Coraz mniej księży w Polsce

Seminaria duchowne odnotowały w ciągu ostatniego roku 10-procentowy spadek liczby powołań do kapłaństwa, a na pierwszy rok zgłosiło się do nich aż o 25 proc. mniej kandydatów - poinformował delegat Episkopatu ds. Powołań i przewodniczący Europejskiego Centrum Powołań, bp Wojciech Polak.

Podczas konferencji prasowej w Warszawie, zorganizowanej z okazji rozpoczynającego się w najbliższą niedzielę Tygodnia Modlitw o Powołania Kapłańskie i Zakonne w Kościele Powszechnym, bp Polak poinformował, że do zakonów żeńskich zgłosiło się również o 10 proc. mniej kandydatek. Spadek o 4,5 proc. odnotowano też w seminariach zakonnych.

Reklama

Powiedział, że obecnie w wyższych diecezjalnych seminariach duchownych do kapłaństwa przygotowuje się ponad 6,5 tys. kleryków.

Zdaniem hierarchy, za wcześnie na razie na oceny czy tendencja spadkowa będzie się utrzymywać, czy jest to tylko chwilowe wahnięcie, obserwowane już nie raz w ciągu minionego 10-lecia.

Komentując spadek liczby powołań, biskup Polak mówił, że wpływ na to ma kultura "antypowołaniowa". Jak wyjaśniał, to niska kultura, która dominuje w dzisiejszym świecie i w której wzrasta młody człowiek. To - zdaniem hierarchy - kultura, która generalnie nie sprzyja podejmowaniu zobowiązań i życiowych decyzji, czy to odnośnie kapłaństwa, czy małżeństwa.

- Nie możemy się obrażać na tę kulturę. To nasza rzeczywistość z tendencjami do szybkich zmian, z sekularyzacją, z sytuacjami, które powodują u ludzi mniejszą odporność psychiczną. Niestety ta rzeczywistość powoduje, że młodzi boją się podejmowania decyzji. Wyrazem tego jest również niespotykany na tę skalę fenomen wolnych związków - wyjaśnił hierarcha.

Dlatego - jak podkreślił biskup Polak - duszpasterze "muszą być z młodymi, w ich świecie, by pracować nad pogłębianiem wiary i osobistego spotkania z Chrystusem". Jego zdaniem, "świat ludzi młodych jest dla nich często źródłem problemu i to właśnie ten świat wymaga większej troski, poznania, przybliżenia się do młodych na ich drodze, ofiarowania pomocy".

Bp Polak przypomniał też słowa Jana Pawła II, który mówił: "My nie jesteśmy w stanie wzbudzić powołania, możemy tylko kultywować teren, na którym te Boże powołania mogą zakwitnąć".

Według hierarchy, informujące o spadku powołań liczby "nie powinny nas smucić, ale winny mobilizować do coraz intensywniejszej pracy w Kościele na rzecz duszpasterstwa młodzieży i wspierania powołań już istniejących".

Członek Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań ks. Bernard Rak, omawiając orędzie papieża Benedykta XVI na Światowy Dzień Modlitw o Powołania, podkreślił, że papież zwraca w nim uwagę na to, iż o powołaniach nie wystarczy tylko mówić, ale należy przede wszystkim o nie się modlić.

Sekretarz Komisji Episkopatu Polski ds. Misji ks. Czesław Noworolnik podkreślił, że Benedykt XVI w tegorocznym orędziu zwraca szczególną uwagę na powołania misyjne.

Poinformował jednocześnie, że obecnie na świecie pracuje 2106 misjonarzy z Polski, w tym 53 misjonarzy świeckich.

Dowiedz się więcej na temat: kultura | Księży

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje