i życie w obronie podstawowych praw człowieka poza granicami kraju, podczas gdy w ojczyźnie "ich żołnierski status, a także ich rodzin, nie są dostatecznie zabezpieczone stosownymi gwarancjami prawnymi i ekonomicznymi".

W mszy uczestniczą parlamentarzyści z marszałkiem Sejmu Bronisławem Komorowskim, przedstawiciele rządu, Kancelarii Prezydenta, władze samorządowe stolicy z prezydent Hanną Gronkiewicz-Waltz, generalicja WP, kombatanci, harcerze oraz liczni mieszkańcy stolicy.

Dowiedz się więcej na temat: Polsko! | biskup | bitwa

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje