Coraz bardziej napięta sytuacja w Centrum Zdrowia Dziecka

​Nie ma porozumienia między dyrekcją Centrum Zdrowia Dziecka w warszawskim Międzylesiu a strajkującymi pielęgniarkami. Rozmowy zostaną wznowione w środę o godz. 9. Pielęgniarki domagają się między innymi podwyżek. Z obiecanych 400 złotych otrzymały 200. Ministerstwo zdrowia apeluje o zmianę formy protestu - ze względu na bezpieczeństwo pacjentów.

Przewodnicząca szpitalnego związku zawodowego pielęgniarek Magdalena Nasiłowska powiedziała, że dyrekcja nie przedstawiła nowych propozycji, a wcześniej zaproponowana podwyżka w wysokości 60 złotych jako premia jest niesatysfakcjonująca. 

Reklama

Szefowa związku pielęgniarek zdementowała też informacje, jakoby z powodu strajku pielęgniarek zostali ewakuowani pacjenci oddziału gastrologii. "Dzieci nie zostały wywiezione przez strajk pielęgniarek, tylko przez szkolenie lekarzy, którzy wyjechali do Aten. Kolejny raz wina jest zwalana na pielęgniarki" - powiedziała Magdalena Nasiłowska.

Przewodnicząca związku zawodowego powiedziała, że pielęgniarek w CZD jest coraz mniej, a wymagania wobec nich są bardzo duże. Codzienne brakuje około 70 pielęgniarek, a te, które pracują, są przemęczone. "Nawet jak nie będzie strajku, to za chwilę w tym szpitalu nie będzie miał kto pracować. Bezpieczeństwo jest dawno już zaburzone, dlatego że nas jest za mało na oddziałach; nie ma chętnych do pracy" - dodała Magdalena Nasiłowska.

Zastępca dyrektora do spraw pielęgniarstwa Grażyna Piegdoń zapewniła, że w CZD są spełnione minimalne normy zatrudnienia pielęgniarek. Poinformowała, że pielęgniarka bez doświadczenia zarabia 2,5 tysiąca złotych brutto. Natomiast średnia płaca pielęgniarki to 4900 złotych brutto. Płace są zróżnicowane w zależności od oddziału, stażu pracy i specjalizacji pielęgniarek. 

Dyrekcja Centrum Zdrowia Dziecka apeluje do pielęgniarek o zmianę formy protestu na strajk ostrzegawczy i kontynuowanie rozmów. Rodzice pacjentów zostali powiadomieni o wstrzymaniu przyjęć planowych. Dziś do domu wypisano 78 małych pacjentów. 

Dowiedz się więcej na temat: pielęgniarki | Centrum Zdrowia Dziecka

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje