Ciosek o gen. Jaruzelskim: Był autorem zmiany w Polsce

Były ambasador Stanisław Ciosek wspominając zmarłego generała Wojciecha Jaruzelskiego podkreślił rolę, jaką odegrał w historii. - Był głównym autorem zmiany systemu politycznego w Polsce - zaakcentował. W ocenie Cioska, to postawa Jaruzelskiego umożliwiła przeprowadzenie zmian bezkrwawo.

Generał zmarł w niedzielę o 15.24 w szpitalu w Warszawie. Miał 90 lat. Był ostatnim przywódcą PRL, współtwórcą Okrągłego Stołu, pierwszym prezydentem po 1989 r.

Reklama

- Gdy za ileś lat zostanie po nas te parę słów w historii Polski, to ten czas, w którym my żyjemy będzie określony jako ten, który spowodował zmianę systemu politycznego w Polsce - powiedział Ciosek.

- Autorem tej zmiany był generał Jaruzelski - podkreślił.

- Z uporem nie oddaje mu się tej roli, nie przypisuje się mu jej. Tymczasem on był głównym autorem - bez jego roli trudno byłoby sobie te zmiany bezkrwawe wytłumaczyć - zaznaczył.

- Nie poradziłaby sobie z całą skomplikowaną sytuacja Solidarność i cała rewolucja Solidarności, gdyby nie spotkała się z takim, a nie innym stanowiskiem generała Jaruzelskiego, który przewodził drugiej stronie - ocenił. - Proszę zobaczyć, jak "pomarańczowa rewolucja" na Ukrainie została wykoślawiona i zniszczona - dodał.

Jak powiedział, "nie mielibyśmy tego wszystkiego", gdyby "polska rewolucja" nie spotkała się z takim, a nie innym oddźwiękiem ze strony drugiego obozu - władz. - A na czele był w tym kluczowym momencie Jaruzelski - podkreślił.

Dodał, że nie ocenia tak Jaruzelskiego przez pryzmat jego śmierci, tylko realnie oceniając fakty. - W moim przekonaniu tak to będzie ocenione w historii, w tych kilkunastu, czy kilku zdaniach opisujących nasz czas - mówił Ciosek.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje