Reklama

Reklama

Coraz więcej zachorowań na nowotwory głowy i szyi

Każdego roku w Polsce wykrywanych jest 10 tys. nowych zachorowań na nowotwory głowy i szyi. Z roku na rok ich liczba rośnie.

Pod patronatem Ministerstwa Zdrowia prowadzony jest dwuletni ogólnopolski program profilaktyczny, dotyczący wykrywania tych nowotworów. Pieniądze pochodzą głównie z Funduszy Europejskich. 

Koordynatorami programu w czterech województwach: mazowieckim, podlaskim, lubelskim i świętokrzyskim są Mazowiecki Szpital Bródnowski i Radomskie Centrum Onkologii. W czwartek odbyła się konferencja prasowa z udziałem specjalistów z tych szpitali. 

Reklama

Delfina Wołodkowicz z Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego powiedziała, że zachorowań na nowotwory głowy i szyi będzie coraz więcej. Szacuje się, że w latach 2015 -2025 liczba wykrywanych nowotworów głowy i szyi wzrośnie o 10 proc. Obecnie stanowią one 8 proc. wszystkich zachorowań na raka u mężczyzn i 5 proc. wszystkich stwierdzonych zachorowań na raka u kobiet. Obecnie więcej zachorowań notuje się u mężczyzn. Czynnikami ryzyka jest palenie papierosów, picie mocnego alkoholu i zakażenie wirusem HPV.

Charakterystyczne objawy

Profesor Ireneusz Kantor z Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego uważa, że z programu powinny skorzystać szczególnie osoby, które zaobserwują u siebie charakterystyczne objawy, takie jak uporczywe krwawienia z nosa, długotrwałą chrypkę, trudności w przełykaniu, przebarwienie i owrzodzenia śluzówki, zmiany guzowate w obrębie szyi. Objawy te powinny być sygnałem do kontroli u lekarza. 

W ramach ogólnopolskiego programu profilaktyki nowotworów głowy i szyi będzie przebadanych 70 tys. osób w wieku od 45 do 60 lat. 

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację
Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje